Hell häving Henessi Schmidti ja Pääru Ojaga

Foto: Rebeca Rosalie Parbus

Poisile meeldib tüdruk. Tüdrukule poiss. Nad silmavad teineteist peol. Ja nende peast tuiskab sekundiga läbi mustmiljon ideed, stsenaariumit ja hirmu. Veel enne suhte algamist elavad nad oma ühise loo läbi emotsionaalselt ja plahvatuslikult.

VAT Teatris on käimas tihe prooviperiood, sest juba 19. detsembril tuuakse lavale inglise näitekirjanduse ühe värvikama esindaja Philip Ridley kirjutatud ja Aare Toikka lavastatud draama ,,Hell häving“. Osades astuvad lavale Henessi Schmidt ja Pääru Oja ehk mees ja naine, kes lahkavad oma suhet. Argivaidluse asemel aga lahvatab värviline, poeetiline ja jõhker fantaasiamaailm; naine ja mees võtavad appi nii mälu kui kujutlusvõime, et asuda halastamatusse lahingusse tõe ning armastuse nimel. Intensiivne rännak viib neid üksikule saarele, ookeani põhja ja lõpuks kõige alguspunkti – esimesse kohtumisse.
Lavastaja Aare Toikka leiab, et nii hirmus palju on teatris ja mitte ainult teatris, kunstis üldse, kerkinud üles küsimusi, mille süda on väljaspool ühte inimest, väljaspool üksikisikut. „Minu isiklik sügav veendumus sellest, mis põhjusel me üldse siin surmakeral pealkirjaga Maa ringi tuterdame, pean silmas inimkonda, on ikkagi selles, et üksikust saaks kaksik. Ja siis tõenäoliselt kolmik. Muidugi mõjun ma imeliselt kaasaegselt ja olen sellest suurepäraselt teadlik ja ma mõjun ka väga väga bioloogiliselt, füsioloogiliselt, saatuslikult, vääramatult… Kes väidaks, et mitte nii väga kultuuriliselt,“ tõdeb Toikka. Ta meenutab, et kui üks noor näitleja tuli tema juurde jutuga kõnelda teatrilaval Aadama ja Eava müüdist, siis ei suutnud ta kiusatusele vastu panna. „Hammustasin elupuu viljast mahlase suutäie, kerisin end Google’sse ja närisin end Instagrammi, vaatasin Pääru Oja ja Henessi Schmidti profiile ja ei uskunud oma silmi – need inimesed on ju sarnased! Nad võiksid olla õde ja vend, kui ma ei teaks, et nad pole… Ja nad võiksid olla armastajad, kes aastate jooksul sama karva läinud… Nad võiksid olla mees ja naine, kelle saatuslik sündmus on sarnaseks värvinud.“ Toikka lisab, et tegemist on imeliste näitlejatega, kelle koos ühele lavale püüdmine võib luua nii kõrbe kui paradiisiaia. „See oli kiusatus mis kutsus minus esile janu ja joobe ühekorraga.“

„Hell häving“ esietendub 19. detsembril 2022 Sakala 3 Teatrimajas.

Lavastuses kasutatakse jämedat kõnepruuki ja sigaretisuitsu

Teater ei soovita lavastust alla 16-aastastele

Autor Philip Ridley
Tõlkija ja lavastaja Aare Toikka
Osades Pääru Oja ja Henessi Schmidt
Kunstnik Illimar Vihmar
Valguskujundaja Sander Põllu
Helilooja Madis Muul
Videokunstnik Sander Põldsaar