Lavastuse vaatamise järgse töötoa eesmärk on käsitleda lavastuses õhku jäänud teemasid, analüüsida tegelaste käitumist ning erinevate foorumteatri tegevuste ja harjutuste kaudu pakkuda noortele võimalust otsida võimalikke lahendusi erinevatele probleemidele, mis lavastuses ilmnevad. Lavastuses on mitmed kriitilised teemad nagu näiteks: koolikiusamine, depressioon, eneselõikumine, keerulised peresuhted, ohtlikud arvutimängud, noorte vaimne tervis, enesetapp jne. Lavastusel on toetav materjal, mida on soovitatav enne või pärast etenduse vaatamist ja töötoas osalemist klassis käsitled. Lisaks leiab palju erinevaid lisamaterjale interneti ohutude teemal nii õpetajele kui õpilasele Targalt internetis veebilehelt.
“Noor Virtuaalmaailmas” töötoast on ka formaat, mis ei eelda eelnevat lavastuse vaatamist. Interneti-teemalises töötoas kasutame foorumteatri meetodi erinevaid mänge ja harjutusi, et käsitleda tänapäeva noorte väljakutseid ja probleeme virtuaalmaailmas. Koostöös õpilastega uurime oma käitumise erinevust internetis ja reaalmaailmas ning muid noortele olulisi probleeme (nt arvutisõltuvus). Töötoa eesmärgiks on luua ruum, kus noored saavad vaadelda ja arutleda internetitarbimise ning virtuaalmaailma mõjude üle. Läbi teatraalsete tehnikate loome võimaluse dialoogiks ja otsime üheskoos noortega vastuseid intrigeerivatele internetiteemalistele küsimustele. Muuhulgas võtame üles järgmised teemad: Kas virtuaalmaailmas juhin end mina ise või juhitakse mind? Kas virtuaalmaailma on võimalik ära kaduda? Kuidas erineb minu identiteet internetis minu identiteedist väljaspool internetti, st päriselus? Töötoa läbiviijatel ei ole noorte jaoks kaasas mitte valmis vastuseid, vaid küsimusi ning vastuseid otsitakse ja avatakse noortega koos. Töötoa tulemusena loodame kasvatada noorte internetialast teadlikkust ning eneseanalüüsi võimet.
Töötuba haakub õppekava läbivate teemadega: teabekeskkond, tehnoloogia ja innovatsioon, tervis ja ohutus, väärtused ja kõlblus.
Läbiviijad:
Pirte Laura Lember on vabakutseline näitleja, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia näitleja eriala. Foorumteatriga on ta kokku puutunud VAT Teatri kaudu, osaledes näitlejana foorumetenduses “Karistus!?”. Lisaks on ta läbinud mitmeid koolitusi, sealhulgas näitlejameisterlikkuse, commedia dell’arte, improteatri ja lavavõitluse alal, õppides nii Eesti kui ka rahvusvaheliste professionaalide juhendamisel.”Teater on olnud osa minu elust juba lapsepõlvest alates – olen osalenud peaaegu kõigis Tallinna näiteringides ja teatrilaagrites. Usun, et teater on noore inimese elus hindamatu vahend, mis aitab paremini mõista nii iseennast, oma lähedasi kui ka ümbritsevat maailma. Foorumteater on loodud just selleks, et inimesed saaksid läbi mängida keerulisi probleeme ning leida lahendusi viisil, milles säilib piisav anonüümsus ja turvalisus.”
Maria Valk on noor vabakutseline näitleja, keda VAT Teatris saab näha foorumlavastuses “Karistus?!” Viljandi kultuuriakadeemias näitlejaks õppides puutus Maria kokku teatri erinevate vormide ja traditsioonidega, sh improvisatsiooni ja kaasava teatriga, mis mõlemad mängivad olulist rolli ka foorumformaadis.”Teater on minu arvates lugude jutustamise ja teemade käsitlemise
jaoks väga hea vorm, sest kõike saab läbi mängida ja seeläbi mõista või ka aru saada, et ma päris täpselt ei mõista. Seda teatri mängu saab väga hästi üle kanda ka tavaellu – foorumteater on kuskil selle teatri ja tavaelu vahel. Keegi ei pea otseselt näitlema, aga samas mängu tulija asub siiski täitma rolli.”
Piret Soosaar-Maiberg. Piret panustas „Foorumetendus: Vaheaasta“ ja „Foorumetendus:Karistus“ lavastus-kontseptsiooni väljatöötamisse ning on mõlema interaktiivse etenduse moderaator. Piret on VAT Teatris foorumteatri töötubasid läbi viinud aastaid.
Taust: Töötuba on algselt välja kasvanud 2013. aastal toimunud VAT Teatri ja BCS Koolituse koostööprojektist „Teater Internetist”, mille tulemusena loodi lavastus „Netis sündinud”. Lavastuse eeltööna viidi üle Eesti läbi internetiohtude temaatikat käsitlevaid foorumtöötubasid ning noortelt saadud teavet kasutati näidendi kirjutamisel. Töötuba „Noor virtuaalmaailmas” on läbiviidud alates 2018-2019 hooajast, ent on koguaeg uuendatud lähtudes iga uue põlvkonna virtuaalmaailma väljakutsetest.