Lugu õpetajast ja õpilasest jõuab teatrilavale

VAT Teatris esietendub täna saksa autorite Lutz Hübneri ja Sarah Nemitzi näidend „Raev“, mis räägib loo õpetajast ja õpilasest.

Kool ja kodu, kui tüütu on see… välja arvatud, kui mõlemal frondil käib pidev lahingtegevus. Õpetaja Juuli ja õpilane Kris unistavad hõlpsast kulgemisest – Kris tahab kooli ära lõpetada, Juuli tahab enda tööst jälle rõõmu tunda. Ootamatu raevuhoog aga kustutab viimsegi lootuse lihtsatest lahendustest.

Lavastaja Aare Toikka tõdeb, et „Raevus” avatakse noore õpetaja maailm. „Tal on kirg oma tööd teha, kuigi selja taga on läbipõlemine eelmises töökohas. Õpetaja enesekehtestamine on siin teemana tugevalt esil ja meie kangelane otsustab teha seda ohverduste hinnaga. See võitlus on kaasaelamist väärt,“ lisab Toikka.

“Raevu” kirjutas autoriteduo küll juba 2007. aastal, kuid ometi kõlksub see valusalt hästi kokku Eesti praeguse haridusmaastikuga. Noori pedagooge tuleb varsti taga otsida peaaegu sama püüdlikult kui sõnajalaõit. Mis muudab tänapäevase kooli niivõrd keeruliseks keskkonnaks? Kuidas kaitsta ja motiveerida nii pedagoogi kui õpilast?

Lavastaja Aare Toikka, autorid Lutz Hübner ja Sarah Nemitz, tõlkija Mihkel Seeder. Lavastuse kunstnik Illimar Vihmar, valguskunstnikud Villu Liivla ja Sander Põllu ning helilooja Markus Robam. Osades Liisa Pulk ja Miika Pihlak. Näidendi tõlkimist toetas Goethe Instituut.