Vestern.
Metsikus Läänes seiklevad kolm lindpriid, kelle iga hetk on eluvõitlus. Neile kõigile mängib saatus ette nö. suure noosi. Mõistagi asuvad mehed püüdma ahvatevat eesmärki, mis tõotab ennenägematut rikkust ja vabanemist kõigist päevamuredest. Äärmuslikud tingimused panevad mehed proovile ja joonistuvad välja kolm elurada. Missugune neist Hea, missugune just see – Paha ja missugune lihtsalt Inetu, või kas nii saabki määratleda? Ja kas sel kõigel on üldse tähtsust, kui kuulid vihisevad ja päid mõõdetakse dollaripakkidega? Või millel on tähtsust, kui miski su kõri pitsitab ja see miski pole nali, vaid see on köis?
Satiiriline lavastus pakub kaasaelamist karmide meeste mängudele, kindlasti ka muige- ja mõtteainet.
VAT Teatri lavastus toetub itaalia päritolu filmirežissööri Sergio Leone makaronivesternite sarja, nn. Dollaritriloogia, viimasele filmile „Hea, Paha ja Inetu“. Teatriversioon on täiesti iseseisev tervik, mis sündinud lavastaja ja näitlejate koostöös, žanriks minimalistlik satiir. Lavastus on hoogne, stiilne ja ilmekas. Tegevus toimub metsikus läänes. Lindpriidest läänemehi panevad tegutsema kasuhimu, kuulsusejanu, surmahirm. Karmid rändurid kogevad oma teekonnal sõprussuhteid ja reetlikkust. Saatus üllatab neid lõpuks ikka üksindusega.
Dollaritriloogia filmid olid “Peaotäis dollareid” – 1964, “Mõne dollari pärast” ja “Hea, Paha ja Inetu” – mõlemad 1966. Sergio Leone viimaseks filmiks jäi meistriteos “Ükskord Ameerikas” – 1984.
Aare Toikka: “Vestern on väga teatriküllane vorm. Vabadus, ustavus, reetmine, lootus on vesterni teemad. Muidugi on me teatrilugu Leone filmi teemadel satiir, sest kuidas siis muidu. Alguses ma panin talle nimeks kamavestern, aga pärast koristasin selle kama sealt ära, sest pole vaja vabandada! Sihuke lugu – puhas vestern. Revolvrid, kaabud, kirstud, hobused, higi ja palju pappi… Oi pagan!”
Etendus oli kahes vaatuses ja kestis koos vaheajaga 2 tundi ja 30 minutit.
Esietendus 12. märtsil 2011 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.
Kokku oli 40 etendust, neist 29 Tallinnas, ülejäänud üle Eesti. Viimane etendus oli 9. aprillil 2014 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.
Fotograaf: Siim Vahur