Brand

Kõik või mitte midagi!

Värssdraama nimitegelane on hingekarjane Brand. Tragöödiakangelase mõõtu mees on raudse tahte, külma mõistuse ja jäise valjusega fanaatik, kelle elunõue kõlab: „Kõik või mitte midagi”. Ibsen paigutab Brandi kaaskondsete hulka, kellele on põhjust ette heita leigust, tuimust, poolikust, ükskõiksust ja materialismi. Mehe kaasmaalastel puuduvad tiivad, kõiki on vallutanud arglik egoism. Brand seevastu on valmis ohverdama oma ideaalile kõik, mis tal on, ka iseenda. Isegi abikaasa ja lapse surm ei suuda teda küüneväärtki kõrvale viia oma kohuste täitmisest koguduse vastu.

Brand jääb enesele truuks ka laviini all hukkudes, küsides oma viimsel hetkel Jumalalt, kas on tahtest küllalt lunastuseks. Talle vastab kõue hääl: „Jumal on deus cari tatis” – armujumal. Nende sõnadega saab Brand ise hinnatud. Raudse tahte ja vääramatu usu kõrval puudub mehel omadus, mis neist ülem: tal puudub armastus.

Henrik Ibseni meistriteos „Brand” jõuab eesti teatrilavale esmakordselt, kõlades tänases Eestis sama kaasaegselt kui 19. sajandi Stockholmis, kus lugu esmakordselt lavale pääses. Monumentaalne „Brand” on „Peer Gynt’i” täiendav vastandpool Ibseni loomingus.

 

Esietendus 16. septembril 2014 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.
Etendus oli kahes vaatuses ja kestis koos vaheajaga 2 tundi ja 50 minutit.

Kokku oli 30 etendust, neist 26 Tallinnas Rahvusraamatukogu Teatrisaalis, 2 Tartu Uues Teatris ja 2 Pärnu Endla Küünis. Viimane etendus oli 17. detsembril 2015 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.

TUNNUSTUS:
Teatri aastaauhinnad 2015:

* NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Katariina Unt
Agnes lavastuses “Brand”

* ALEKSANDER KURTNA nimeline AUHIND Pikaaegse näidendite tõlkimise eest, millest vähemalt üks on lavastatud eelmisel teatriaastal.
Sigrid Tooming ja Paul-Eerik Rummo 
Henrik Ibseni värssdraama “Brand” tõlke eest, mis on Eesti suurimaid klassikalisi kultuuritegusid Dante “Jumaliku komöödia” tõlkimise järel. Sigrid Toominga proosatõlkele toetudes on Paul-Eerik Rummo leidnud stiilipuhta värsikeele, mis võimaldas Ibseni XIX sajandi riimluule tuua tänapäeva sisuliselt adekvaatsena ja mõjusalt lavaküpsena.

* KUNSTNIKU AUHIND
Pille Jänes
Kujundused lavastustele “Brand” (VAT Teater), “Surnud hinged” (Tallinna Linnateater) ja “Keskmängustrateegia” (Eesti Draamateater)

Fotograaf: Siim Vahur 

Autor:
Henrik Ibsen
Tõlkija:
Sigrid Tooming
Paul-Eer Rummo
Lavastaja:
Ingo Normet
Kunstnik:
Pille Jänes
Valguskujundaja:
Margus Ruhno
Osades:
Ivo Uukkivi (Eesti Draamateater)
Katariina Unt
Tiia Kriisa