16. detsembril kell 19.00 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis. Sissepääs on kõigile prii.
NB! Vestlusring toimub pärast viimast „Carmeni avaldamata kirjad” etendust, aga soovi korral võib kuulama-vaatama tulla ka ainult vestlusringi!
Lavastaja ja tantsija Mari-Liis Velberg lavastas tantsulise pihtimuse naise silmade kaudu „Carmeni avaldamata kirjad” TLÜ koreograafia eriala bakalaureusetööna 2016. aasta kevadel. Et avada ja luua lavastuse „Carmeni avaldamata kirjad” raames Carmeni karakterit, tantse, tekste ja stseene, leidis ta muuhulgas inspiratsiooni just naise arhetüüpide teooriast.
Arhetüübid – Tütarlaps, Armastaja, Perenaine ja Kuninganna – avalduvad naise elu erinevates tahkudes. Perekonna psühhoterapeut ja holistiline terapeut Katrin Saali Saul on kirjutanud raamatu „Naiseks olemise kunst”, kus ta avab kõikide arhetüüpide ja ka variarhetüüpide olemust. Raamat on osutunud väga menukaks ja see ilmus hiljuti ka inglise keeles. Kohapeal on võimalik see raamat endale ka soetada.
Carmeni tegelaskujuga seostuvad inimestele elu olulisimad põhiväärtused – vabadus, armastus, iseendaks jäämine ja väärikus. Olla erinev, olla julge, pole alati lihtne. Eriti kui su käitumine ei tundu tüüpiline ja ei mahu raamidesse.
Carmenis on olemas kõik naise arhetüübid. Temas on Tütarlaps, kes on muretu ja mänguline; temas on armastav, kirglik ja sensuaalne Armastaja; temas on asjalik, elu-olu korraldav ja ennast armastav Kuninganna ning temas on hoolitsev ja paitav, maine Perenaine. Aga kas ja millised variarhetüübid ilmnevad temas?
Algsele „Carmeni” loole uudne lähenemine ja loo lõpu transformeerimine on olnud ka üks lavataja intensioone. Lavastaja ütleb: “Minu meelest oli oluline rääkida see lugu ka naise vaatepunktist võetuna. Kirjade, tantsude ja muusika põimingus saab pihitud üks lugu, nagu Naine seda näeb – mida ta tegelikult on tundnud ja kogenud.”
Vestlusringis avame naise arhetüüpide olemust seotuna Carmeni karakteriga lavastuse „Carmeni avaldmata kirjad” kontekstis. Teisalt mõtiskleme, miks naiste väe ja lugude väljendamine ning ka lahenduste otsimine erinevatele sotsiaalselt problemaatilistele teemadele loominguliste (teatri, tantsu jpt) vahenditega nii oluline on. Alles hiljuti oli rahvusvaheline naistevastase vägivalla vastu võitlemise päev. Ka lavastuses “Carmeni avaldamata kirjad” on üheks teemaks teiste seas naistevastane vägivald.
Kohtumiseni!
Liitu „Carmeni avaldamata kirjad” FB üritusega
Vaata videointervjuu lavastajaga
Loe lisaks Katrin Saali Saulist ja raamatust „Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma”:
http://katrinsaalisaul.ee/naiseks-olemise-kunst
http://pilgrimbooks.ee/product/17746/
Kahe alumise pildi autor: Tinc Photo
Vestlusringis osalevad: | Katrin Saali Saul ja Mari-Liis Velberg
|
Modereerib: | Ingrid Peek |