Pal-tänava poisid

Lugu  sõjast ja sõprusest.

Suure ungari kirjaniku Ferenc Molnari noorteromaan “Pal-tänava poisid” kuulub aegumatu temaatika, põneva süžee ja värvikate karakteritega kindlalt laste- ja noortekirjanduse klassikavaramusse.

Iga koolipoiss selles seiklusloos kannab endas unistusi ja on täis pealehakkamist nende eest võideldes. Kaasahaarav lugu räägib ungari noorukitest, kes mänguplatsi lahingutes kannavad ideed kodumaa iseseisvuspüüdlustest.
Pal-tänava poiste ja Botaanikaaia punasärkide võitlusest saeveski krundi pärast on pannud kaasa elama, mõtlema aust ja sõprusest ja sellest: “…mis on õieti see elu mille, kord kurvad, kord rõõmsad, aga alati võitlevad teenijad me kõik oleme.” (F.Molnar) Romaan “Pal-tänava poisid” ilmus 1907. aastal. Teosest on tehtud mitmeid teatri ja filmiversioone. Eestis jõudis romaan esmakordselt teatrilavale Draamastuudio teatris Andres Särevi dramatiseeringus 1932. aastal.

Ferenc Molnàr on ungari kirjanik, üks XX sajandi ungari näitekirjanduse silmapaistvamaid, rahvusvaheliselt kõige tunnustatum esindaja. Tema näidendid “Liilia”, “Mäng lossis”, “Luik” jt. püsivad pidevalt teatrite repertuaaris.

Sihtgrupp: alates 12. eluaastast

Etendus on kahes vaatuses ja kestab ca 2 tundi ja 25 minutit.
Esietendus 16. novembril 2004 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis

Lavastus „Pal-tänava poisid“ esietendus VAT Teatris 16. novembril 2004. aastal. Lavastuses mängisid Margo Teder, Janek Sarapson, Tanel Saar ja Kaspar Jancis. See koosseis mängis lavastust 10 aasta vältel 200 korda. Viimane etendus toimus 7. novembril 2014. Lavastaja Aare Toikka ja kunstnik Kaspar Jancis toovad lavastuse uue näitlejatekooslusega välja septembris 2015. 

TUNNUSTUS:

Eesti Teatriliidu teatrikunsti eriauhinna nominent 2005. aastal;
2005 Kristallikingakese Auhind Kaspar Jancisele debüüdi eest Eesti teatris;
2005 Eesti Teatri festival “Draama” auhind hingestatud fantaasia eest;
2005 Teatrifestival “Banaanikala” lastezhürii Grand Prix, täiekasvanute zhürii parima lavastuse ja dramatiseeringu preemia Aare Toikkale; näitlejapreemiad Margo Tederile ja Tanel Saarele;
2006 Peterburi Rahvusvahelise Teatrifestivali “Raduga” üks peaauhind – parimale näitlejate ansamblile;
2006 Eesti Teatrikriitikute Ühenduse “HEA TEATRI AUHIND” lavastaja Aare Toikkale.

VÄLISESINEMISED:

2006 ASSITEJ festival Klaipedas, Leedus
2006 VII rahvusvaheline teatrifestival “Raduga” Peterburis, Venemaal
2009 etendused Merlini teatris Budapestis

Fotograaf: Priit Grepp

 

TEEMADERING: Lugu on sõjast ja sõprusest. Noorte unistused ja nii isiklik kui isamaa iseseisvus, aated ja elu mõte on igavikulised teemad, mis puudutvad igatüht. Seetõttu on ka meie teatris “Pal-tänava poisse” mängitud juba seitse aastat täissaalidele.

ETTEPANEKUD TÖÖS KOOLINOORTEGA:Antud mängulise ja põneva, kuid samas sügava, liigutava ja inmlikkust rõhutava loo kaudu toimib omamoodi väärtuskasvatus: selle kaudu saab lastele ja noortele muu hulgas pakkuda võimalust analüüsida seda, millised väärtused tegelikult elus tähtsad on, mis valikud võiks olla õiged, kuidas hoida sõpru ja mida tähendab austus. Seega sobib see lavastus hästi näiteks nii kirjanduse kui inimeseõpetuse tunni näitlikustamiseks.

LAVASTUSEGA OLI SEOTUD LAVAVÕITLUSE TÖÖTUBA

Autor:
Ferenc Molnar (Ungari)
Tõlkija:
Julius Mark
Dramatiseerija & lavastaja:
Kunstnik ja helikujundaja:
Kaspar Jancis
Osades:
Janek Sarapson
Kaspar Jancis

Pildid ja videod