P 11+ tegemised 2010

VAT TEATRI NÄITETRUPP JA NÄIDENDI LAVASTAMINE, KEVAD 2010

Eesti noorima kirjaniku Mare Sabolotny debüütromaan „Kirjaklambritest vöö“ saavutas Eesti Lastekirjanduse Teabekeskuse ja kirjastuse Tänapäev 2006. aasta noorsooromaanivõistlusel 2. koha. Mare Sabolotny kirjutas loo, olles ise veel 15. aastane Tallinna koolitüdruk. Teatrilavale pole see sissevaade tänapäeva noorte mõttemaailma ja elusse tänaseni veel jõudnud. sabolotnyVAT Teatris sai see nüüd teoks, koguni mitmes eri vormis: kutseliste näitlejatega Rahvusraamatukogu Teatrisaalis (lavastaja Rein Agur), noorte endi esituses 32. Keskkooli kooliteatris Margo Tederijuhendamisel, lisaks tegeleb sama materjaliga ka VAT Teatri foorumgrupp Mari-Liis Velbergijuhtimisel, noortele toimuvad erinevad töötoad…

Euroopa teatrivõrgustiku PLATFORM11+ programmi raames tahame lavastusega tutvustada eesti noorsooteatrit ka välismaal.

VAT Teatri uuslavastuse „Kirjaklambritest vöö“ lavastusgruppi kuuluvad:

lavastaja Rein Agur, kunstnik Inga Vares, muusikaline kujundaja Rivo Laasi, koreograaf Olga Privis(Vene Teater), videokunstnik Taavi Varm, valguskunstnik Luise Leesment. Näitlejad: Katariina Kabel(EMTA Lavakunstikool), Margo Teder, Ago Soots ja Meelis Põdersoo.

kirjaklambrid

Esietendus: 8.aprill 2010.a. Rahvusraamatukogu Teatrisaalis. Rohkem saab lugeda “Kirjklambritest vöö” lehelt!

PLATFORM 11 NÄITUS VAT Teatri fuajees aprillis 2010

 

11+ SÄRKI “SU ELU ON SU KÄTES” TÖÖGRUPP:

32.KK 10D / teatriklass – Sanna Karina Aab, Evelin Ebruk, Ramo Hallik, Kerli Kivistu, Taavi Kasemägi, Eliisa Metsoja, Sandra Mirka, Mihkel Noot, Helen Männik, Eghert-Sören Nõmm, Mariin Virolainen, Kevin Väljaots, Ardo Roosild, Kristi Tamm, Toomas Sepp, Marten Tall, Natali Joonas & kunstnik Inga Vares.

 

KAHEKSA SÄRKI– noorte tööd on sündinud näidendi „Kirjaklambritest vöö“ ainetel 5 töötoas, kus otsisime oma suhet tegelaste siseilma ning selle ilmnemist karakteri välises olekus. Võtsime üksteise nägudelt kipsmaske. Kujutasime tegelasi elavate skulptuuridena. Sündisid maalid, karakterikavandid, maskid, installatsioonid. Valik neist töödest on kantud särkidele, milles noored andsid oma etenduse. Maskidest võetud jäljendid kujundavad VAT-i lavastuse ilmaruumi. Otsisime helipilte, mis toetaksid tegelaste vahelisi suhteid kajastava ruumi loomist. Neid helisid ja muusikapalu kuulete siin näituseruumis enne etenduste algust.

projekt1

SEITSE SÄRKI – minus hakkasid kõnelema näidendi tegelaste suhted ja kohtumised, väetid inimfiguurid ilmamõõtu kätemaastikel. Rabelemas oma mõtete ja suhtumiste segapuntras, püüdmas siluda tehtut ja tegematajätmisi. Märkamata vaikust ja valgust. Kuhu põgeneda kui Su enda piiritus on ainuke piir? Käejooned kulgemas, suunamas, ootamas. Muutuse võimalus. Su elu on Su kätes.

Sel teekonnal kohtusime vahetult ja ootamatult üksteise ja iseendiga. Et nüüd seista oma töödega siin Teie ees. Teater on Mask – varjav ja ilmutav! Käesirutus. Kohtumine.

TEGIJAD:

EDUCATOR Mari-Liis Velberg:

Hetkel toimetan VAT Teatri Foorumgrupi juures foorumteatri projektijuhina ja õpin kummalise nimega ametit: educator:) – projekti PLATFORM 11+ raames. Olen alates 1999.a. olnud seotud foorumteatriga, algselt näitlejana, hiljem jokkerina ning eri projektide initsieerijana. Nähes sotsiaaltööd tehes, kui palju lapsed vajavad uudseid ja loovaid lähenemisi, olengi innustunult loovate meetodite rakendamist toetanud, sh. on mu südameasi olnud just foorumteatri alane teavitustöö ja meetodi tutvustamine Eesti koolinoortele ja nendega tegelejatele. Oma magistritöö tegin samuti TLÜ juures foorumteatrist ja selle rakendusvõimalustest koolivägivalla ennetamise kontekstis.

Minu roll projekti PLATFORM 11+ raames on olla ühenduslüli kunstnike ja noorte vahel. Minu jaoks on projekt PLATFORM 11+ inspireeriv, sest pakub võimaluse kohtuda noorte ja nende lugudega ning pakkuda neile uusi võtmeid enda ja maailma mõtestamiseks. Samuti on väga oluline rikastada koostöö kaudu kunstniku ja dramaturgiga foorumteatri metoodikat ja arendada nii foorumgrupi liikmeid kui koolinoori. Leian, et väga oluline on teatriga seotud inimeste ja noortevaheline dialoog. Foorumgrupp koosneb noortest ja noortelt-noortele lähenemine foorumteatris on olnud viljakas, seetõttu pean ka seda antud projekti suureks plussiks.

Et projekti eesmärk on leida tõelisi ja reaalseid noortelugusid – näidendeid, saab ainese kogumiseks hästi rakendada foorumteatrit justkui uurimusmeetodina, sest kõik foorumteatris sündivad lood on PÄRIS lood, mille lisaväärtus on selles, et noortel on võimalus mitte ainult leida neid lugusid, vaid üheskoos analüüsida tegelaste käitumise tagamaid ja muutuste võimalikkust. Uudne kogemus foorumgrupi jaoks on olnud luua foorumlugusid juba valmis näidendi põhjal. Ka „Kirjaklambritest vöö“ on läbipõimunud eri noori puudutavatest probleemidest ja teemadest ja neid saab edukalt avada foorumteatri tehnika kaudu.

DRAMATURG Marion Jõepera:

 

Minu igapäevaseks koduks on disainibüroo Velvet. Seal tegutsen sõnade ja visuaalide vahelises maailmas. PLATFORM 11+ projektis rändasin ringi dramaturgina. Kord lõpetasin ka kooli just sellisel erialal.

Projekti raames olen koostööd teinud, mõtteid jaganud, dramatiseerinud, kirjutanud, improviseerinud, ümber kirjutanud, jälginud, võrrelnud, rääkinud, uidanud, ringi vaadanud ja veel natukene kirjutanud tänu inspiratsioonile, mille allikaks:
Mare Sabolotny “Kirjaklambritest vöö”
Mari-Liis ja Inga – põhilised päikesekillud!
Tiina ja Aare
VAT Teater
32. keskkooli noored
Foorumgrupi noored
Kristiina Jalasto
muusika
retklemine

 

 

DRAMATURG Kristiina Jalasto:

Olen 25-aastane dramaturgia üliõpilane. Enne õpinguid rändasin maailmas ja õppisin tundma võõraid keeli ja kultuure, nüüd püüan ise saada osaks eesti kultuurist. PLATFORM 11+ projektiga liitusin äsja, et võtta üle teatepulk ajapuuduses dramaturgilt Marion Jõeperalt. Minu selle aasta eesmärk PLATFORM 11+ raames on kirjutada näitemäng kahasse slovakist autoriga.

 KUNSTNIK Inga Vares:

Lõpetasin Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia eriala aastal 1998. Tegutsen vabakutselise lavastuskunstnikuna ning stsenograafia üliõpilaste õppejõuna. 2007 alustasin õpinguid Lavakunstikooli magistriõppes sihiga uurida kunstniku tööprotsessi grupiautorlusele keskenduvas leiutavas teatris /devising theatre/.Inga_Vares

Osalus PLATFORM 11+ programmis:

  • koostöö noortega – kunstitöötoad; ühisnäitus VAT Teatri fuajees, aprill 2010
  • lavastuskunstnik – „Kirjaklambritest vöö“, VAT Teater, esietendus 8.aprill 2010
  • kunstnik – installatsioon vabaõhunäitusel Plein Air, Palmela/Portugal, juuni 2010

Koostöö noortega oli väga inspireeriv, nende kohtumiste impulssidest tõukusid nii 32.KK noorte- kui VAT Teatri lavastuse visuaalsed lahendused. Olen tänulik uudse kogemuse eest toetuda loometöös sedavõrd lähedasele ja rikastavale kokkupuutele näidendi tegelaste eagrupiga ning ühtlasi lavastuse sihtgrupiga – noore vaatajaga.

LAVASTAJA Margo Teder:

Mina olen 1997. aastast VAT Teatri näitleja. Alates 1999. aastast olen tegelenud ka foorumteatri ja teatripedagoogikaga. Projekti PLATFORM 11+ raames juhendasin 32. Keskkooli teatriklassi ja aitasin neil etenduseks vormida noorsoolavastust “Kirjaklambritest vöö”.

 

LAVASTAJA Siret Paju:

 

Mina lõpetasin 2008. aastal Londoni teatriakadeemia The Central School of Speech and Drama, kus ma õppisin lavastajaks ja dramaturgiks. Samal aastal tulin ma tagasi Eestisse ja algatasin siin Drakadeemia näidendikirjutamiskursused. Midagi taolist Eestis sel hetkel ei eksisteerinud ja mind innustas soov muuta meie näitekirjandusmaastikku kirjumaks erinäolisemate näitekirjanike ning ambitsioonikate teatritekstide näol. Lavastajana oli minu viimane töö kohaspetsiifiline lavastus „Ei teki ega kao“, mis leidis aset Kärdlas elektrijaamas.

PLATFORM 11+ tiimiga liitusin ma käesoleva aasta kevadel. Minu ülesandeks on olnud koostada Tallinnas toimuvate töötubade nädala kava ja ma lavastan kõigi osalevate noortega Tallinna etapi lõpus erakordselt enneolematu ja plahvatuslikult põneva performance’i.

 VAT TEATRI FOORUMGRUPP:

Oleme aastate jooksul läbi viinud palju foorumteatri sündmusi Eestis. Püüame publikust teha aktiivse osaleja, et publik mitte ainult ei vaata etendust, vaid avaldab ka arvamust ja on edaspidi hoolivam. Loodame, et foorumteater muudab meid ja paneb igas inimeses liikuma jõu midagi ise ära teha. „Foorumteater – tule näita ise!“

Projekt PLATFORM 11+ raames püüame näha traditsioonilist etendust läbi foorumteatri kaleidoskoobi. Oleme teinud palju eeltööd isekeskis ja koos 32. Keskkooli noortega ning loonud foorumloo “Kirjaklambritest vöö” ainetel, mida oleme mänginud 32. Keskkoolis ja Ühisgümnaasiumis. Teist lugu oleme loomas kevadel. Foorumteater võimaldab meid panna mõtlema, miks nii läks ja kas SEE LUGU võiks ka teistmoodi lõppeda?

foorumgruppP11Oleme teinud koostööd dramaturg Marion Jõeperaga, kunstnik Inga Vares on näidanud meile nippe teatrikunstniku lähtekohast. Ootame uusi koostegemisi, uue noorte grupi juurde minekut ja uue loo kirjutamist koos dramaturgiga Slovakkiast!

Ja see kõik on ju alles algus…

NOORTEGRUPP: 32.Keskkooli 10D, teatriklass:

Sanna Karina, Evelin, Ramo, Kerli, Taavi, Eliisa, Sandra, Mihkel, Helen, Eghert-Sören, Mariin, Kevin, Ardo, Kristi, Toomas, Marten, Nata

Selle õppeaasta 2009/2010 algusest oleme koostööd teinud VAT Teatri projektiga PLATFORM 11+. Selle aja jooksul oleme end arendanud mitmes suunas. Alguses tulid meie juurde Mari-Liis Velberg (foorumgrupi projektijuht) ja Inga Vares (kunstnik), kes tutvustasid meile oma tööd ja foorumteatrit. Saime ise teha foorumteatrit ja külas käis ka VAT Teatri oma foorumgrupp. Inga Vares viis meid näidendi “Kirjaklambritest vöö” karakterite sisemaailma. Õppisime väljendama oma tundeid ja karakterite loomuseid paberil. Jaanuaris liitus meiega Margo Teder – näitleja ja lavastaja. Koos temaga hakkasime läbi töötama Marion Jõepera kirjutatud näidendit “Kirjaklambritest vöö”. Protsessi lõpuks valmis meil terviklik lavastus, millega esinesime oma koolis 1.aprillil.

Nagu alguses mainisime, arenesime selle aja jooksul PALJU. Tänu Mari-Liisile oskame oma klassisiseseid konflikte hõlpsamini lahendada ning ennast ja teisi kõrvaltvaates näha. Inga pani meie väsitavad koolipäevad särama ning andis meile inspiratsiooni ja julgust väljendada end läbi kunsti ka tulevikus. Margo õpetas meid mõtlema kastist väljaspool ning pani meid ühise eesmärgi nimel pingutama. Need tööd, mida te näete (ja isegi kuulete), peegeldavad meie nägemust lavastusest “Kirjaklambritest vöö”.

EELSEISVAD TEGEMISED:

PLATFORM11 + KUNSTNIKE VABAÕHUNÄITUS PLEIN AIR & II AASTAKOGUNEMINE „EUROOPA TEATRI ÖÖ “ PALMELAS, PORTUGALIS, JUUNI 2010

VAT Teatri trupp osaleb eestikeelse lavastuse katkendiga „Euroopa Teatri Ööl“, kus kõigi osalevate maade trupid mängivad järjest ette originaalkeeles katkendi 2009-2010 esietendunud PLATFORM 11 + näidenditest.

Inga Vares osaleb kunstinäitusel installatsiooniga „PUNANE ROHI – minu must veri rikkus Sinu puhta vere (tsitaat näidendist “Kirjaklambritest vöö“)“.

2010. AASTA OKTOOBRIS TOIMUB TALLINNAS PLATFORM 11+ NOORTEKOGUNEMINE „JAGATUD LOOD KOOLIÕUEST“ („SHARED STORIES FROM SCHOOLYARDS“). KOGUNEMISEL OSALEVAD NOORED NELJAST EUROOPA RIIGIST LOOVAD ÜHISLAVASTUSE (lavastaja Siret Paju).