Koolinoorte Teatripäev 2024 töötoad 10.-12. klasside õpilastele

GRIMMI TÖÖTUBA
Rahvusooper Estonia

Sihtrühm: gümnaasiumiõpilased
Kestus: 45 minutit
Koht: Stuudio tagaruum
Ajad: 10.00-10.45
         12.00-12.45
Läbiviija: Janika Olup
Osalejate maksimaalne arv: 12

Tutvustus: Grimmi töötoas osalejad tutvuvad teatrigrimmiga ning grimeerija elukutse ja oskustega. Janika Olup: „Räägime grimmist, sellest grimmist, mis aitab näitlejal saavutada kehastatava tegelase välimust, luua karakterit.  Teeme sinikaid ja haavasid, proovime parukaid. Lisaks vaatame lisandeid nagu kõrvad, ninad ja erinevad haavad. Töötoas saab kogeda grimeerija igapäevatööd.” 


PABERILT LAVALAUDADELE (JÄÄB ÄRA!)
Eesti Draamateater

Sihtrühm: gümnaasiumiõpilased
Kestus: 90 minutit
Koht: Raamatukogu seminariruum
Aeg: 10.00-11.30
Läbiviija: Kairi Kruus
Osalejate maksimaalne arv: 15

Tutvustus: Töötoa käigus saab täpsemalt teada, kuidas ideest sünnib lõpuks lavastus – kust leitakse materjal, kes osalevad lavastuse loomisel ja kuidas see kõik jõuab lõpuks publikuni. Kairi Kruus: „Sõnalavastuse loomine hõlmab mitmeid etappe ja kaasatud on väga erinevate ametitega inimesed. Töötoas uurime Draamateatri kahe erineva lavastuse näitel, millised need etapid täpsemalt on ja loome koos noorte unistuste repertuaari.”


KUIDAS LUUA TEATRIT
Teater Nuutrum

Sihtrühm: 7.-9. klasside ning gümnaasiumiõpilased
Kestus: 90 minutit
Koht: Kultuurikeskuse kohvik
Ajad: 10.00-11.30 gümnaasiumiõpilastele JÄÄB ÄRA!
          11.45-13.15 7.-9. klasside õpilastele
Läbiviijad: Jaanus Nuutre ja Inge Kaseleht
Osalejate maksimaalne arv: 24

Tutvustus: Töötoas antakse ülevaade erinevatest etappidest ja kogemustest projektiteatri loomisel. Millega tuleb arvestada? Kust tuleks alustada? Millele tähelepanu pöörata?
Arutluse alla tuleb nii lavastuste loomine, läbirääkimised näitlejate ja kunstnikega, majanduslikud küsimused kui palju muud. Eesmärk on kuulajale anda ülevaade teatri loomise protsessist algusest kuni lõpplahenduseni. 


DOKUMENTAALTEATER (JÄÄB ÄRA!)
Endla Teater

NB! Töötuba toimub kahes osas, nendevahelise pausi ajal saavad õpilased osaleda mõnes muus töötoas.

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: I osa 45 minutit, II osa 90 minutit
Koht: I osa volikogu koosolekuruumis, II osa kultuurikeskuse kohvikus
Aeg: 10.00-10.45 I osa
       13.30-15.00 II osa
Läbiviija: Laura Jaanhold
Osalejate maksimaalne arv: 12

Tutvustus: Dokumentaalteatri töötoas tutvume dokumentaalteatri loomise loogikaga. Räägime lühidalt etteantud teemal, salvestame selle. Pausi ajal räägitud tekst transkribeeritakse ja töötoa teises pooles esitame transkribeeritud tekste. Laura Jaanhold: Töötoas saab tutvuda dokumentaalteatri põneva maailmaga. Hüppame tegevusse otse sisse ning proovime järgi ühe võimaliku viisi dokumentaalteatri loomiseks. Töötuba ei eelda mingeid eelnevaid temaatilisi teadmisi, küll aga võiks osalejad olla valmis lihtsalt vabas vormis vestlema. 

Mida kaasa võtta / selga panna: Selga mugavad riided, mis ei takista liikumist. Kaasa valmisolek tegutsemiseks, nutitelefoni kasutamine töötoas ei ole vajalik ega lubatud.


KLOUN JA KOOMIKA
Piip ja Tuut Teater

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 90 minutit
Koht: Stuudio
Aeg: 11.00-12.30
Läbiviijad: Haide Männamäe ja Toomas Tross
Osalejate maksimaalne arv: 16

Tutvustus: Töötoas püüame tabade hetki, mis meid naerma ajavad. Osalejad õpivad koomilisi stseene mõistma ja looma ning selleks ei pea ise olema naljamees. Koos piilume ka klounimaailma köögipoolele. Koos teeme harjutusi ja erinevaid mänge, sest teater pole miskit muud kui mäng, mille juures ei tohi unustada lusti.


PRAKTILINE TÖÖTUBA SELGITUSTEGA
Fine5 Tantsuteater

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 60 minutit
Koht: Tantsusaal
Aeg: 11.15-12.15
Läbiviija: Tiina Ollesk
Osalejate maksimaalne arv: 20

Tutvustus: Töötoa eesmärgiks on lihtsaid liikumisülesandeid tehes praktiseerida keha liikumise funktsionaalset rakendamist, sealhulgas pöörata tähelepanu teadlikkusele keha anatoomilisest joondumisest, oluliste liikumispõhimõtete järgimisele ja koordinatsiooni arendamisele ning avastada isikupärast liikumist. Tiina Ollesk: „Hea meel ja soov jagada seda, et tantsu õppimise juures saavad kokku nii liikumise esteetiline kui ka kehatöö funktsionaalne pool ja terviseteadlikus ning hea tunne teistega koos tegutsemisest.”

Mida kaasa võtta / selga panna: Liikumist võimaldavad riided, jalga sokid.


VALGUSKUJUNDUS
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 90 minutit
Koht: Noorte Huvikeskuse alumine ruum (Wiedemanni 4)
Aeg: 11.15-12.45
Läbiviija: Siim Reispass
Osalejate maksimaalne arv: 10

Tutvustus: Töötoa eesmärk on nuusutada, tõmmata ninaga läbi õhu: mis veider asi see valgus teatris on? Kõhutäit ei saa aga tihtipeale saab juba lõhnast aru, kas see või teine tundub meelepärane või mitte. Et ikka gümnasistil pea kirjumaks ajada mida oma tulevikuga peale hakata. Siim Reispass: „Tegemist on ikkagi assortiiga ja nendega juba kord on nii, et natuke siit ja natuke sealt. Mekutame siit ja mekutame sealt. Proovime nii ja proovime naa. Üks asi peaks küll kindel olema – töötoas saab aimu, kuidas seda valgust teatris kontrollitakse. Värve on ka! Ilma nendeta ei teeks ju Pruunkarul ja Jääkarul vahet!”


TEATRITEKST JA SELLE AUTOR (JÄÄB ÄRA!)
Eesti Draamateater

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 45 minutit
Koht: Raamatukogu seminariruum
Aeg: 12.00-12.45
Läbiviija: Ene Paaver
Osalejate maksimaalne arv: 20

Tutvustus: Õpime tundma, milliseid kõige erinevamaid teatritekste luuakse eesti teatris ja kes neid kirjutavad. Teatrilaval esitatakse väga erinevaid tekste, mitte ainult näidendeid. Lavastuse aluseks võivad olla dokumendid, intervjuud, proosateose dramatiseering, teksti loojaks kogu trupp. Eesti teatris on tõeline tekstikülluse aeg – töötoas saab hea ülevaate kaasaegsetest eesti teatritekstidest ja autoritest.


TEATER JA AI
Paide Teater

Sihtrühm: 7.-9 klasside ning gümnaasiumiõpilased
Kestus: 45 minutit
Koht: Raamatukogu seminariruum
Ajad: 13.15-14.00 gümnaasiumiõpilastele JÄÄB ÄRA!
         14.15-15.00 7.-9. klasside õpilastele
Läbiviija: Mart-Matteus Kampus
Osalejate maksimaalne arv: 15

Tutvustus: Paide Teatri töötoas „Teater ja AI” osaleja õpib, kuidas enda loometöös tehisaru arukalt ära kasutada. Mart-Matteus Kampus: „Minu töötoas uurime, milleks on tehisintellekt juba praegu võimeline, mida ta kaugemas tulevikus teha suudab ning kuidas tehisaru enda loomingus targalt rakendada.”

Mida kaasa võtta / selga panna: Kui võimalik, võta kaasa oma sülearvuti.


VOOGTEATER
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 90 minutit
Koht: linnavolikogu koosolekuruum
Aeg: 13.30-15.00
Läbiviijad: Taavet Jannsen ja Jürgen Volmer
Osalejate maksimaalne arv: 10

Tutvustus: Selles töötoas teeb osaleja tutvust voogteatriga. Tutvustame lihtsamaid vahendeid, kuidas teha teatrit veebis. Osalejad saavad selle tegemist ka ise proovida. Taavet ja Jürgen: „Me tutvustame oma töötoas, kuidas teha uutmoodi teatrit. Meie oskused ja meid ümbritsevad tehnilised vahendid võimaldavad meil tegelikult ka ennast uut moodi väljendada. Täpselt samamoodi on nende vahenditega võimalik jõuda väga paljude inimesteni. Me ei pea tänapäeval enam piirduma inimestega, kes on me ümber. Ka veebi kaudu saab olla teater, ka terve internet võib olla su lava.”


LUULE LUGEMISE SALADUSED (JÄÄB ÄRA!)
Rakvere Teater

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 90 minutit
Koht: Seminariruum
Ajad: 14.15-15.45
         16.15-17.45
Läbiviija: Tiina Mälberg
Osalejate maksimaalne arv: 12

Tutvustus: Töötoa eesmärk on julgustada noori luulet lugema ja seda esitama. Uurime, kuidas luuletust valida ja teha nii, et valitud luuletus kõige paremini kuulajani tuua, autori/lugeja mõte/sõnum selles esile tõsta. Tiina Mälberg: „Minu töötoas saab teada, millele luule esituse ettevalmistusel võiks tähelepanu pöörata. Räägime diktsioonist, häälest, hingamisest ja teeme harjutusi nende paremaks muutmiseks. Tutvume põgusalt ka laiemalt avalikuks esinemiseks vajalike põhitõdedega.”

Mida kaasa võtta / selga panna: Töötoas osaleja võiks riietuda mugavalt, liikumist võimaldavalt ja olla valmis jalanõudest vabaneda. Palun osalejatel kaasa võtta (võimalusel paberil) omal valikul üks eestikeelne vähemalt 8 realine luuletus. See võiks osalejale endale meeldida, kõnetada või muul moel oluline olla. Töötuba on praktilist laadi, kuid kel on huvi, võib end varustada ka paberi-pliiatsiga, et märkmeid teha. 


NULLTEKSTIST ROLLINI
Eesti Draamateater

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 60 minutit
Koht: Seminariruum
Aeg: 13.00-14.00
Läbiviijad: Mehis Pihla, Helena Lotman ja Märten Metsaviir
Osalejate maksimaalne arv: 20

Tutvustus: Töötoas näitavad näitlejad, kuidas sõnadest paberil sünnivad rollid ja mis on see, mida näitleja tekstiga teha saab.
Nullteksti ülesanded on lavakunstikoolis näitlejaks õppimise ABC. Töötoas näitamegi, kuidas üks ja seesama tekst võib edasi anda väga erinevaid tegelasi ja suhteid. Saab aimu, kuidas näitleja tekstiga töötab ja saab seda ka ise järgi proovida.


SISSEJUHATUS NÄITEKUNSTI
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikool

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 120 minutit
Koht: Randlase saal
Aeg: 15.15-17.15
Läbiviija: Mart Koldits
Osalejate maksimaalne arv: 20

Tutvustus: Mart Koldits viib läbi töötoa kus ta tutvustab psühholoogilise teatri näitlejaõppe peamisi printsiipe ja loogikat. Tehakse enda fookuse juhtimise ja lavalisse situatsiooni sisseelamise harjutusi ning mänge.

Mida kaasa võtta / selga panna: Mugav, liikumist võimaldav riietus.


HÄÄLEST JA KÕNELEMISEST
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikool

Sihtrühm: Gümnaasiumiõpilased
Kestus: 120 minutit
Koht: Stuudio
Aeg: 15.15-17.15
Läbiviija: Anne Türnpu
Osalejate maksimaalne arv: 20

Tutvustus: Anne-Türnpu: „Töötoas uurime hingamis-, häǎle-, ja kõneaparaati – proovime erinevaid kõlakodasid, mis on meie keha sees ja hääle resoneerimist erinevates ruumides. Et kuidas helist ja häälest saab kõla. Lisaks natuke ka diktsioonist. Kuna kõike eellubatut proovime tegutsedes, võiks riietus olla mugav, et saaks ka selili põrandale heita, kui tahaks.”

Mida kaasa võtta / selga panna: Mugav, liikumist võimaldav riietus.


OBJEKTI- JA MATERJALITEATRI TÖÖTUBA
Eesti Noorsooteater

Sihtrühm: 7.-9. klasside ning gümnaasiumiklasside õpilased
Kestus: 60 minutit
Koht: Linnavolikogu saal
Ajad: 14.00-15.00 7.-9. klasside õpilastele
         15.30-16.30 gümnaasiumiõpilastele
Läbiviija: Katri Pekri
Osalejate maksimaalne arv: 12

Tutvustus: Töötoa eesmärk on tutvuda objekti-ja materjaliteatri karakteristikutega, leida üles ja määratleda erinevate objektide, materjalide omadused, liikumismaneerid ja hingamised. Uurime, kui palju või vähe on tegelikult vaja, et kujutlusvõime liikvele lükata? Millised lood tekivad kohapeal asjadega või asjadest, mis on justkui juhuslikud või esmapilgul isegi kokkusobimatud. Kuidas objekt, materjal ellu ärkab? Kasutame selleks nii teadlikku fookuse suunamist, kui ka objekti ja materjali rütmistatust. Katri Pekri: „Töötoas kompame ja uurime erinevaid materjale. Avastame (üheskoos ja individuaalselt) materjale, objekte moel nagu oleksime „tulnukad” teiselt planeedilt ja kõik, mis meile sõrmede alla satub on täiesti tundmatu ja uus. Leiame nendele objektidele ja materjalidele iseloomulikud hingamised, liikumised, helid. Tutvume nukuteatri võtmes 3 (lavalise) fookuse printsiibiga. Ja vaatame, kuidas ja kas loob rütmistamine emotsioone? Ja, mis tekitab vaatajas lugusid?”

Mida kaasa võtta / selga panna: Riietus, mis võimaldab liikumist ja liigutamist ning milles kannatab ka põrandal mugavalt istuda. Võimalusel ka veepudel enese kosutamiseks ning märkmik ja pastakas mõtete ja kogemuste värskeks kirjapanekuks, meeldejätmiseks või tagasipeegelduseks.


HÄÄL, KÕNE, ENESEVÄLJENDUS
Kuressaare Teater

Sihtrühm: 7.-9. klasside ja gümnaasiumiklasside õpilased
Kestus: 90 minutit
Koht: Tantsusaal
Ajad: 14.00-15.30 7.-9. klasside õpilastele
         15.45-17.15 gümnaasiumiõpilastele JÄÄB ÄRA!
Läbiviijad: Piret Rauk ja Tanel Ting
Osalejate maksimaalne arv: 30

Tutvustus: Kuressaare Teatri töötoa eesmärk on eneseanalüüs ja enda tundma õppimine – kuidas ma kõnelen? Kuidas parandada oma diktsiooni ja häälekasutust. Piret Rauk: „Meie töötoas õpime tundma oma häält ja seda, kuidas oma häält kasutada ja hoida. Hääle tervishoid. Õpime ja omandame lihtsamad diktsiooni- ja kontsentratsiooniharjutused.”

Mida kaasa võtta / selga panna: Tegemist on füüsilise treeninguga. Palun selga panna dressid.


LASTELE KEELATUD
Teater Vanemuine

Sihtrühm: 7.-12. klasside õpilased
Kestus: 60 minutit
Koht: Rõdusaal
Aeg: 15.45-16.45
Osalejate maksimaalne arv: 100

Tutvustus: Suitsetamine, alkoholi tarbimine, kaklemine või plahvatuse korraldamine on ohtlik, ebatervislik, võiks öelda – absoluutselt KEELATUD! Teatris aga on mõnikord vaja laval peegeldada ka ohtlike olukordi. Kuidas seda teha turvaliselt, nii et keegi kahju ei saa, sellest saavadki tunnis osalejad aimu. Teatritunnis tutvutakse teatributafooriaga: näeme, millised on lavasigaretid ja lavarelvad, samuti õpitakse lavavõitluse elemente ning tehakse haavagrimmi abil sinikaid ja arme. Teatritunni käigus ei saa keegi haiget ning kellegi tervist ei kahjustada.

← 7.-9. klasside töötoad

õpetajale