2021.”VAT, KUS ERROR” jutuvõistlus

Jutuvõistlus VAT, KUS ERROR

 Võistluse tulemusi on kasutatud uues noortelavastuses “Woke & Vihane” (esietendus 22.03.22)
 Mihkel Seedri artikkel võistlusest “VAT, kus error!” Õpetajate Lehes “VAT Teater kutsub koolinoori tähenduserroreid märkama”
 Mihkel Seederi artikkel võistluse “VAT, kus error!” tulemustest ja teistest uue noortelavastusega “Woke & Vihane” seotud haridustegevustest ja näidendi loomisprotsessist Õpetajate lehes “Suurim suhtluserror on suhtluse puudumine”

Jutuvõistlus õpilastele „VAT, KUS ERROR!”
VAT Teater kuulutab kooliõpilastele (vanus 14-19) välja uue jutuvõistluse, millega otsime inspiratsiooni uueks noortelavastuseks 2021. aasta sügisel. Koostöös Goethe Instituudiga arendab VAT Teater projekti „Tähenduserrorid”, mille eesmärk on noorte abiga luuga värske ja kõnekas lavalugu, mis keskendub sõnadele, mõistetele, tähendustele ja sellele, kui lihtne neid on valesti kasutada. Piisab eksida vaid ühe tähega, usaldada pimesi tõlkeprogramme või liialdata võõrsõnadeganing tulemuseks võib olla paras arusaamatus. Vahel on see eksitus koomiline, vahel piinlik, vahel aga võib
sellest tekkida asjatu konflikt.

Kutsumegi noori üles panema kirja selliseid üllatuslikke, piinlikke, naljakaid, kõnekaid juhtumisi, mis on nendega juhtunud või mida nad on pealt näinud. Loomulikult võib olukorra ka välja mõelda. Jutu palume kirja panna vabas vormis (mitte pikemalt kui 1 lk) ja saata aadressil mihkel@vatteater.ee, pealkirjaga „VAT, KUS ERROR!”. Tekstile võib lisada ka illustreerimiseks näiteks foto või kuvatõmmise vestlusest (eriti olukordades, kui mängus on autocorrect). Jutte ootame 01. märtsini 2021.

Haaravamate lugude autoreid premeerime tasuta teatripiletitega. Lisaks kutsume 6 kõige silmapaistvama töö saatjad lavastuse proove külastama ning lavaloo arengus kaasa rääkima. SOOVITUS: Võistlus sobib suurepäraselt ka ülesandeks nt emakeele või kirjanduse tunni raames. Ideede kogumiseks, kuidas juttu kirjutada, võib aga ka kutsuda meie kirjutamistöötubasid – lookirjutamine, näidendikirjutamine, „VATinaarium” või loovkirjutamine, mida praegustes oludes teeme veebiteel. Võistlus sobib hästi ka ülesandeks nt emakeele või kirjanduse tunni raames.

Lisainfo:mihkel@vatteater.ee.

TULEMUSED
Kooliõpilastele korraldatud võistlus tõi teatrile 50 haaravat ja eriilmelist näidet, milliste (kommunikatsiooni)erroritega noored on kokku puutunud. Kõige enam oli näiteid internetiavarustest ja võõrkeelte hooletust kasutamisest. Samuti esinesid teemadena vaimne tervis, põlvkondadevahelised erinevused, koduõpe ja ka humoorikad eksimused, mida keele lohakas või oskamatu kasutamine ette võivad tuua.
Kolm võidutööd avasid võistluse teemat aga ootamatumate nurkade alt. Anette Puhmi (Rapla Gümnaasiumi 10. klass) lühijutt räägib elulise loo sellest, kuidas sundmõtted võivad ka lihtsa olukorra väga keeruliseks ning piinlikuks muuta. Jane Mustrik (Võru Kreutzwaldi Kooli 9. klass) tõi näite, kuidas eluohtlikus olukorras muutub iga eksitus kolossaalseks. Mari Saffre (Tallinna Saksa Gümnaasiumi 12. klass) valis tähenduserrorite illustreerimiseks aga hoopis sümbolistliku suuna. Kõik kolm võitjat kaasatakse VAT Teatri uue noortelavastuse „Tähenduserrorite” loomisse, andes tagasisidet ning panustades ka ise lugude arendamisse.

Žürii, koosseisus Sveta Grigorjeva (valmiva noortenäidendi „Tähenduserrorid” üks autoritest), Mari-Liis Velberg (VAT Teatri haridustegvuste juht) ja Mihkel Seeder (VAT Teatri dramaturg ja

„Tähenduserrorite” kaasautor), soovib võitjate kõrval esile tõsta veel teisi põnevate näidete autoreid: Elise Zinovjev (Türi Põhikool), Miko Saukkonen (Paide Gümnaasium), Kaisa Urban ja Kaspar Simulman (mõlemad Tallinna Kivimäe Põhikool).  Sügav kummardus kõigile õpilastele    ja õpetajatele, tänu kellele laekus meile selline hulk meeleolukaid lugusid üle kogu Eesti!

Goethe Instituudi toetusel valmiv noortelavastus „Tähenduserrorid” jõuab publiku ette 2021. aasta lõpus.