Sirgu Eesti

Oleks võinud minna ka teisti

EV100 teatrisari “Sajandi lugu”: Eesti Rahvusraamatukogu, Labürintteatriühenduse G9 ja VAT Teatri kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul.

Öeldakse, et ajalugu on võitjate kirjutatud. Napoleon leidis koguni, et ajalugu on vaid hulk valesid, milles on ühisele nõule jõutud. See jätab mineviku mäletamisest äärmiselt subjektiivse ja juhusliku mulje. Ometi põhineb ühe rahva enesekuvand suuresti just ajalookäsitlusel.

Labürintteatriühendus G9 ja VAT Teater juhatavad vaatajad läbi labürindilaadse Rahvusraamatukogu paralleelreaalsusesse – Eestisse, kus minevikku mäletatakse vaid kangelaslugudena. Uued riigiisad on võtnud oma pühaks eesmärgiks süstida rahvasse eneseusku. Nad on veendunud, et rahva positiivne enesekuvand tagab Eesti püsimajäämise veel paljudeks aastateks.

Välja ilmub aga noor Eduard, kes tahab inimesteni tuua ajaloolise tõe. Eduard ihkab rääkida murrangulistest 1930ndatest, kui majanduskriisist ja sisepoliitilisest kemplemisest kurnatud isamaal tõstis pead uus jõud – vastuolulised vabadussõjalased, kelle eesotsas noor ja karismaatiline advokaat Artur Sirk. Eduard tahab rääkida aastatest, mil põrkusid aated ja jõud, südametunnistus ja pragmaatiline kalkuleerimine. Ta tahab rääkida ajast, mil kogu Eesti oli sunnitud otsustama, millisel teel riigi ja rahvana jätkata.

Eduardi versioon tekitab uutes riigiisades rahutust, eriti, kuna ta eksib peamise reegli vastu: alati oleks võinud minna ka teisti. Aga on see nii? Saame me iga ajaloolise seiga ja fakti kahtluse alla seada või pea peale keerata? Kuidas me peaksime oma ajaloost rääkima? Mida tasub oma minevikust mäletada? Ja üleüldse, kes see Sirk õige oli?

Esietendus 5. oktoobril 2017 Rahvusraamatukogus

NB! Etendus algab Rahvusraamatukogu fuajees. Esimese osa teekond kulgeb läbi Rahvusraamatukogu salasoppide ja minnakse ka õue. Teekond sisaldab palju treppe! Teine osa on näitus, üllatused ja vaheaeg. Kolmandas osas toimub etendus Rahvusraamatukogu Suures saalis. 

Kolme osa kogupikkus ca 3 tundi

Kokku oli 12 etendust, neist 10 etendust Rahvusraamatukogus ning 2 etendust Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Viimane etendus toimus 4. septembril 2018 Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

 

Algidee:
Indrek Hargla
Üldkäsitluse autorid:
RÄNNAK:
Autor-lavastajad ja etendajad:
Adele Thele Robam
Triin Aas
Kristo Kruusman
Henry Griin
Mari Mägi
Liis Viira
Keili Retter
Andra Aaloe
Juhan Vihterpal
Markus Robam
Joonatan Jürgenson
ja teised...
NÄITUS:
Autorid-teostajad:
Keili Retter
Ave Tölpt
Tiiu Laur
Henry Griin
ETENDUS:
Lavastaja:
Kunstnikud:
Henry Griin
Valguskunstnik:
Kostüümikunstnik:
Keili Retter
Muusikaline kujundaja:
Ardo Ran Varres
Koreograaf:
Marge Ehrenbusch
Koor:
Rahvusraamatukogu naiskoor (dirigent Anneli Surva)
Fotograaf:
Siim Vahur (Tallinna Linnateater)

Pildid ja videod