Sadadel koolinoortel on võimalus saada tasuta osa uuest karistamisest rääkivast foorumetendusest

VAT Teatril valmib koostöös Justiitsministeeriumiga lavastus “Foormetendus: Karistus!?”, mida mängitakse veebruaris ja märtsis neljas erinevas maakonnas. Etendused on tasuta ja suunatud 8. ja 9. klassi noortele.

“Foorumetendus: Karistus!?” räägib loo 15-aastasest Martast, kes kolib isaga Võrust Tallinnasse. Tüdruk püüab kogu hingest uude keskkonda kiiresti sisse sulanduda, sõbrunedes mitme klassi- ja koolikaaslasega. Kui aga talle tundub, et uued sõbrad reedavad ta usalduse, teeb Marta äärmusliku vastukäigu. Millist karistust väärib Marta oma teo eest? Kas karistamine üldse on kasulik probleemide lahendamise viis? Näitlejad esitavad publikule Marta loo ja pakuvad võimaluse teha ettepanekuid, kuidas lugu nii muuta, et tegelane jõuaks paremate valikuteni.

“Foorumetendus: Karistus!?” lavastaja ja etenduse juhi ehk jokkeri Piret Soosaar-Maibergi sõnul on lavastus suunatud 8. ja 9. klassi noortele põhjusel, et lavastuse ettevalmistuseks viidi just selle vanusegrupi noortega läbi töötoad ning uuriti, millised on nende jaoks konfliktsed olukorrad ning kas ja millal on karistamine mõistlik lahendus. “Foorumetendus ei loe noortele moraali, vaid esitab vajalikke küsimusi, millele üheskoos vastuseid leida,” selgitab Soosaar-Maiberg ja lisab, et foorumetenduse eesmärk on avada laiem vestlus karistuse teemal.

“Foorumetendus: Karistus!?” esietendub 16. veebruaril 2024 Sakala 3 teatrimaja Suures saalis. Laval Maria Valk, Pirte Laura Lember, Miika Pihlak, Tanel Saar või Margo Teder. Lavastuskontseptsiooni looja ja jokker Piret Soosaar-Maiberg, konsultandid Mihkel Seeder ja Margo Teder, kunstnik Joel Väli, valguskujundaja ja tehnik Martin Koldits. 

Projekt valmib koostöös Justiitsministeeriumiga ja seda rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetuste 2014-2021 programmi “Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“ eelnevalt kindlaksmääratud projektist „Alaealiste erikohtlemise süsteemi loomine“.

Täpsem info ja etendustele registreerimine lavastuse lehele