Eesti III Foorumteatrite festival

Festival sündis Lille Maja, VAT Teatri ja Lastekaitse Liidu koostöös.

Sündmus toimus 28.-30.aprillil 2011.aastal Lille Majas (vt ka http://lille.tartu.ee/index.php?page=subpages&subpage_id=109&parent_id=32) ja osales 70 inimest, sh 9 FOORUMGRUPPI:  MTÜ PAL, Tartu noorsootöötajate grupp, VAT Teatri Foorumgrupp, Sindi kooli grupp, Lastekaitse Liidu foorumgrupp, Viljandi Carl Robert Jakobsoni gümnaasiumi draamaring, Kanepi grupp Dramatiino, Jüri gümnaasiumi teatrigrupp Vaba Valik ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia grupp. Festivalil osalesid inimesed, kes tahavad kasutada foorumteatrit oma töös noortega ning soovivad oma oskusi täiendada ja meetodi arengut Eestis toetada. Enamik olid noortega töötavad inimesed ja noored.


SEEKORDSE FESTIVALI VAJALIKKUS JA EESMÄRK:
Eesti ühiskond vajab aina enam loovaid vahendeid, et jõustada ja anda lootust inimestele, kes enda eest muidu seista ei oska. Foorumteater pakub inimestele võimaluse oma arvamust avaldada. Oluline on alustada lastest ja noortest ja pakkuda neile võimalus turvalises ja mängulises teatriruumis olla ausas dialoogis enda jaoks muret tekitavate teemade osas. Foorumteater ei lähe kedagi õpetama ja ütle ette, mis on õige või, mis on vale, vaid peegeldab inimestele ühte lugu ja küsib siis neilt: Aga mida teie arvate? Kas selline olukord on reaalne? Kas siin situatsioonis on midagi, mis vajaks muutust, või mitte?
Sel eesmärgil valmistasidki 4 foorumgruppi (2 Tallinnast ja 2 Tartust) spetsiaalseid festivali jaoks ja spetsiaalselt kindla kooli laste kirjadele tuginedes foorumlood. Lapsed kirjutasid anonüümselt teemal:
1. Kas ja mis võiks muutuda Sinu klassis?
2. Mis on Sinu ja Su klassikaaslaste suurimad mured? Kui soovid, palun kirjelda mõnda reaalset olukorda.

19.veebruaril toimus ka foorumgruppide ja koolide  esindajate eelkohtumine Tartus. Festivali raames toimusidki ETENDUSED VÄLJAL – 4 TARTU KOOLIS: Forseliuse Gümnaasiumis, Tartu Erakoolis, Kesklinna Koolis ja Katoliku koolis. Foorumetenduste eesmärk oli pakkuda õpilastele kogemus, kuidas foorumteatri kaudu on käsitletud neile olulisi teemasid. Lisaväärtus oli see, et etendustel osalesid koos koolide õpilastega ka teised eesti foorumteatri praktikud, kes õppisid seeläbi teiste tehtud tööst.
Festivali teine oluline eesmärk oli Eestis toimetavate foorumgruppide ühiste koostööplaanide tegemine, et aidata kaasa foorumteatri metoodika levikule ja praktikute kompetentsi arengule Eestis. Sel eesmärgil panid foorumteatri läbiviijad ehk Jokkerid pead kokku  MÕTTEKODADES(juhendas Piret Soosaar VAT Teatri Foorumgrupist). Seal sündisid mitmed põnevad arenguideed. Täpsem info: piret[at]lastekaitseliit.ee

Kõigil oli võimalus ühiseks jagamiseks HOMMIKU-JA ÕHTURINGIDES ja terve päeva vältel ÕPITUBADES. Oluline osa festivalist olidki tõesto õpitoad, kus saadi uusi foorumteatri tarkusi ja õpiti enda ja maailma kohta. Õpitubade teemad kätkesid valdkondi nagu: foorumteatri algsed juured ja rakendamise põhimõtted, foorumteater kui kaasav teater, foorumteatri läbiviija eetika ja roll, foorumteatri protsessi läbiviimise olulised aspektid. Läbiviijad: IWAN BRIOC (Walesi teatri Cynefin kunstiline juht, labürint-teatri meetodi looja, MA valdkonnas Mindfulness Based Approaches to Health, lähemalt: http://www.iwanbrioc.com/) ja MICKE RENLUND (Soome teatriõpetaja, erinevate kogukonnateatri vormide kauaagne praktik,  BA valdkonnas Acting at the Theatre Academy of Helsinki, MA valdkonnas Arts at the Theatre Academy of Helsinki).

Mitmekülgsete tegevuste kaudu kujunes nende 3 päeva vältel festivalil osalevatest inimestest justkui väikene kogukond. Meie soov oli, et inimesed saaksid juurde innustust ja uusi ideid, mida siis ise edasi rakendama asuda. Rõhk just sõnal “ise”. Sest festivalil oli tõesti suurepärane tõdeda, kuidas aina rohkem tõeliselt vahvaid ja ägedaid südamega tegijaid ja ideid on Eesti foorumteatri maastikul! Festivali lõpus kogutud tagasisidest jäi kõlama, et edaspidi võiks toimuda rohkem just piirkondlikke sündmuseid üle Eesti ja grupid võiksid tihedamini kokku saada. Nüüd ootamegi küllakutseid:)! See annab taas võimaluse koostööks ja meetodi arengu tugevdamiseks –  sünergiaks, teineteise toetamiseks ja ühiseks õppimiseks. Ja siis jätkub ka koostee…
TAHAD KUHUGI MINNA KIIRESTI, MINE ÜKSI, AGA TAHAD MINNA KAUGELE-VÕTA TEISED KAASA! (AAFRIKA VANASÕNA)

FOTOD:
http://public.fotki.com/PoMerlin/kik-mis-snnib-laval/fooooooorum/koostee–iii-foorum/ – Merlin Ponna
http://public.fotki.com/etena/ftf-iii/ – Anete Pelmas
http://www.flickr.com/photos/kokomomo/sets/72157626644187254/ – Siret Trei

ARTIKLID:
* Elina Randoja artikkel Tartu Postimehes “Teatriga murede lahendajad tulid Tartusse”
* Artikkel “Rõhk on rõhututel”, kus Doris Kareva pikem intervjuu Iwan Briociga ja mõned täiendavad mõtted Nikolai Kunitsõnilt ja Mari-Liis Velbergilt foorumteatri kohta Eestis.

INTERVJUU:
http://www.vimeo.com/24698110 – Mari-Liis Velberg ja Nikolai Kunitsõn VAT Teatri Foorumgrupist käisid 28. aprillil 2011 Vikerraadio saates Uudis+ rääkimas foorumteatrist ja foorumfestivalist. Ann Kulasalu (VAT Foorumgrupp) meisterdas video.

FACEBOOK:
VAT Teatri Foorumgrupp, Eesti foorumteatrite festival
– neid lehti olete teretulnud külastama ja liituma ning teemakohast infot jagama seal!