Nürnberg

Poliitiline põnevik.

Noor ajakirjanik Hanka külastab pensionipõlve pidavat sõjaväe vastuluure polkovnikut, Stefan Kolodziej-d. Ta tahab saada informatsiooni ühe vastuolulise saatusega ohvitseri kohta. Kuid Stefanil on teised plaanid: tema tahab rääkida oma lugu, mis on ajakirjaniku eluga kahtlaselt läbi põimunud.

Mis salapärane minevikusündmus ühendab noore ajakirjaniku ja vana luuraja saatused? Kas erupolkovnik leiab oma “Nürnbergi”? Autor ütleb intervjuus ajakirjale “Dialog”: “”Nürnbergis” – sest nõnda on näidendi pealkiri, mitte Gent, Antverpen, Yokohama või Calcutta – räägitud lugu vaevu puudutab eriteenistuste teemat. Mind huvitas psühholoogiline protsess, inimeste vastastikused suhted, samuti nende suhted Poola Rahvavabariigi ajalooga. See viimane on erakordselt huvipakkuv, lausa eksootiline, sest ehkki sellega tegelevad paljud, on see suures osas meie jaoks ikka tundmatu. Mind ei huvitanud siis mitte niivõrd eriteenistused, vaid manipulatsiooni mehhanism, mida kõigele lisaks kasutatakse niisama, ilma põhjuseta. Aga kellegi manipuleerimiseks ei pea olema luureohvitser. Iga päev võime veenduda, et meie avalik elu on mingi kummituslik illusioonide teater, täielik fiktsioon. Kirjutasin siis näidendi koletisest, kes mängib võõra eluga. Meie hulgas elab selliseid inimesi ja nad pole üldsegi lahkunud koos meie “armastatud” Rahvavabariigiga.”

See on põnev poola lugu, mis puudutab mitte ainult poolakaid. See lugu räägib ka meist.

Autorist: Wojciech Tomczyk sündis 1960. a. Varssavis. Ta on õppinud Varssavis teatriteadust ja Lodzis stsenaristikat. Ta on kirjutanud näitemänge, filmi ja TV käsikirju. Tema esimene näidend “Vampiir” on lavastatud 2003. a Zabrze Teatr Nowy\\’s  ja see võitis Grand Prix III Ülepoolalisel Kaasaegse Dramaturgia Festivalil “Tegelikkus”. “Nürnberg” esietendus Poola Rahvusteatris 2006. aastal. “Nürnbergi” eest on Tomczyk saanud Poola riikliku preemia.

Fotograaf: Priit Grepp

 

Etendus oli kahes vaatuses ja kestis 2 tundi ja 40 minutit
Esietendus: 18. aprillil 2008 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis

Lavastust mängiti kokku 28 korda (Rahvusraamatukogu Teatrisaalis, Haapsalu Kultuurimajas, Kärdla Kultuurimajas, Kuressaare Linnateatris, Orissaare Rahvamajas, Keila Kultuurimajas) viimane etendus toimus 8. aprill 2009 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.

 

Autor:
Wojciech Tomczyk (Poola)
Tõlkija:
Hendrik Lindepuu
Lavastaja:
Kunstnik:
Hardi Volmer
Osades:
Aarne Üksküla
Katariina Lauk

Pildid ja videod