Märka, et oled teatris

„Märka, et oled teatris“ kutsub üles pöörama tähelepanu teatris käitumisele.

Teater on koht, mis pakub nii tegijatele kui ka publikule erakordseid emotsioone ja elamusi. Kahjuks on viimasel ajal tihenenud teatrikülastajatelt tulev kriitika, et kaaspubliku käitumine on rikkunud nende teatrielamuse.

Teatrid tõdevad, et probleem hetkel süveneb ja sellele tuleb tähelepanu pöörata enne, kui on liiga hilja. Ühise sõnumi „Märka, et oled teatris“ eesmärk on meelde tuletada teatrikülastuse elementaarsed tõed ning tõsta esile viisaka ja austava käitumise olulisust teatrisaalides. Häälekas vestlus, nutitelefonide kasutamine etenduse ajal, teatrisaalis söömine ning joomine, hilinemine ja muud häirivad käitumisvormid on muutunud ootamatult tavapäraseks, kahjustades teiste teatrikülastajate ja ka näitlejate kogemust.

Pirita Majandusgümnaasiumi lõpetanud Liisi Viirmaa lõi koos VAT Teatri dramaturgi ja haridustegevuste juhiga videod, mis juhatavad sisse „Märka, et oled teatris“ kampaania. Kolm videot toovad välja suurimad murekohad, milleks on telefoni kasutamine etenduse ajal, valjuhäälne rääkimine ning teatrisaalis söömine ja joomine.

Kõige teravamini on probleem tuntav just laste- ja noortelavastuste puhul ja seetõttu on ka kampaania fookus suunatud eelkõige noorele vaatajale. Probleemi lahendamiseks loob iga teater oma juhised ja strateegiaid, millest kõige radikaalsem on etenduse katkestamine.

Üheskoos tuletatakse meelde, et teatrietendus vajab vaikust ja teistega arvestamist. Hoitud teatriruumis saavad elamuse aga kõik nii publik kui tegijad.

Kampaaniaga on liitunud VAT Teater, Eesti Noorsooteater, Ugala Teater, Rahvusooper Estonia, Vene Teater, Teater Nuutrum, Kuressaare Teater, Rakvere Teater, Tartu Uus Teater, Eesti Draamateater, Teater Vanemuine ja Endla Teater.

#märkaetoledteatris

TUTVU TEATRIKÜLASTAJA MEELESPEAGA SIIT

LOE KAMPAANIA “MÄRKA, ET OLED TEATRIS” KOHTA ARTIKLEID


 

Kuidas noori teatrikülastuseks ette valmistada?

Viisakat käitumist teatris saab toetada noore jaoks fookuse loomise ja teatrikogemuse mõtestamisega. Fookus võib olla seotud nii toiminguga endaga (kuidas valmistuma teatriks) kui ka sellega, kuidas tajume lavastust nii kunstilises kui sotsiaalses plaanis.

Oleme kokku kogunud materjalid, mis aitavad noori teatrikülastuseks paremini ette valmistada. Materjal “Soovitused õpetajalt õpetajale” all on õpetajate head mõtted, kuidas toetada õpilasi teatris külastuse eel ja järel. Õpetajate mõtted koguti VAT Teatri õpetajate sündmuse raames 14.10.2011, kus osales ligi 70 õpetajat üle Eesti.

Pildid ja Videod