Eile toimus Haapsalus IX Koolinoorte Teatripäev „Teatri mitu nägu“

26. märtsil, päev enne rahvusvahelist teatripäeva, pidasid oma teatripidu koolinoored ning Haapsalus oli võimalik tasuta osaleda 18 Eesti teatri ja teatrikõrgkooli töötubades, vestlusringides, trennides, proovides. Teatripäevast võttis osa pea 750 koolinoort 1.-12. klassini kokku 21 erinevast koolist. Õhtu lõpetas ainulaadne „Teater ühe päevaga” tasuta etendus „Me ju leppisime kokku…”, kus rollides Läänemaa noored.

Tänavuse Koolinoorte Teatripäeva pealkiri „Teatri mitu nägu“ pani rõhu žanrilisele ja vormilisele rikkusele, mis Eesti teatrimaastikul valitseb. Maski meisterdamise ja klassikalise balleti kõrval sai tutvuda labürint- ja improteatriga. Esindatud oli nii sissejuhatus grimmikunsti ja lavakõnesse, kui ka teatri ja tehisintellekti sümbioos. Kokku toimus 47 tasuta töötuba, kus sai nii kirjutada, meisterdada, kuulata ja kaasa lüüa. Õpetajatele toimus vestlusring teemal „Noortega teatrisse – kuhu ja kuidas?“.

Õhtu lõpetas projekti „Teater ühe päevaga“ etendus Haapsalu kultuurikeskuses. Tänavuse dramaturgilise lähteteksti, pealkirjaga „Me ju leppisime kokku…”, kirjutasid Eesti Kirjanike Liidu Noored, valides teemaks manipulatsiooni ja kodanikujulguse. Emotsionaalset ja pinevat lavateksti interpreteerisid 27 Läänemaa koolinoort sõna-, objekti- ja füüsilise teatri võtmes kokku 27 teatriprofessionaalide juhendamisel. „Teater ühe päevaga“ projektiga oli seotud kokku pea 100 koolinoort. Töögrupid, kuhu kuulusid Läänemaa ja Pärnu Kunstide Kooli õpilased komplekteeriti aasta alguses ja märtsis toimusid ka mõned ettevalmistavad kohtumised, kus noored tutvusid oma grupi teatrivormi eripäradega. Eile pandi aga ühe päevaga iga grupi fragmentidest kokku lavastustervik, mida oli võimalik näha ainult ühe korra.

Eesti Etendusasutuste Liidu ellukutsutud Koolinoorte Teatripäev toob üheks päevaks kokku teatrid üle Eesti, et anda ühe piirkonna õpilastele võimalikult mitmekesiselt võimalusi teatritegemisega tuttavaks saada, sh õppida tundma erinevaid töövaldkondi ning erialasid teatris. Tänavu oli kord Läänemaa ja Hiiumaa õpilasteni. Tänavuse Koolinoorte Teatripäeva korraldajateks olid VAT Teater, Endla Teater ja Eesti Etendusasutuste Liit.

Aitäh kõigile osalejatele!

Fotojäädvustusi on võimalik juba peagi näha ja allalaadida aadressil www.vatteteater.ee/teatripaev

Fotol „Teater ühe päevaga“ tiim

foto: Kairi Joasaar