Klammi sõda

Saksa näitekirjaniku Kai Henseli lugu räägib koolist – õpetajatest ja õpilastest.

Saksamaal viimastel aegadel enimmängitud näidend on koolisuhteid õpetaja-õpilase tasandil analüüsiv karm tekst, kus ühte äärmuslikku juhtumit lahatakse süvitsi läbi õpetaja rolli. Näidendi juurde kuulub interaktiivne osa, mis sünnib publiku ja näitlejate koostöös igal etendusel uuesti.

Õpetaja Klamm seisab silmitsi klassiga, kes on kuulutanud õpetajale vaikimisboikoti. Nende kaasõpilasel jäi puudu üks ülikooli pääsemiseks vajalik ainepunkt. Õpetaja keeldus õpilasele vajalikku hinnet panemast, sest too polnud seda väärt. Noormees sooritas enesetapu ja kaasõpilased leiavad, et õpetaja on selle eest vastutav.
Kas sellele olukorrale on lahendus? Kas õpetaja on süüdi? Kas õpilane ise on süüdi, et ta tühise ainepunkti pärast nööri kaela pani? Kes on süüdi? Kas keegi on üldse süüdi? Kas süüdi on koolidirektor Erkner, kes kannab turvalisusekaalutlustel põuetaskus revolvrit? Kas süüdi on kogu koolisüsteem, haridusministeerium, valitsus, George Bush, Issand Jumal või Mefistofeles? Või on süüdi kirjanik Johann Wolfgang von Goethe, kelle tähtteost “Faust” vaikimismüüriga silmitsi seisev kirjandusõpetaja preili Klamm peab läbi võtma? Kas vaikimismüür murtakse, või peab õpetaja lahkuma?

Kai Henseli näidend uurib vägivalla põhjuseid süsteemis, mida iseloomustavad sõltuvus ja allasurumine.

Fotograaf: Rait Avestik


Etendus oli ühes vaatuses, kuid kahes osas ning kestis kaks tundi.

(1. osas näeme õpetaja Klammi klassi ees, 2. osas pöördub vaatajate poole koolipsühholoog, kes lahkab Klammi juhtumit interaktiivse teatri vahenditega.)

Esietendus: 5.aprillil 2005 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis

Lavastust mängiti kokku 61 korda (Rahvusraamatukogu Teatrisaalis, Klooga,Orissare Kultuurimajas, Kuressaare Linnateatris; Pärnu teatris “Endla”, Rakvere Teatris, Tartu Sadamateatris, Kärdla Kultuurimajas, Pärnu Kontserdimajas,Tartu Lutsu teatrimajas, Tartu Athena keskuses,Võru Kultuurimajas “Kannel”). Viimane etendus toimus 23. jaanuar 2009 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.

TUNNUSTUS:
Marika Vaarik oli esitatud Eesti Teatriliidu  parima naisnäitleja aastapreemia nominendiks 2006. aastal rolli eest lavastuses “Klammi sõda” ja 2007. aastal rolli eest lavastuses “Elvis oli kapis”.
2005 Eesti Teatrikriitikute Ühenduse “Hea Teatri Auhind” näitleja Marika Vaarikule õpetaja Klammi rolli eest lavastuses “Klammi sõda”.
2006 Eesti Teatri Festival “Draamake 2006” parima näitleja preemia Marika Vaarikuleõpetaja rolli eest lavastuses “Klammi sõda”;

Autor:
Kai Hensel (Saksamaa)
Lavastaja:
Kunstnik:
Karmo Mende
Osades:
Marika Vaarik

Pildid ja videod