Rahvahääletus = rahva hääletus

Foorumteatri etendus „Rahvahääletus = rahva hääletus?”

Piret Soosaar-Maiberg ja Mari-Liis Velberg räägivad foorumteatrist ja lavastusest Klassikaraadio saates Delta https://klassikaraadio.err.ee/907215/delta-11-veebruaril-ponevusteater-pilveooper-foorumteater-20/924219?fbclid=IwAR2VGsdehrQ4Zabk5CIFtJzVvBafOUQ0hvuoDoRxqtC3CDYWUiX7V6xnpXU

Kas meie kodanikuühiskond on lapsekingades või hoopis mässav teismeline? Kisa, jalgade trampimist ja uste paugutamist on palju…, avatud dialoogi vähe.

Kas olukordades, kus põrkuvad erinevad väärtused ja põlvkonnad, on üldse võimalik kuulata? Kas me peame alati valima – poolt või vastu? Mis viib selleni, et me soovime jääda hääletuks?

Kaks nädalat enne valmisi:
* Ajal, mil teineteise kuulamine ja mõistmine on olulise kaaluga;
* Ajal, mil kodaniku hääl on eriti väärtuslik;
* Ajal, mil on võimalus mõjutada seda, mis toimub järgmise valituse ajal…

Kutsume teid foorumteatri etendusele, et selle aja ja hetke lugu teiega jagada ning lahendusi otsida.

13. veebruaril kell 18.00 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis, etenduse kestus u 1h 15min.

REGISTREERIMISE INFO: Registreerimine kuni 8. veebruarini või kuni kohad on täis. Sissepääs tasuta. Palume saata oma nimi e-posti aadressile: mariliis@vatteater.ee

Märgi ennast osalejaks ka ürituse Facebooki lehel https://www.facebook.com/events/1211977392292866/

Etendusega tähistame foorumteatri metoodika jõudmist Eestisse 20 aastat tagasi VAT Teatri kaudu. Esimesed koolitajad olid Soome teatripedagoogid ja praktikud.
Esimesed etendused toimusid 1999. aasta kevadel kinos Kaja, noortefestivalil „Vägivallata Noorus”.
Foorum oli Vanas Rooma ühiskonnaelus keskuseks, kus arutleti oluliste teemade üle. Foorumteater on julguseõpetus. Foorumteater on interaktiivne ja sotsiaalne osalusteater.
Foorumteatri meetod on üks osa rõhutute teatri (The Theatre of the Oppressed) tehnikate süsteemist, mille lõi Augusto Boal 1960ndatel aastatel Brasiilias.
Rõhutute teatri ideoloogia baseerub usule, et kõigil inimestel on võime mõjutada sotsiaalset muutust ja et rõhutus ilmneb, kui inimeste vaheline kommunikatsioon ei toimi – kui dialoog muutub monoloogiks.
Foorumteater on teatri ja kogukonnatöö kohtumispunkt.

Aastate vältel on toimunud foorumteatri meetodi väljundites ja arengutes VATi juures väga palju erinevaid etappe. Loodud on suur hulk eri projekte, sündmusi, koolitusi ja isegi foorumteatri festivale.
Õpetus on olnud osa ülikooli õppekavast ja on seda hetkel ka Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias. Sihtgrupid on väikestest lastest täiskasvanuteni: riskilapsed, kinnipidamisasutustega seotud inimesed, koolinoored, tudengid, õpetajad, sotsiaalvaldkonna töötajad, kooliteatrite juhendajad ja veel paljude teiste elualade esindajad. Teemad on olnud väga laiaulatuslikud: vägivald (koolis, kodus, tänaval jt keskkondes ilmnevates suhetes), sõltuvuskäitumine ja teised riskikäitumised, diskrimineerimine eri tasanditel, seksuaalkäitumine, töötus, karjäärinõustamine jne. Foorumetendused ja -töötoad toimivad ka konverentside teemade avajana, luues dialoogi ning mõttevahetuse. Aastaid toimetas VATi juures ka foorumteatri grupp, selle rikkaliku tegevustiku kohta saab lugeda siit: https://vatteater.ee/et/foorumgrupp.html.

VAT Teater mängib palju just põhikooli ja gümnaasiuminoortele ning avab oma lavastustes erinevaid tundlikke probleemteemasid.
Viimasel ajal on foorumteatri meetodit rakendatud VAT Teatri haridustegevustes, kus see toimib uurimus- ja analüüsimeetodina ning toetab eeltööd näidendite ja lavastuste loomisel.
Foorumteatri töötubade kaudu saab teatrikülastust mõtestada ja puudutavatele probleemidele lahendusi otsida. Loe haridustegevuste kohta siit: https://vatteater.ee/et/opetajale.html.

„Teater ei ole lihtsalt üks sündmus – teater on eluviis! Me oleme kõik näitlejad: olla kodanik ei tähenda elada ühiskonnas, see tähendab muuta ühiskonda.“
Foorumteatri metoodika looja Augusto Boal

Näitlejad:
Kadi Jaanisoo-Kuld
Mihkel Roolaid
Jokker:
Piret Soosaar-Maiberg

Pildid ja videod