VAT Teatri jutuvõistluse „VAT, KUS ERROR!” võitjad aitavad lavastust luua

VAT Teatri jutuvõistluse „VAT, KUS ERROR!” võitjad aitavad lavastust luua

 

Kooliõpilastele korraldatud võistlus tõi teatrile 50 haaravat ja eriilmelist näidet, milliste (kommunikatsiooni)erroritega noored on kokku puutunud. Kõige enam oli näiteid internetiavarustest ja võõrkeelte hooletust kasutamisest. Samuti esinesid teemadena vaimne tervis, põlvkondadevahelised erinevused, koduõpe ja ka humoorikad eksimused, mida keele lohakas või oskamatu kasutamine ette võivad tuua.

Kolm võidutööd avasid võistluse teemat aga ootamatumate nurkade alt. Anette Puhmi (Rapla Gümnaasiumi 10. klass) lühijutt räägib elulise loo sellest, kuidas sundmõtted võivad ka lihtsa olukorra väga keeruliseks ning piinlikuks muuta. Jane Mustrik (Võru Kreutzwaldi Kooli 9. klass) tõi näite, kuidas eluohtlikus olukorras muutub iga eksitus kolossaalseks. Mari Saffre (Tallinna Saksa Gümnaasiumi 12. klass) valis tähenduserrorite illustreerimiseks aga hoopis sümbolistliku suuna. Kõik kolm võitjat kaasatakse VAT Teatri uue noortelavastuse „Tähenduserrorite” loomisse, andes tagasisidet ning panustades ka ise lugude arendamisse.

Žürii, koosseisus Sveta Grigorjeva (valmiva noortenäidendi „Tähenduserrorid” üks autoritest), Mari-Liis Velberg (VAT Teatri hearidustegevuste juht) ja Mihkel Seeder (VAT Teatri dramaturg ja „Tähenduserrorite” kaasautor), soovib võitjate kõrval esile tõsta veel teisi põnevate näidete autoreid: Elise Zinovjev (Türi Põhikool), Miko Saukkonen (Paide Gümnaasium), Kaisa Urban ja Kaspar Simulman (mõlemad Tallinna Kivimäe Põhikool).

Kõik võistlusele saadetud tööd moodustavad olulise materjali, mille abil valmib verivärske noortelavastus. VAT Teater on varemgi kaasanud noori lavastuste loomisse (nt „Netis sündinud” ja „Web Demon”). Samuti ammutame noortelt saadud ideedest inspiratsiooni uute haridustöötubade loomiseks ning olemasolevate täiendamiseks. Dialoog sihtgrupiga on vajalik nii dramaturgidele, näitlejatele, kui ka lavastajale, sest annab praeguse olukorra kohta võimalikult adekvaatse ning aktuaalse ülevaate.

Lisaks jutuvõistlusele võitjatele panustavad „Tähenduserrorite” sündi kaks noortegruppi, kellega on 2020. aasta sügisest saati tehtud nii foorumteatri, kui ka kirjutamistöötubasid.

Sügav kummardus kõigile õpilastele ja õpetajatele, tänu kellele laekus meile selline hulk meeleolukaid lugusid üle kogu Eesti!

Goethe Instituudi toetusel valmiv noortelavastus „Tähenduserrorid” jõuab publiku ette 2021. aasta lõpus.