Sirgu Eesti

Oleks võinud minna ka teisti

EV100 teatrisari “Sajandi lugu”: Eesti Rahvusraamatukogu, Labürintteatriühenduse G9 ja VAT Teatri kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul.

Öeldakse, et ajalugu on võitjate kirjutatud. Napoleon leidis koguni, et ajalugu on vaid hulk valesid, milles on ühisele nõule jõutud. See jätab mineviku mäletamisest äärmiselt subjektiivse ja juhusliku mulje. Ometi põhineb ühe rahva enesekuvand suuresti just ajalookäsitlusel.

Labürintteatriühendus G9 ja VAT Teater juhatavad vaatajad läbi labürindilaadse Rahvusraamatukogu paralleelreaalsusesse – Eestisse, kus minevikku mäletatakse vaid kangelaslugudena. Uued riigiisad on võtnud oma pühaks eesmärgiks süstida rahvasse eneseusku. Nad on veendunud, et rahva positiivne enesekuvand tagab Eesti püsimajäämise veel paljudeks aastateks.

Välja ilmub aga noor Eduard, kes tahab inimesteni tuua ajaloolise tõe. Eduard ihkab rääkida murrangulistest 1930ndatest, kui majanduskriisist ja sisepoliitilisest kemplemisest kurnatud isamaal tõstis pead uus jõud – vastuolulised vabadussõjalased, kelle eesotsas noor ja karismaatiline advokaat Artur Sirk. Eduard tahab rääkida aastatest, mil põrkusid aated ja jõud, südametunnistus ja pragmaatiline kalkuleerimine. Ta tahab rääkida ajast, mil kogu Eesti oli sunnitud otsustama, millisel teel riigi ja rahvana jätkata.

Eduardi versioon tekitab uutes riigiisades rahutust, eriti, kuna ta eksib peamise reegli vastu: alati oleks võinud minna ka teisti. Aga on see nii? Saame me iga ajaloolise seiga ja fakti kahtluse alla seada või pea peale keerata? Kuidas me peaksime oma ajaloost rääkima? Mida tasub oma minevikust mäletada? Ja üleüldse, kes see Sirk õige oli?

Esietendus 5. oktoobril 2017 Rahvusraamatukogus

NB! Etendus algab Rahvusraamatukogu fuajees. Esimese osa teekond kulgeb läbi Rahvusraamatukogu salasoppide ja minnakse ka õue. Teekond sisaldab palju treppe! Teine osa on näitus, üllatused ja vaheaeg. Kolmandas osas toimub etendus Rahvusraamatukogu Suures saalis. 

Kolme osa kogupikkus ca 3 tundi

Kokku oli 12 etendust, neist 10 etendust Rahvusraamatukogus ning 2 etendust Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Viimane etendus toimus 4. septembril 2018 Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

 

Algidee:
Indrek Hargla ja Aare Toikka
Üldkäsitluse autorid:
Aare Toikka, Mihkel Seeder ja G9
RÄNNAK:
Autor-lavastajad ja etendajad:
Adele Thele Robam, Triin Aas, Kristo Kruusman, Kristel Maamägi, Henry Griin, Mari Mägi, Liis Viira, Keili Retter, Andra Aaloe, Juhan Vihterpal, Markus Robam, Joonatan Jürgenson jt
NÄITUS:
Autorid-teostajad:
Keili Retter, Ave Tölpt, Tiiu Laur, Henry Griin, Mihkel Seeder, Tiiu Talvist
ETENDUS:
Autorid:
Aare Toikka ja Mihkel Seeder
Lavastaja:
Aare Toikka
Kunstnikud:
Henry Griin ja Aare Toikka
Valguskunstnik:
Sander Põllu
Kostüümikunstnik:
Keili Retter
Muusikaline kujundaja:
Ardo Ran Varres
Koreograaf:
Marge Ehrenbusch
Koor:
Rahvusraamatukogu naiskoor (dirigent Anneli Surva)
Osades:
Katrin Saukas, Elina Reinold, Meelis Põdersoo, Tanel Saar, Margo Teder, Ago Soots
Fotograaf:
Siim Vahur (Tallinna Linnateater)

Pildid ja videod