Esietendub rännaklavastus, mis viib publiku Tallinna tühermaadele

Täna esietendub VAT Teatris hooaja viimane uuslavastus „Haihtuv Tallinn“. Rännaklavastus, mis leiab samal ajal aset neljas kohas (Ülemistel, Paljassaarel, Maarjamäel ja Vineeris) ja sisaldab tehnoloogia- ning osalusteatri, linnaekskursiooni ja kollektiivsete filmitalgute elemente.

Igas kohas juhatab teed tegelaskuju, kellel on sündmuspaigaga väga isiklik ja intensiivne suhe. Rännaku jooksul saavad osalejad võtta osa tegevustest ja lahendada lihtsaid filmimisülesandeid. Lavastuse teiseks vaatuseks reisivad kõigi nelja lokatsiooni uudistajad Sakala 3 Teatrimajja, et vaadata, milline näeb välja nende jäädvustustest kokku lõigatud film, ühine kunstiteos, mis igal õhtul on täiesti omamoodi. Ettevalmistatud nutitelefonid jagatakse grupile rännaku alguses ja nende käsitlemine ei nõua mingeid erioskusi.

Lavastuse idee autor ja lavastaja Sander Põldsaar tõdeb, et Tallinnas on kõik pidevas muutumises. „Linnaruumi osad hüljatakse, taasleitakse, muundatakse. Aga ilmselgelt jääb aina vähemaks Tallinnas omapära ja metsikust, võsastunud peidetud pärleid uusarenduste vahel, veidi ohtlikuna näivaid peidetuid rohealasid – kõike seda, mida mina pean Tallinna juures võluvaks,“ lausub Põldsaar. Ta lisab, et vahel on nii, et üleöö kaovad paigad, kus ta on harjunud käima, ja selgub, et järele on jäänud ainult hägused mälestused ning kahetsus, et ta enamate inimestega seda elamust jagada ei saanud.

Sakala 3 Teatrimaja teisel korrusel on avatud ka lavastuse lokatsiooniküti Francesco Rosso samanimeline fotonäitus. Näituse fotod kujutavad tavalisi kohti, millega puutub kokku autoteedelt hoidudes ja bussipeatusest või poest koju minnes mitte kõige tavapärasemat teed valides. Fotod on pildistatud vahemikus 2011-2021.

Lavastus on kahes vaatuses ja kestab 2h ja 30min. Osades Elina Reinold, Loviise Kapper, Meelis Põdersoo ja Margo Teder. Veebirakenduse arendaja Helena Väinmaa, dramaturg Mihkel Seeder, näitejuht Aare Toikka, kostüümikunstnik-rekvisiitor Johanna Tamm.

Lavastus sünnib rahvusvahelise teatriprojekti PLAYON raames, mis on saanud toetust Euroopa Komisjoni “Loov Euroopa” kultuuritoetuste programmist.