VAT Teater saab 1. oktoobril 35-aastaseks ja meil on suur rõõm seda sündmust tähistada esimese täishooajaga oma uues asupaigas, Sakala 3 Teatrimajas.

Uut hooaega alustame trupilavastusega „Võõras” (Autor: Albert Camus, dramaturg: Mihkel Seeder, lavastaja: Margo Teder, Võõra rollis Ago Soots), mille esietendus on 21. septembril. „Võõras” on Albert Camus legendaarne jutustus mehest, kes satub mõrvasüüdistusega trellide taha ning peab seal leidma viisi, kuidas enda motiive teistele põhjendada. Selgub, et see pole üldse nii lihtne, kui maailmavaated on nii kardinaalselt erinevad…

VAT Teatri väikese juubeli hooaeg tuleb ka äärmiselt akadeemiline. Meie egiidi all teevad sel hooajal oma lõputöid nii EKA kui EMTA lavakooli tudengid. Esimesena neist esietendub 13. oktoobril EKA stsenograafiatudengi Joel Väli autorilavastus „In memoriam Bellingshausen”.

See on lavalugu tõestisündinud juhtumist, kui Lõunanabal paiknevas Bellingshauseni uurimisjaamas töötanud teadlaste vahel lahvatas agressiivne konflikt. Lavastaja Joel Väli lubab oma lavastuse kohta, et sellest tuleb vaataja jaoks üks tõeliselt psühholoogiline thriller ja visuaalne tripp.

Novembris loetakse aga VAT Teatris ette Eesti Teatri Agentuuriga koostöös toimuva mentorprogrammi tulemus, Eva Soekõrva näidend „Kriimustatud südamed”.

19. detsembril esietendub meil Aare Toikka lavastus „Hell häving”.

„Hell häving” on inglise in-yer-face teatri ühe juhtfiguuri Philip Ridley värvikas, külluslik ja groteskne sissevaade kahe inimese mõttemängudesse esimesel kohtumisel. Osades on Henessi Schmidt ja Pääru Oja, kes mõlemad teevad praegu laias maailmas rahvusvahelist näitlejakarääri ja selleks ajaks oma rännakutelt tagasi Eestisse jõuavad.

Jaanuaris 2023 tühjendame Sakala black boxi osalusteatri lavastuseks „Vivaarium”. Lavastuse loomingulisse tiimi kuuluvad Helen Rekkor, Sander Põldsaar, Villem Rootalu ja Mihkel Seeder ning lavastus saab teoks rahvusvahelise teatriprojekti PlayOn raames. „Vivaariumi” etendusi saab publik kogeda vaid ühe kuu jooksul.

„Vivaariumi” sisu võtab vaataja veidikeseks kaasa ulmevaldkonda. Nimelt peab inimkond planeedi päästmiseks lukustama end 20 aastaks kapslitesse. Enne seda tuleb aga ära otsustada, mille alusel jaotus teha. Osalejad võtavad vastu erinevaid otsuseid, moodustavad gruppe, arutlevad ja hääletavad – seda kõike selle nimel, et päästa planeet. Ja kui veab, siis saada endastki pisut parem ülevaade. Pole ju paha diil?

Kohe täishoogu sisse saav 36. hooaeg viib meid üle hulga aja ka reisidele. Sügisel külastame oma kõrgesti auhinnatud lavastusega „Faust” Soomet ning Andrus Kivirähki menukiga „Alias” esineme USAs, kus jõuab lavale ka „Aliase” 100. etendus.