The black rider

 VAT TEATRI kunstiline juht AARE TOIKKA kirjutab: MIKS ME SEDA TEEME? LOE SIIT!

The Casting of the Magic Bullets

Tom Waitsi muusika ja laulutekstid, Robert Wilsoni originaalproduktsiooni rezii ja lavakujundus, Tom Waitsi ja Greg Coheni originaalorkestreering, William S. Burroghsi raamatu järgi, Wolfgang Wiensi dramaturgia.

Avaliku esitamise õiguste omanik: Verlag Felix Bloch Erben GmbH & Co. KG, Berlin

Noor Wilhelm armub jahimehe tütresse, Kätchenisse. Isa lubab noortel abielluda ainult tingimusel, et Wilhelm suudab teha absoluutselt täpse püssilasu. Vältimaks läbikukkumist võtab Wilhelm vastu kuulid saatanalt. Kuid igal asjal on oma hind…

Tom Waitsi muusikaga lavalugu on deemonlik ja jabur allegooria modernsest inimesest – tema võõrandumisest, ebasiirusest ja suhtest kurjaga.

Lavalugu põhineb tuntud saksa rahvajutul “Der Freischütz” (“Nõidkütt”) ja Weberi romantilisel ooperil. „The Black Rider“ on üks viimaste aastakümnete edukamaid ja isepäisemaid muusikalisi teoseid. Pärast paljukiidetud esiettekannet 1990. aastal Hamburgis mängiti muusikali arvukates teatrites, kuni autorid lavastusõigused tagasi võtsid. Eksklusiivse Eesti esmaettekande jaoks Tallinn 2011 Kultuuripealinna programmis, andis Tom Waitsi Ameerika kirjastus VAT Teatrile eriloa. Muusikat teeb spetsiaalselt selle projekti jaoks taasühinev legendaarne vabaimprovisatsioonilist muusikat viljelenud ansambel „Tunnetusüksus“ kooseisuga Rivo Laasi, Mart Soo, Tanel Ruben, Eduard Akulin, Mart Süda ning Eve Pütsepp. Selle erilise sündmuse jaoks on VAT Teater kutsunud truppi ka Sandra Üksküla, Lauri Saatpalu ja Raivo E. Tamme.

Christian Römeri varasemad lavastused  VAT Teatris: “Jumal on DJ” (2001), “Kolumats”(2003) ja “Meeste varjupaik” (2006). Aastast 2007 töötab Christian Römer tegevjuhina kuulsas Berliini muusikateatris Neuköllner Oper.

Täname Tõnu Oja ja Villu Kangur.

Fotograaf: Siim Vahur

Etendus oli ühes vaatuses ja kestis 1 tund ja 40 minutit.
Lavastus esietendus Kultuurikatlas katelde ruumis Euroopa Kultuuripealinna Tallinn 2011 programmis 8. septembril 2011.

Lavastust mängiti kokku 17 korda, viimane etendus toimus 1. oktoobril 2011 Kultuurikatlas.

Kunstnik:
Kathrin Hegedüsch (Saksamaa)
Videokunstnik:
René von der Waar (Saksamaa)
Valguskujundaja:
Triin Hook
Liikumisjuht:
Lauluõpetaja:
Zoja Hertz
Muusikajuht:
Rivo Laasi
Muusikat teeb:
ansambel “Tunnetusüksus”
Osades:
Katariina Unt
Sandra Uusberg (Tallinna Linnateater)
Raivo E. Tamm

Pildid ja videod