VAT Teater alustab

VAT Teater alustab.

Ent mitte algusest.

Meil on palju põletavat pooleli.

Suvi oli pikk ja aina kasvatas isu.

Eriti näljane on Tanel Saar, kes lööb hambad sisse Eduard Wiiralti loomingusse.

20. septembril jõuab publiku ette „Kabaree.Põrgu”, (meta)füüsiline lavastus, kus ristuvad peomelu ja hingepiinad; põrkuvad võõrad, vaenlased ja armastajad. Teatraalset tohuvabohu vormib Hanna Maria Saare koreograafia ja Joel Väli lavakujundus ning saadab Madis Muuli live-muusika. Lavale astuvad Karolin Jürise, Maria Paiste, Ago Soots, Meelis Põdersoo, Margo Teder, Rasmus Järvesaar ja Hanna Maria Saar.

Pooleli business piinab ka Joel Välit, kes möödunud hooajal lõi Sakala 3 kammersaalis humoorika ja värskendava lavastuse „In memoriam Bellingshausen”. Vahepeal on Joeli isu kasvanud ning uus visioon mahub vaid Sakala 3 Black boxi. 6. novembril esietendub „Ballaad loomulikkusest” -lüroeepiline teekond mehest, kes pärast oma koera kaotamist otsustab hakata jäädvustama inimese ümber laiuvat loomulikku ja samas müstilist kosmost. Osades on Markus Truup, Karolin Jürise, Liisbeth Kala ja Tanel Saar.

Samuti ei taltu VATi missioon haridusmaastikul. Hoopis vastupidi – laia valiku töötubade ja hariduspakettide pakkumise kõrval alustab VAT Teater koostööd värskelt avatava Tõnismäe Riigigümnaasiumiga. Esimeseks sammuks sel teel on loovkirjutamise õppeaine väljatöötamine. Lisaks lükatakse käima ühine foorumteatriprojekt Justiitsministeeriumiga, mille fookuses on taastava õiguse teema.

Poolel teel on ka VATi Sakala 3 majja integreerumise protsess. Seda näitab ilmekalt meie praegune repertuaar, millest pooled lavastused pärinevad veel Rahvusraamatukogu-perioodist („Faust”, „Pal-tänava poisid”, „Kauka jumal”, „Juudit” ja „#kaotamindära”) ja pooled on juba sündinud Sakala 3 keskkonnas („Mesilane sinu peas”, „Võõras”, „Hell häving”, „Agnes, kroonikud ja psühhokroonikud” ning „Foorumetendus: Vaheaasta”). Algaval hooajal saab seegi selgroog murtud ning VATi nägu on üha enam Sakala moega ning vastupidi.

Hooaja avapauk kuulutab samuti ühe pika ja põhjaliku protsessi järgmist sammu.

1. septembril avatakse veebiavarustes „Tasku-Vivaarium”, rahvusvahelise teatriprojekti PLAYON toel loodud lavastuse „Vivaariumi” online-versioon. PLAYON saab enda käsutusse ka hooaja lõpuakordi, sest 2024. aasta maiks valmib projekti initsieeritud tehnoloogiline rännaklavastus „Haihtuv Tallinn”.

2023/24 hooaja sisse mahub veel nii mõnigi esietendus, eriprojekt, häppening ja kohtumine. Mahub üüratult ettevõtmisi, sest VATil on palju pooleli.

Sest VATil on hundiisu. Ja VAT Teater on uue hooaja väljakutseteks valmis.

Foto Siim Vahur