Norra klassiku Henrik Ibseni (1828 – 1906) sulest 1866. aastal ilmunud näitemängu „Brand” toob VAT Teatris lavale lavastaja ja õppejõud Ingo Normet. Tegemist on selle lavateose esmakordse lavastamisega Eestis.
Arvatakse, et Ibsen kavandas oma kaks üsna vastandlikku näidendit – „Brand” ja „Peer Gynt” – koos, kuna viimane nägi trükivalgust vaid aasta pärast „Brandi” ilmumist, aastal 1867. Ometi on nende näidendite saatus kirjutamisest möödunud 150 aasta jooksul olnud väga erinev.
Kui „Peer Gynt’i” on maailmas tänaseks lavastatud kümneid kordi, siis „Brandi” tee lavale on jäänud pigem erakordseks sündmuseks. Selle põhjuseks peetakse näidendi liiga tumedaid toone ja materjali intellektuaalsust. Teose noor ja maksimalistlik kangelane, preester Brand on võtnud eesmärgiks Jumala jäägitu teenimise, kuid mitte mugavusest, harjumusest või omakasust, vaid sellepärast, et nii on õige. Oma põhimõtte „Kõik või mitte midagi” nimel on ta nõus minema lõpuni välja. Kuigi Brand on preester, ei saa tema heitlust vaadelda vaid religioosses kontekstis. Ibsen on ise öelnud, et ta oleks võinud Brandile valida ka mõne muu elukutse. Palju tähtsam on küsimus: kas isegi põhimõtetes jookseb kuskil piir? Kas kompromiss on möödapääsmatu?
Vestlusringis keskendutaksegi Brandi filosoofia mõtestamisele, otsitakse paralleele autori elulooga ja küsitakse, mida saab sellest loost võtta kaasa inimene täna? Vestlusringis osalevad „Brandi“ lavastaja Ingo Normet ja teksti kaastõlkija Paul-Eerik Rummo. Vestlust modereerib VAT Teatri dramaturg Mihkel Seeder.
Paralleelselt leiab aset koostöös SA Kultuurilehega välja antud „Brandi“ raamatu esitlus.
See vestlusring on nii neile, kes on näinud lavastust ja lugenud teksti ning soovivad teose sisu edasi mõtestada, kui ka neile, kes alles soovivad tutvuda Henrik Ibseni nooruspõlve põneva loominguga.
Vestlusring toimus 30. septembril kell 18.00 Rahvusraamatukogu teatrisaalis.