Misantroop

Komöödia.

“Ausõna, kaduda võib elamisetahe,
nähes pealt, kuidas meil kõikjal laiutab pahe,
mõte mõnigi kord läbi käinud on peast-
minna kõrbesse siit, ära inimsoo seast.”

“Kas ausus inimeste omavahelistes suhetes on võimalik?” küsib Misantroop. Alceste, misantroop, tõmbub maailmast tagasi, sest ei suuda enam taluda seal valitsevat valskust, silmakirjatsemist, tehtud rõõmsameelsust ja kahemõttelist viisakust. Ta tahab olla kaasinimeste vastu lõpuni aus ning nõuab seda ka teistelt. See viib aga kogu ühiskondliku kooselu aluseks oleva struktuuri kokkuvarisemiseni. Alceste kogub endale vaenlasi ning jätaks parema meelega selle maailma igaveseks maha. Kui vaid ei oleks Célimène \’i , kes mehe teravat pilku kunstipäraselt looritab ning teda kõiki oma põhimõtteid unustama paneb.

Ainulaadse käekirjaga lavastaja ja noor ja jõuline komödiantide näitetrupp, tulvil suurt mängulusti, rinda pistmas selle igavesti aktuaalse teemaga.

VAT Teatril on taaskord hea meel teha koostööd šveitsi lavastaja Markus Zohneriga, kes lavastas siin pea viis aastat tagasi cool-eepose “Kalevipoeg”.

Fotograaf: Rait Avestik

Etendus oli ühes vaatuses ja kestis 1 tund ja 30 minutit.
Esietendus: 12. oktoobril 2008 KUMU auditooriumis.

Lavastust mängiti kokku 29 korda (KUMU auditooriumis, Von Krahli Teatris, Pärnu teatris “Endla”, Võru “Kandles”, Iisaku Kultuurimajas, Leedu Rahvusteatris Vilniuses, Tartu Athena Keskuses, Rakvere Teatris, Jõhvi Kontserdimajas, Kuressaare Linnateatris, Haapsalu Kultuurikeskuses, Tartu Sadamateatris, Jõgeva Kultuurikeskuses), viimane etendus toimus 23. novembril 2010 Jõgeva Kultuurikeskuses.

Autor:
Molière
Tõlkija:
August Sang
Lavastaja:
Markus Zohner (Šveits)
Tõlk-lavastaja assistent:
Kirke Org
Kunstnik:
Konsultant:
Anu Lamp (Tallinna Linnateater)
Osades:
Katariina Lauk
Elina Pähklimägi

Pildid ja videod