Milline oli VAT Teatri 37. hooaeg?
See oli liikumise, lustimise, elurõõmu ja loomulikkuse hooaeg.
See oli kokkusaamiste, karistuste ja armide hooaeg.
See oli avastusretkede ja filmitalgute hooaeg.
Sel hooajal oli ohtralt eri nägusid ja teatriauhindade nominatsioone.
Sel hooajal esietendunud uutest lavastustest jätkavad kindlalt teatri mängukavas Tanel Saare füüsilise teatri tippmark „Kabaree.Põrgu” ja Aare Toikka psühholoogilise teatri meistriklassi kuuluv „Raev”, samuti jäävad lavale mõlemad foorumetendused noorele vaatajale – „Vaheaasta” ja „Karistus”. Eelmistest hooaegadest on kavas kõrge kunstiprooviga „Faust”, igivärske „Kauka jumal”, väsimatult aktuaalne „#kaotamindära” ja aegumatult ajakohane „Pal-tänava poisid”. Teatri mängukavas on nii mõnigi üllatav lavatöö erinevaile vaatajaile.
Ent juba terendab hooaeg nr 38.
Ja VATil on plaan koos.
Ees ootab 5 esietendust:
Margo Teder lavastab Jonas Hassen Khemiri „Peaaegu võrdsed” – musta huumoriga lavaloo rahast ja unistustest, mis üllatab näitlejate kooslusega. Koos mängivad Jaak Prints, Karolin Jürise, Theodor Tabor, Loviise Kapper, Elina Reinold, Tanel Saar ja Meelis Põdersoo. Lavakujunduse loob Pille Jänes.
Leeni Linna lavastab Kristo Šagori „Kolmeka ilma Simoneta” – pingelise draama kolme klassivenna võitlusest armastuse ja õigluse nimel. Kujundab Kristjan Suits. Laval Richard Ester (Eesti Draamateater), Laurits Muru (Tallinna Linnateater) ja Rasmus Vendel (Teater Vanemuine) – kolm lavaka kursavenda mängivad kolme noormeest väga keerulises olukorras.
Andrus Kivirähk lavastab iseenda näidendi „Viimane etendus!” – jõuluaegse mitte-jõululavastuse kahest vanast näitlejast, kel silmis veel üks viimne võimas missioon. Lavakujunduse teeb Kaspar Jancis, osades on Indrek Taalmaa ja Peeter Tammearu.
Aare Toikka lavastab Aleksis Kivi „Kullervo” – hoogsa ja suurejonelise eepose verest, lootusest ja kättemaksust. Illimar Vihmar loob kujunduse ja Veiko Tubin muusika, näitetruppi kuuluvad: Pääru Oja, Karolin Jürise, Liisa Pulk, Margus Jaanovits, Elina Reinold, Tanel Saar, Miika Pihlak, Margo Teder, Meelis Põdersoo.
Sveta Grigorjeva lavastab Francois Rabelais´ „Gargantua” – ülevoolavate kehade karnevali ja tantsu-släsheri. Etendajatena on laval Karolin Jürise, Maarja Tosin, Tanel Saar, Hanna Maria Saar, Johhan Rosenberg, Sirelyn Rääk, Rasmus Järvesaar. Lavakujunduse teeb Mara Kirchberg.
Oma järgmise füüsilise teatri eksperimendi kallale asub Tanel Saar, kes lavastab Priit Pärna kirjutatud loo „Tõusvad viiuldajad”. Tegemisi tuleb palju. Ja mõni üllatus on VATil alati tagataskust võtta.
Selle hooaja märksõnad VAT Teatri haridustegevustes olid teatris käitumine, gümnaasiumi noored, rahvusvaheline koostöö ja Koolinoorte Teatripäev. Alljärgnev ülevaade sai inspiratsiooni meie dramaturg Mihkel Seedri numbriarmastusest.
20 000 inimeseni jõudis meie „Märka, et oled teatris” kampaania fb postitus. Kampaania kutsus üles pöörama tähelepanu teatris käitumisele. Kampaania jaoks loodud videosid on vaadanud 10 000 inimest ning kampaania sai 19 meediakajastust – artiklid, saated jm. Kampaaniaga liitusid Eesti Noorsooteater, Ugala Teater, Rahvusooper Estonia, Vene Teater, Teater Nuutrum, Kuressaare Teater, Rakvere Teater, Tartu Uus Teater, Eesti Draamateater, Teater Vanemuine ja Endla Teater.
1228 noort osales VAT Teatri hariduslikes töötubades – foorumteater, improteater, lavavõitlus, lookirjutamine, näidendi kirjutamine, noor virtuaalmaailmas. Kokku toimus 74 töötuba, millest 22 töötuba olid seotud lavastustega, 36 töötuba toimusid erinevate koostööprojektide raames ning 17 töötuba olid lihtsalt teatrit tutvustavad töötoad.
812 unikaalset kasutajat on leidnud tee Tasku-Vivaariumisse. Töötasime välja tunnikava, et õpetajatele oleks lihtsam Tasku-Vivaariumi ainetunnis kasutada.
750 koolinoort tõi Haapsallu kokku 9. Koolinoorte Teatripäev „Teatri mitu nägu“, mida korraldasime koostöös Endla Teatriga. Päeva jooksul toimus 47 töötuba, mis tutvustasid koolinoortele erinevaid teatrivaldkondi ning rõhk oli žanrilisel ja vormilisel rikkusele. Õhtu lõpetas lavastus „Me ju leppisime kokku…”, mille kirjutasid Eesti Kirjanike Liidu Noored, valides teemaks manipulatsiooni ja kodanikujulguse. Lavateksti interpreteerisid 27 Läänemaa koolinoort sõna-, objekti- ja füüsilise teatri võtmes kokku 27 teatriprofessionaali juhendamisel.
150 õpilast Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasiumist läbisid Mihkel Seedri välja töötatud loovkirjutamise õppeaine. Mihkel Seeder viis läbi ka jätkukursuse “Loovkirjutamine – Tallinna lood”, milles osales 8 noort. Järgmisel aastal saavad loovkirjutamise baasainet õppida kõik uued TORGi kümnendikud.
140 õpetajat osales kokku kahel õpetajate infopäeval kus tutvustasime haridustegevusi ja repertuaari.
25 aastat vanaks sai foorumteatri metoodika kasutamine VAT Teatris. Tore on tõdeda, et metoodikal on endiselt oluline osas haridustegevustest ning oma koha on leidnud see ka mängukavas. Eelmisel hooajal mängukavasse tulnud Foorumetendus:Vaheaasta oli gümnaasiumi noorte poolt enim vaadatud lavastus selle hooajal. See hooaeg lisandus veel üks foorumlavastus Foorumetendus:Karistus!? mängukavasse, mis sündis koostöös Justiitsministeeriumiga.
11 noort (Läti, Leedu, Taani) said osaleda rahvusvahelise Exchanges for all projekti raames Lätis nädala jooksul foorumteatri töötoas ning panustada kliimamuutuse teemalise lavastuse loomisse, mida mängiti ühes rahvamajas ja kahes koolis Liepaja lähistel. Töötuba viis läbi ning etenduse kaaslavastaja oli VAT Teatri haridustegevuste juht Piret Soosaar-Maiberg.
7 riigi koolinoored lõid audiorännaku, ehitasid otstarbe kaotanud esemetest roboteid ja nukke ning töötasid välja teatraalse teekonna läbi Linzi linnaruumi teatriprojekti PlayOn noortekogunemisel. Eestit ja VAT Teatrit esindasid Tallinna 32. Keskkooli noored ja juhendaja Eva Kalbus.
2 uut hariduslike töötubade läbiviijat. Uuendasime ja noorendasime meie hariduslike töötubade läbiviijate meeskonda. Selles hooajast liitusid Pirte Laura Lember ja Maria Valk, kes hakkavad läbiviima foorumteatri metoodikal töötubasid.
Kuhu suunas aga vaatavad haridustegevused järgmisel hooajal?
Endiselt on oluliseks märksõnaks gümnaasiumi noored. Et üldine teatris käimise statistika viitab sellele, et gümnaasiumi noor jõuab aina vähem teatrisse, siis oleme võtnud eesmärgiks olla heas dialoogis gümnaasiumitega ning koostöös leida võimalusi, kuidas ka gümnaasiumi noor jõuaks teatrisse ning saaks osa haridustegevustest. Hea alguse teeme juba sügisel, mil panustame Pelgulinna Riigigümnaasiumiga valikmooduli Lavastajad/dramaturgid/kriitikud elluviimisse.
Täname kõiki, kes VATi tegemistesse lõppenud hooajal panustasid ja meid vaatamas käisid. Aga saabuva hooaja võitluskaaslastele soovime hoogsat hoovõttu.
Soovime kõigile lõdvestaVAT suve!