Algasid tehnoloogilise rännaklavastuse „Haihtuv Tallinn“ proovid

Eile algasid mai lõpus esietenduva lavastuse „Haihtus Tallinn“ proovid. Tegemist on tehnoloogilise rännaklavastusega linnaruumis, kus huvilised saavad anda oma osa, jäädvustades sündmusi, teekonda ja soovi korral ennastki.

Tallinn on funktsionaalne, särav ja kiire. Tallinn kasvab, kerkib, paisub iga sekundiga. Ometi leidub Tallinna sees siiski veel musti auke: hoove ja nurgataguseid, võsavahesid ja väljakuid, mis on kaotamas oma rolli ses ülikallis ja -praktilises linnaruumis.

“Haihtuv Tallinn” tutvustab huvilistele nelja tühermaad, tegelast, lugu. Loo peategelane juhatab grupi huvilisi avastuslikule teekonnale, et tutvustada neile tema isiklikku Tallinnat. Esimene vaatus veedetakse publiku valikul kas Vineeri kvartalis, Paljassaares, Maarjamäel või Ülemistes. Rännak kestab sõltumatult läbitavast teekonnast orienteeruvalt 1 tund. Teekonnal filmitud klippidest ehitab lavastuse algoritm valmis lühifilmi, mida loo teises vaatuses on võimalik vaadata Sakala 3 Teatrimajas, kus kohtuvad kõik neli rännakugruppi.

Lavastus sünnib rahvusvahelise teatriprojekti PlayOn! raames, mis on loodud selleks, et mõista, õppida, testida ja rakendada osalustehnoloogiat teatripraktikas ja ühendada klassikaline loojutustamine kaasavate narratiivsete vormidega. 2023. aasta jaanuaris esietendus VAT Teatris PlayOn! projekti lavastus „Vivaarium“, mis pälvis tänavuselt teatri auhindadelt kaks nominatsiooni.

Osades Elina Reinold, Loviise Kapper, Meelis Põdersoo ja Margo Teder.

Idee autor ja lavastaja Sander Põldsaar, lokatsioonikütt ja näituse autor Francesco Rosso. Dramaturg Mihkel Seeder, näitejuht Aare Toikka, kostüümikunstnik Johanna Tamm ning arendaja Helena Väinmaa.

„Haihtuv Tallinn“ esietendub 30. mail.

Lavastusest lähemalt