2018.”VAT, KUS DIALOOG!” stseenikirjutamise konkursi kokkuvõte

“VAT, KUS DIALOOG!”

STSEENI- KIRJUTAMISE KONKURSS

VAT Teatri stseenikirjutamise konkursi „VAT, KUS DIALOOG!” võitjad on selgunud

VAT Teatri konkursile kogunes ootamatult palju töid – kokku 105 stseeni 98 noorelt autorilt! Aktiivse osaluse kõrval rõõmustas ka lai teemadevalik. Oli nii krimi- kui õuduslugusid, pere- ja suhteprobleeme käsitlevaid tekste, kirjutati depressioonist, anoreksiast ja muudest tundlikest ning tähelepanu nõudvatest teemadest. Leidus humoorikaid pildikesi koolielust või ebatavalistest inimestest. Mõni autor oli lausa intervjueerinud oma sugulasi. Loomulikult ei puudunud mõnusad teatraalsed sketšid ja ootamatud situatsioonid. Ja kõik need lood olid kõigest kaks lehekülge pikad! Kuhu võiks need noored autorid jõuda veel kümne leheküljega?

Neljateistkümnele autorile avaneb see võimalus järgmisel hooajal, sest nemad kutsutakse edasi alates 2018. aasta oktoobrist algavatesse dramaturgia töötubadesse. 2019. aasta alguses kirjutavad töögrupi osalejad valmis lühinäidendid, millest 1-3 jõuavad VAT Teatris ka ettelugemisele.
Pärast pikki arutlusi valis žürii, koosseisus Mari-Liis Velberg (VAT Teatri haridustegevuste juht), Aare Toikka (lavastaja ja VAT Teatri kunstiline juht) ja Mihkel Seeder (VAT Teatri dramaturg) konkursi „VAT, KUS DIALOOG!” võitjateks:

Mia Marlena Meimer (Tallinna Prantsuse Lütseum)
Eliise Reitsak (Tartu Tamme Kool)
Anna-Liisa Sääsk (Viljandi Gümnaasium)
Katariina Kuusaru (Tallinna 21. Kool)
Alexandra Tuuling (Tallinna Saksa Gümnaasium)
Kristiin Näppi (Audentese Erakool)
Lisa Jennyfer Benita (Viimsi Keskkool)
Kristin Kalam (Tallinna 32. Keskkool)
Carmen Laurend (Tallinna 32. Keskkool)
Tormi Ariva (Viljandi Gümnaasium)
Joosep Spirka (Tallinna Nõmme Gümnaasium)
Oskar Hakonen (Audentese Erakool)
Robin Uspenski (Audentese Erakool)
Karl Mikovitš (Viimsi Gümnaasium)

Palju õnne!
Võitjatega võetakse eraldi ühendust ja selgitatakse edasisi samme.

VAT Teater soovib südamest tänada õpetajaid, kes motiveerisid noori konkursil osalema.

Eriti suur aitäh Anneli Talvistele, Katrin Rauale, Kirsi Rannastele, Tiia Vainulale, Riita Järvele, tänu kellele jõudis konkursile palju töid!

On äärmiselt rõõmusutav näha, et noored panevad end dialoogi kirjutamisega proovile. Kuigi võitjaks osutusid sel korral need neliteist, siis leidus tööde hulgas veel mitmeid põnevaid tekste, mida tasub kindlasti edasi arendada. Igatahes annab see võistlus lootust, et ka uuest põlvkonnast on Eestile sirgumas põnevaid näitekirjanikke.

 

—————————————————————————————

VÕISTLUSE INFO

UUS! Loe soovitusi stseeni kirjutamisel siit!

Loe abistavaid näidisstseene siit!

Vaata inspiratsioonivideot siit!

Mihkel Seeder rääkis võistlusest KUKU raadios hommikusaates (6.11.17), järelkuulata intervjuud saab SIIT.

VAT Teatri jaoks on äärmiselt oluline, et kooliõpilased tutvuksid teatri võimalikult erinevate tahkudega. Me soovime, et teiste kõrval tõuseks esile ka näidend, mida pahatihti peetakse lugemiseks liiga ebatavaliseks või väsitavaks. Ometi on aga näidend kirjutatud inimesele kõige loomulikumas vormis – dialoogis. Igapäevaselt sünnivad märkamatult tuhanded uued dialoogid. Argivestluste kõrval aga võib vahel juhtuda kõige ebatavalisemaid asju. Kui neist vaid mõnedki kirja saaks, siis võiks sellisest stseenist välja kasvada suurejooneline lugu.

Et julgustada kooliõpilasi dialoogiga ise kätt proovima, kuulutab VAT Teater välja kolmeosalise projekti „VAT, KUS DIALOOG!”. Selle esimene samm on stseenikirjutamise konkurss, millest on osalema oodatud kõik 8.–11. klassi õpilased.
Stseen on näidendi väikseim ehituskivi – tihti anekdootlik ja alles poolik lugu, millest ühel päeval võib kasvada näidend. Just selliseid väikseid dialoogikatkeid, pikkusega 1–2 lk, VAT Teater ootabki.
Konkursi tähtaeg on 27.03.2018. Tööd saata aadressil mihkel@vatteater.ee.
Põnevamad tekstid avaldatakse VAT Teatri kodulehel.
Alates jaanuarist 2018 ilmuvad VAT Teatri kodulehel soovitused ja näited, kuidas stseeni kirjutada. Samuti võib inspiratsiooni ja näpunäidete saamiseks kutsuda kooli näidendikirjutamise töötoa.

Kuni kümnele teksti saatnud õpilasele tehakse ettepanek osaleda ka projekti teises osas „Dialoogilaboris”, mis leiab aset 2018. aasta sügisel ning mille raames läbivad osalejad mitmeid näidendikirjutamise töötube ja kohtuvad erinevate teatripraktikutega. Projekti kolmas osa „Lavaproov”, leiab aset 2019. aasta kevadel ja siis jõuab kuni kolme noore näitekirjaniku tekst proovisaali ning sealt edasi lavastatud lugemise vormis publikuni.

See projekt on nii neile, kellel on ambitsioon astuda esimesi samme näitekirjaniku teel, kui neilegi, kes tahavad näidendite ja teatri maailmaga lähemalt tutvust teha.
Rohkem infot: mihkel@vatteater.ee. Konkursi flaieri leiate siit

Mihkel Seeder ja Mari-Liis Velberg käisid rääkimas Õpetajate Lehele nii uuest konkursist kui VAT Teatri tööst õpilaste ja õpetajatega. Lähemalt saab uudistada artiklist “VAT Teatri dialoogid õpilaste ja õpetajatega”

UUDIS!
VAT Teater ja AW stuff ühendavad teatrikuul jõud ja kuulutavad välja dialoogivõistluse ka koomiksikujul! Kolmel järjestikusel neljapäeval leiad pildina ühe dialoogi alguse – lõpu mõtled välja aga sina! Kõige ootamatumale-veidramale-sügavamõttelisemale tekstile kingime igal nädalal kaks piletit VAT Teatri vabalt valitud etendusele (kuni 31. mai 2018). Osalemiseks kirjuta dialoogi lõpp kommentaaridesse ja lisa sõber, kellega
tahaksid teatrisse tulla. Jagamine on boonus! Kolmel märstikuu neljapäeval kuulutame välja võitja ja avaldame järgmise pildi.

Koomikseid vaata järgmiselt lehelt!

3. koomiks.

2. koomiks.

1. koomiks.