VATinaarium

SISU: Töötoa eesmärk on julgustada õpilasi loomingulisele eneseväljendusele.

1) Valitakse ühine inspiratsiooniallikas, milleks on üks VAT Teatri lavastus (nt “Raev”, „Kauka jumal”, „ Kolmekas ilma Simoneta”). Pärast etenduse külastust arutleb grupp loo sisu üle ja mõtleb välja võimalusi, mis oleks võinud minna teisiti ja mida see oleks tegelaste jaoks muutnud. Uusi lugusid välja mõeldes ja kirja pannes tekib paratamatult küsimus: miks ikkagi autor otsustas seda lugu rääkida just sellisel moel? Mida ta soovis meile öelda? Töötoa raames valmivad osalejatel mitu eriilmelist teksti, mida saab huvi korral edasi kirjutada. Tegemist on arendava ja mängulise probleemilahendamisega, mille jooksul mõtestab õpilane nii tegelaste otsuseid, kui kujundab enda seisukohta.

2) Võimalik on valida „VATinaariumi” teine versioon, mis keskendub teatri põhitõdedele. Fookusesse võetakse jällegi üks VAT Teatris nähtud etendus. Selle põhjal tutvustab töötoa läbiviija, kuidas toimub teatris loomisprotsess (ideest lavastuseni). Alustame põhimõistetest (näidend, lavastus, etendus) ja edasi käsitleme etenduse erinevaid aspekte (dramaturgia, näitlejatöö, lavakujundus, muusika) ja teeme selle põhjal ka ühe loomingulise kirjutamisülesande. Selle versiooni eesmärk on anda teatritööst konkreetsete näidete abil kiire ja selge ülevaade ning julgustada noori etendusi mitmekülgsemalt analüüsima.

Töötuba haakub õppekava läbivate teemadega: kultuuriline identiteet, teabekeskkond, väärtused ja kõlblus.

 

LÄBIVIIJA:

Mihkel Seeder on VAT Teatri dramaturg ja juhendaja loovkirjutamiskoolis Drakadeemia. Ta on andnud kursusi mitmetes kirjutamise žanrites nii täiskasvanutele kui kooliõpilastele. Mihkel on aktiivne näitekirjanik ja stsenarist. VAT Teatris on tema sulest publiku ette jõudnud lavastused „Web Demon”, „Mister Green” ja „Sirgu Eesti”, dramaturgina on ta panustanud lavastustesse „Pilgatud pimedus” ja „Kiskja”. Tema kirjutatud telestsenaariumid on „Vabad mehed” ja „Restart”. Lisaks tõlgib Mihkel näidendeid saksa keelest eesti keelde, millest VAT Teatri repertuaari on jõudnud „Müller peab lahkuma!” ja „Pilgatud pimedus”. Drakadeemia erakool korraldab loovkirjutamisega seotud kursusi ja üritusi ka täiskasvanutele.

 


Info töötubade ja teiste haridustegevuste kohta:

Piret Soosaar-Maiberg
Haridustegevuste juht / piret[at]vatteater.ee

Sihtgrupp:
Alates 12. eluaastast
Toimub:
Pärast vabalt valitud etenduse külastust või iseseisvalt. Tegemist on ideaalse jätkutöötoaga nii lookirjutamise kui näidendikirjutamise töötubadele, kuid samas saab „VATinaariumit” korraldada eraldiseisva sündmusena
Kestus:
1,5 h (90 min)
Koht:
Klassiruum, kus igale osalejale on pind kirjutamiseks
Tingimused:
Igal osalejad peaks olema paber või vihik ja kirjutusvahend. Ruumis soovitatavalt projektoriga näitamise võimalus
Osalustasu grupile:
160 eurot (väljaspool Tallinna lisandub transporditasu)

Pildid ja videod