VAT

 

Eesti vanim vabatrupp, ent jätkuvalt oma parimates aastates!

1980ndate teises pooles panid noored ja vihased teatritudengid seljad kokku ning otsustasid bürokraatiast ja okupatsioonist kunstiga läbi murda. Mõeldud-tehtud! 1. oktoobril 1987 , Tallinnas, pandi ühisele ponnistusele ka krüptiline nimi – VAT Teater – ja tagasiteed enam polnud. Tuli hakata teatrit tegema. Kompromissitult. Ja vahelduva eduga.

Hõõguvatest algusaastatest on meie ridades jätkuvalt Aare Toikka (1993. aastast ka kunstiline juht) ning Tiina Rebane (1995. aastast teatri tegevjuht), VATi aju(maht) ja süda(metunnistus). Meil on aga teisigi staažikaid tegijaid – näitlejad Tanel Saar ja Margo Teder ning lavade looja ja liigutaja Raul Õitspuu on VATi agendasse panustanud 90ndate keskpaigast saati. Sarnane lugu VATi kontoriga Tallinnas. Sarnane lugu külalisnäitlejate, lavastajate, kunstnike ja heliloojatega, kes ikka ja jälle tee VAT Teatri juurde tagasi leiavad. VATil on kummaline külgetõmbejõud…

Algusaastatest peale hakkas VAT Teater oma lavastustega palju ringi reisima. Tänaseks on vallutatud terve planeet (küll varsti ka poolused!). Olulist rolli meie tegevustes mängivad rahvusvahelised projektid, mille abil on loodud hulganisti lavastusi ning vahetatud väärtuslikke kogemusi. VAT Teater on esimene eesti teater, mis juhib Euroopa Komisjoni rahastatud suurprojekti (teatriprojekt „PlayOn!”, mis toimub aastatel 2019-2024).

2010. aastate algusest saati moodustavad olulise osa VAT Teatri tööst haridustegevused. Anname töötube nii lastele kui täiskasvanutele. Tihti kasutame ka erinevaid hariduslikke meetodeid (nt foorumteater), et koostöös sihtgrupiga uus lavastus luua. Hooajas on meil keskmiselt 6 esietendust, millest üks on suunatud vanusegrupile 13-19.

Mis teeb VAT Teatri eriliseks? Milline on VAT Teatri nišš? Kuhu paigutub VAT Teater eesti teatrimaastikul? Mida ikkagi tähistab lühend VAT? Kui te selle välja mõtlete, siis andke meilegi teada. Kirjutada võib aadressil: mihkel@vatteater.ee

 

Teatri loomenõukogusse kuuluvad: Margo Teder, Tanel Saar, Mihkel Seeder, Ago Soots, Meelis Põdersoo, Karolin Jürise, Tiina Rebane ja Aare Toikka.

 

VAT Teater on Eesti Teatriliidu, Eesti Etendusasutuste Liidu, Vabaühenduste Liidu ja ASSITEJ Eesti Keskuse liige.

VAT nii!

 

VAT Teatri 36. hooaeg
foto Kairi Joasaar