Näidendihoiatus – tuleviku hittlugude tutvustus

Näidendihoiatus – tuleviku hittlugude tutvustus VAT Teatris

28. oktoobril kell 16 toimub Rahvusraamatukogu Teatrisaalis suurejooneline näidendilugemine, mille raames tutvustatakse lausa nelja haaravat teksti!
Näidendikuud tähistava lavastatud lugemise raames kohtuvad kaks maailma – saksa näitekirjanduse suurkujud ja eesti draamakirjanduse tulevikutähed.

Kaks teksti, Roland Schimmelpfennigi „Mesilane peas” ja Lutz Hübneri ning Sarah Nemitzi „Unelmate lapsed”, tõlgiti Goethe Instituudi abil ja need lood otsivad nüüd oma kohta eesti teatriväljal.

Ülejäänud kaks teksti sündisid aga VAT Teatris eelmisel hooajal toimunud projektis „VAT, KUS DIALOOG!”, mille raames tutvus grupp kooliõpilasi näitekunsti põhitõdedega ning ettevõtmise tulemusena sündisid noortel nende esimesed draamatekstid. Projektis osalenud õpilased üllatasid projekti eestvedajaid jõuliste ja sotsiaalselt tundlike draamadega ning kahte kõnekaimat neist, Mia M. Meimeri lugu „Morten” ja Anna-Liisa Sääse teksti „Interfaas”, kuulevad nüüd kõik huvilised.

Sündmus algab kell 16 ja igal täistunnil alustatakse uue teksti lugemisega. Kuulama võib tulla oma lemmikut või kõiki nelja – sissepääs on terve õhtu prii!

Programm:

Kell 16.00 – „Mesilane peas” („Biene im Kopf”)
Autor: Roland Schimmelpfennig
Tõlkija: Mihkel Seeder
Lavastaja: Sander Pukk
Loevad: Karolin Jürise, Ago Soots ja Meelis Põdersoo
Sihtrühm: algkool

Sa avad hommikul silmad ja avastad, et sulle on kasvanud tiivad ning su keha on muutunud triibuliseks – sa oled mesilane ja pead võidu nimel läbima seitse levelit, sest vaid sel juhul ootab sind homme samasugune, päikeseküllane päev. Roland Schimmelpfennig on ühendanud arvutimänguloogika poeetilisusega ja laseb kolmel näitlejal luua värviküllase ning seiklusliku maailma, mille abil rääkida noorele vaatajale keerukatest sotsiaalsetest teemadest: töötus, alkoholism ja vanemliku hoolitsuse puudumine.

Kell 17.00 – „Interfaas”
Autor: Anna-Liisa Sääsk
Lavastaja: Eva Kalbus
Loevad: 32. Keskkooli teatrigrupp KOKK
Sihtrühm: põhikooli lõpp ja gümnaasium

Leoni elus on justkui kõik hästi – ta on populaarse bändi solist, tal on palju sõpru ja austajaid. Siiski ei suuda ta seljatada üha tugevamat depressiooni ja ükskõiksustunnet. Ühel eriti süngel ööl koju jõudes avastab Leon, et et tema vari on ellu ärganud ning teeb noormehele ettepaneku: nad võiks kohad ära vahetada – Leon saaks argielu hallusest puhkust ning Vari pisut tegutsemisvabadust. Leon võtab saatanliku pakkumise vastu, kuid kahetseb oma valikut kiiresti, sest nüüd on temast saanud iseenda elu jõuetu pealtvaataja. Ja Vari… tema kavatseb uut olukorda täiel rinnal nautida.

18.00 –„Morten”
Autor: Mia M. Meimer
Lavastaja: Aare Toikka
Loevad: Maarja Tammemägi ja Stefan Hein
Sihtrühm: noored täiskasvanud

Noored ja armunud Annabel ning Felix on just alustanud ühist idüllilist elu. Ühtäkki aga kunstnikuhingega Felix muutub. Ta käitub üha ettearvamatumalt ja on vahel lausa vägivaldne. Esimesest ehmatusest üle saades otsustavad noored pöörduda arsti poole. Selgub karm tõde: Felix põeb isiksusehäiret – aeg-ajalt muutub ta kellekski teiseks. Hirmutavale diagnoosile vaatamata otsustab Annabel Felixi kõrvale jääda. Kuidas aga tulla toime olukorraga, kui sinu kõige kallim inimene võib igal hetkel muutuda sulle ohtlikuks?

19.00 – „Unelmate lapsed” („Wunschkinder”)
Autorid: Lutz Hübner, Sarah Nemitz
Tõlkija: Eili Heinmets
Lavastaja: Helen Rekkor
Loevad: Helena Merzin, Loviise Kapper, Tanel Saar ja Risto Vaidla
Sihtrühm: noored täiskasvanud ja lapsevanemad

Bettine ja Gerd on mures oma poja Marci pärast, kes pärast keskkooli lõpetamist pole nõus lillegi liigutama. Vanemad on proovinud teda tulutult motiveerida ja kardavad, et peavad poja lihtsalt kodust välja viskama. Marc jõuab aga vanematest ette ja teatab, et lahkub ise nende juurest, sest on leidnud endale tüdruksõbra – ja nad ootavad last! Pommuudis lööb vanematel jalad alt. Kuidas oma last sellises olukorras toetada? Kas sekkuda? Kuidas sekkuda? Millal sekkuda? Selge on vaid see, et sekkuma peab – muidu sa pole ju õige lapsevanem!