Lavastusest “Vivaarium” on valminud taskuversioon ja seda nii eesti kui inglise keeles

2023. aasta jaanuaris esietendus VAT Teatris tehnoloogia- ja osalusteatrilavastus “Vivaarium“, millel keskne küsimus: kuidas märgata infomulli enda ümber ja mida teha, et see liiga ahistavaks ei muutuks? Nüüd on valminud lavastusest interaktiivne järelvaatamine “Tasku-Vivaarium” – ja seda nii eesti kui inglise keeles.

Käesoleva aasta alustas VAT Teater väga erilise lavastusega. Teatrisse saabudes avas külastaja oma nutitelefonis Vivaariumi veebilehe, mis juhatas teda läbi Sakala 3 teatrimaja, et võtta vastu väga suuri otsuseid. Pärast kümmet hoogsat etendust pakiti “Vivaariumi” kokku. Siis hakkas teater aga saama vaatajatelt kirju, kommentaare ja arupärimisi. Inimesed tahtsid jagada oma kogemusi ning mõtteid. Nad tahtsid teada saada, mis sündis kapslites, kuhu nad ei sattunud. Nii sündis idee luua lavastusest interaktiivne järelvaatamine, nimega “Tasku-Vivaarium.”

“Vivaariumi” dramaturg Mihkel Seeder leiab, et lavastusega tabati mängu ja teatri vahealal täpselt õiget punkti: “Ühelt poolt teema – manipulatsioon ja kajakambrid – teiselt poolt publiku kihk mängulise eufooriaga kaasa minna. Igas kapslis taheti näha, mida too “hull” kapten veel välja mõtleb. “Tasku-Vivaariumis” saab aga lausa kõik kapslid läbi uudistada ja natukene kaasagi mängida. Ja kõige olulisem – kaasa mõelda.”

“Tasku-Vivaarium” pole pelgalt võimalus “Vivaariumi” etendust järgi vaadata, vaid pakub huvilistele erinevaid mängulisi variante. Saab läbida Vivaariumi isiksusetesti, et näha, millisesse ühiskonnagruppi sina kuulud. Erinevalt algsest etendusest, ei pea sa leppima vaid ühe grupi külastamisega, vaid saad kogeda kõiki nelja kapslit – ja seda täpselt omas tempos, sest videod on lõigatud kompaktseteks klippideks. Lisaks on “Tasku-Vivaariumisse” kogutud jaanurari etenduste kõnekas statistika. Tutvumist on “Tasku-Vivaariumis” hulganisti ning kuna keskkond on tasuta, siis seda on võimalik külastada mitmeid kordi, kuid on kättesaadav vaid kindlatel perioodidel. Samuti saavad näiteks õpetajad seda kasutada koolitunni osana või haarava kodutööna.

Põnev “Tasku-Vivaarium” avaneb taaskord täna, 1. oktoobril, VAT Teatri sünnipäeval, kell 19.00 ja sulgub 14. oktoobril kell 21.00. Võimalik on vaadelda kogu teekonda ka inglise keeles. Parima elamuse saamiseks soovitatame kasutada kõrvaklappe ja arvutiekraani. Lavastus valmis rahvusvahelise teatriprojekti PlayOn! raames.

Loe Tasku-Vivaariumi kohta lähemalt SIIT