Uudised

2022-2023 HOOAJA MATERJALID:

ALLALAETAV PIKEM TÖÖTUBADE MATERJAL

TÖÖTUBADE VOLDIK

TÖÖTUBADE PLAKAT

Töötubade lühike nimekiri SÜGIS 2022

AITAN LAPSI TELLIMUSLEHT ETENDUSTELE JA TÖÖTUBADESSE 

AITAN LAPSI heategevusprojekti kaudu saab esitada taotlusi haridustöötubade tellimiseks õpilastele TASUTA. Teatris või töötubades saavad osaleda vähemate võimalustega õpilased kuni gümnaasiumiea lõpuni. Lisaks soovitame uurida Teater Maale (transpordi toetus) ja Kultuuriranitsa toetuste kohta, mida koolid võivad kasutada õppekäikudeks, mis on seotud kooli õppekavas kehtestatud ainekavaga.

UUDISED:

 

 

MIS ON VAT TEATRI HARIDUSTEGEVUSED?

Lisaks etenduste vaatamisele on võimalik osaleda lisategevustes – teatri HARIDUSTEGEVUSTES, mis hõlmavad nii lisamaterjale, mängulisi töötubasid koolides kui eri algatusi, projekte ja sündmusi. Eesmärk on pakkuda õpetajatele ja õpilastele võimalust muuta teatriskäik tervikkogemuseks: et toimub eelhäälestus, mõtestatud kohalolek teatris ja tagasiside. Soovime luua tingimused, mis aitavad tõsta teadlikkust teatri kui nähtuse osas, kuid eelkõige iseenda ja maailma tunnetamise osas. Pakume võimalust lavastustes ette tulevaid elulisi teemasid koos õpilastega põhjalikumalt käsitleda nii enne kui pärast teatriskäiku. 36. hooajal saavad haridustegevused juba 12. aastaseks! Erinevad töötoad sobivad ka omavahel jätkutöötubadena. Küsige julgelt kombineerimise soovitusi.

MÄNGULISED TÖÖTOAD ISESEISVALT VÕI SEOTUNA LAVASTUSTEGA:

Haridustöötoad enne või pärast etendust on seotud etenduse teemadega, samas võib töötoa teema olla ka etenduse teemast sõltumatu. Töötoa kutsumine kooli ei pea aga alati olema seotud teatriskäiguga. Enamikku töötubadest saab kutsuda ka täiesti iseseisva sündmusena. Olenevalt sisust sobivad töötoad väga eri konteksti, sh näiteks inimeseõpetuse tundi, klassiõhtule või mõne muu sündmuse juurde nii koolis, noortekeskuses kui mõnes teises asutuses. Õpetajate töötubade sisu ja kestus erineb noorte töötubadest. Töötubasid viiakse läbi kokkuleppel. Täiskasvanute töötoad on küll kogemuslikud, ent pakuvad lisaväärtusena võimalust mõtestada, kuidas rakendada töötubades kogetud meetodeid noortega tehtavas töös.

LISAVÕIMALUSED ÕPETAJALE KODULEHEL:

Kõigi, eriti just keerulisemate lavalugude puhul, on hea õpilasi enne teatrisse tulekut ette valmistada ning pärast pakkuda neile ka võimalust kogetut lahti mõtestada. Selleks oleme uuendusena oma kodulehele enamiku lavastuste juurde lisanud ka viite, LISAVÕIMALUSED ÕPETAJALE, kus lisaks töötubade infole saab tutvuda ka põneva lisamaterjaliga:

LAVASTUSE TEEMASID AVAV LISAINFO – iga lavastuse kohta vastava lavastuse ja lavastusega seotud töötoa lehel. Selle materjali eesmärk on avada lavastuse olemust, aitamaks õpetajal otsustada, millist lavalugu oma õpilastele vaatamiseks pakkuda. Üleval on näiteks etenduse teemaga seotud kasulikke linke, fotosid etendusest ja töötubadest,videosid proovist või lavastust portreteerivast kultuurisaatest, samuti artikleid, õpilaste tagasisidet (nii töötubade kui etenduste kohta). Iga noortele mõeldud lavastuse kohta on vastava lavastuse kodulehel kirjas sihtgrupp, etenduse teemadering ja mõned soovituslikud ettepanekud, millise õppeaine raames lavastus võiks leida kasutusvõimalusi.

TOETAVAD MATERJALID– rubriik kodulehel, kus on abistav materjal kasutamiseks enne või pärast teatriskäiku. Sealt on leitavad konkreetsete lavastuste lisamaterjalid, teatris käitumise teemalisi materjale, toetav küsimustik lavastuse analüüsiks, mida õpetaja saab kasutada samuti nii enne kui pärast teatriskäiku, suunamaks õpilasi jälgima lavaloo erinevaid aspekte. Küsimustiku koostas VAT Teatri kunstiline juht Aare Toikka. Samuti on seal üleval õpetajate kohtumise kokkuvõte, kus muuhulgas ära toodud ka teiste õpetajate soovitused loovate meetodite osas, mida klassis enne ja pärast teatriskäiku rakendada.

SÜNDMUSED, PROJEKTID, KONKURSID – oleme aastate jooksul loonud palju erinevaid projekte, sündmuseid ja konkursse, mille raames loonud sildasid kogukonnaga. Olgu siis eesmärk koolivägivalla ennetus või lavastuse materjali leidmine koostöös noorte ja õpilastega, noorte näidendkirjutajate leidmine või teatriskäitumise teema esiletõstmine. Ja need on vaid mõned näited. Sündmuste sarjast võiks esile tuua VAT Ekstra, mille raames on loetud näidendeid, korraldatud teemasündmuseid ja lavastusi avavaid sündmuseid. Samuti regulaarselt toimuvad õpetajatega kohtumised vähemalt kaks korda hooajal – õpetajate ja emakeele päeva puhul.

TAGASISIDEVÕIMALUSED:

Ootame õpetajate ja õpilaste kirjutisi lavastuste ja töötubade kohta. Hooajal lõpus premeerime aktiivsemaid üllatusega! Kirjutised saab saata: mihkel@vatteater.ee. Ootame ka külastama VAT Teatri Instagrami ja Facebooki lehekülge ja jagama fotosid ja mõtteid töötubadest, kasutades viidet #vatitöötoad. Liituda saab meie ÕPETAJATE INFOLISTIGA. Soovist andke märku mariliis@vatteater.ee. Soojalt on oodatud õpetajate ettepanekud, missugused toetavad töötoad jt tegevused ning materjalid võiksid veel rikastada teatri tervikkogemust.

Aastaid on foorumteatri meetod olnud meie haridustöö osa, selle meetodi praktika ja võimaluste kohta saab lugeda kodulehelt rubriigist Foorumgrupp.

Rõõmurikast ja inspireerivat koosloomist!
Mari-Liis Velberg
Haridustegevuste juht / mariliis@vatteater.ee

 

VALIK VANEMAiD UUDISEiD:

 • Meil on väga suur rõõm teatada, et oleme leidnud kaks suurepärast juhendajat meie uutele teatriteemalistele ukrainakeelsetele töötubadele ning me oleme jõudnud pakkuda juba töötubade rõõmu mitmetele koolidele ja gruppidele nii Tallinnas kui väljaspool pealinna. Siit saab näha Ristiku Põhikoolis väga toredasti toimunud töötoa kohta väikest tagasisidet kooli kodulehelt: https://www.tallinn.ee/est/ristiku/Uudis-Oppisime-Ukraina-tantsu. 
 • Huvitava Kooli blogis räägivad Mari-Liis Velberg ja Mihkel Seeder pikemalt kahe lavaloo, saksa autori Roland Schimmelpfennigi “Mesilane sinu peas” (vanusegrupile 10+) ja pika noorteprojekti tulemus “Woke & Vihane” (vanusegrupile 16+) saamisloost, teemadest ning edasistest plaanidestki. Artikkel “Et hea (teatri)harjumus ei kaoks”.
 • Vaata Mihkel Seedri artiklit Õpetajate Lehes “Suurim suhtluserror on suhtluse puudumine”
 • VAT Teater osaleb ATZE Musiktheater GmbH algatuses, kus ligi 80 saksa kooliõpilast saadab teatritele üle maailma postkaardi sõnumiga “I miss culture, because…”(“Ma igatsen kultuuri, sest…”). Teater aga saadab vastuse lapsele sõnumiga “We miss our audience, because…” (“Me igatseme oma publikut, sest…”). Eesmärk on tõsta esile, kui vajalik on side publiku ja teatritegijate vahel, eriti veel praegusel ajal. Vaata lähemalt Rahvusvaheliste projektide alt.
 • Haridustegevuste juht Mari-Liis Velberg kirjutab VAT Teatri haridustegevuste ajaloost ja käesoleva hooaja plaanidest Haridus- ja Teadusministeeriumi Huvitav Kool blogipostituses Vanusedetektor – VATi haridustegevuste 10. sünnipäev! Kui sügavale lähevad juured tegelikult ja millised viljad on valmimas sel hooajal”
 • Vaata Mihkel Seederi artiklit Õpetajate Lehes “VAT Teater kutsub koolinoori tähenduserroreid märkama”
 • Dramaturg Mihkel Seeder kirjutab lavastusest “Romeo ja Julia” ja selle juurde sobivast kirjutamistöötoast “VATinaarium” värskes Haridus- ja Teadusministeeriumi Huvitav Kool blogipostituses “Romeo ja Julia” – võimalusterohke nii tegijale kui vaatajale”
 • Vaata artiklit Õpetajate Lehes, mis tutvustab uusi lavastusi ja töötubasid “VAT Teatri sügises on kolm uuslavastust”
 • Pakume võimalust nii reaalis kui veebiteel osaleda kirjutamistöötubades, mida viib läbi meie teatri dramaturg Mihkel Seeder.
 • Samuti on uudisena võimalik veebiteel osaleda  töötoas “SEKSUAALSUS JA MEIE ÕIGUSED” (seotuna lavastusega “Kiskja” nii õpilastele kui õpetajatele). Saame teha töötoa selles virtuaalses keskkonnas, mis teile ja klassile/grupile kõige paremini sobib ehk lepime selle iga õpetajaga eraldi kokku. Vajadusel saab kasutada Aitan Lapsi programmi toetust, kui materiaalsetel põhjustel pole võimalik töötuba kutsuda.
 • Mari-Liis Velberg ja Mihkel Seeder kirjutavad Haridus-ja Teadusministeeriumi blogis Huvitav Kool VAT Teatri lavastustest ja töötubadest “Ebamugavus pole piisav põhjus. VAT Teater ehitab sildu kooli ja teatri vahele”.
 • SOODUSPAKETT! Kui tellida ka töötuba “VATinaarium”, on pilet etendusele “Kas kalad magavad?” vaid 10 eurot! SOODUSPAKETT! Kui tellida ka töötuba “Seksuaalsus ja meie õigused”, on pilet etendusele “Kiskja” vaid 12 eurot! Lähemalt uudisest.
 • Mari-Liis Velbergi postitus Haridus- ja Teadusministeeriumi Huvitav Kool blogis “Dialoogi ja mängu võlujõust ehk foorumteater VAT Teatri juures juba 20 aastat! “
 • Artikkel foorumteatrist “Miks meile on vaja foorumteatrit?Aprillis saab 20 aastat esimestest foorumteatri etendustest “Vägivallata Noorus” festivalil. Rääkisime Õpetajate Lehe ajakirjaniku Tiina Vapperiga sellest, miks foorumteatrit noortele vaja on. Artiklile on lisatud ka õpetaja Anu Kušvidi kommentaar.
 • Kokkuvõte ajurünnakust. Emakeelepäeva puhul toimunud õpetajate sündmusel leiutasime koos õpetajatega töötubade ja kooltegevuste ühendusvõimalusi ja projektide ideid. Väike kokkuvõte on siin.
 • Video flamenkotantsu töötoast. 2018.a detsembrist 2019.a märtsini toimus koostööprojekt Tallinna Saksa Gümnaasiumiga, mille raames 1.-9.klassini kõik õpilased kogesid töötubasid ja etendusi. Vaata VIDEOT rõõmsatest hetkedest flamenkotöötoast: https://www.facebook.com/teatervat/videos/2008083436154738/
 • Üle pika aja toimusid RR Teatrisaalis avalikud foorumteatri etendused, teemal “Riigieksam”. Loe lähemalt siit
 • Stseenivõistluse võitjad on selgunud! Loe lähemalt siit. Mihkel Seeder räägib stseenivõistlusest “VAT, KUS DIALOOG!” ETV saates “Terevisioon” (29.jaanuar 2018)
 • VAT Teater on nüüd Haridus- ja Teadusministeeriumi algatuse Huvitav Kool partner.
 • Aruküla Põhikooli “Sallivuse nädal” raames toimus detsembris lausa VATi töötubade minimaraton: improteater, lookirjutamine, tantsuline “Lugu liikumises ja rütmis” ja foorumteater “Noor virtuaalmaailmas”. Õpilased said mitmekülgselt hoolivust ja headust endas kasvatada. Loe ka õpilaste tagasisidet pärast “Lugu liikumises ja rütmis” töötuba.
 • Ala Põhikooli õpilased lustisid improteatri töötoas. Lähemalt saab lugeda siit.
 • Kuulutasime välja stseenikirjutamise konkursi “VAT, KUS DIALOOG!” ja käisime rääkimas Õpetajate Lehele nii uuest konkursist kui VAT Teatri pikaaegsest tööst õpilaste ja õpetajatega. Lähemalt: “VAT Teatri dialoogid õpilaste ja õpetajatega”. Mihkel Seeder rääkis võistlusest ka KUKU raadios hommikusaates (6.11.17), järelkuulata intervjuud saab siit.
 • Valmis esimene pikem toetav materjal  “SEKSUAALSUS JA MEEDIA MÕJUD” mis on mõeldud õpetajatele kasutamiseks enne või pärast “Kas sulle meeldib porno?” teatrikülastust ning enne või pärast osalemist töötubades “Meedia meie elus” ja “Seksuaalsus, identiteet ja meedia mõjud”. Samas sobib materjal ka kasutamiseks täiesti iseseisvalt seksuaalteemade käsitlemisel koolis. Materjali koostasid Kristina Birk (Eesti Seksuaaltervise Liit) ja Mari-Liis Velberg.
 • TÖÖTUBA ÕPILASTELE: “Seksuaalsus, identiteet ja meedia mõjud”.  Toimub pärast „Kas sulle meeldib porno?“ etenduse külastust ja sobib alates 14. eluaastast.Ühiskonnas on palju tabusid ja teadmatust seksuaalsuse ning soo teemadel. Töötoas küsitakse näiteks: Mis on seksuaalsus? Kuidas mõjutab meie arusaama sellest meedia? Millised on soorollid ja soostereotüübid meie ümber ning millised on need meie peas? Kuidas need mõjutavad meie elu ning valikuid? Töötuba toetab põhikooli ja gümnaasiumi sotsiaalainete erinevaid teemasid nagu sugu, identiteet, seksuaalsus, soorollid, soostereotüübid.
 • VAT Teater oma haridustegevusega (haridustegevuste juht Mari-Liis Velberg) esitati Aasta hariduse sõbra nominendiks. Loe lähemalt.
 • Loe Meeli Parijõgi artiklit Õpetajate Lehes (21.10.16) “Haridustöötoas võib saada kogu eluks innustava sähvaka”
 • TÖÖTUBA ÕPILASTELE JA ÕPETAJATELE: „Lugu liikumises ja rütmis” (läbiviijad Mari-Liis Velberg ja Tanel Ruben)
 • Jätkub osalemine rahvusvahelises projektis Projekt Platform Shift +, kus on olulisel kohal noortega dialoogis olles uute näidendite ja lavastuste loomine.Projekti üldiseks teemaks ongi noored, tehnoloogia ja internet ning vastastikused mõjutused. Projekti raames toimus 2015.aasta kevadel kirjutamiskonkurss “VEEB” ja mitmed töötoad koolinoortega üle Eesti, et uurida noorte aravamusi ja lugusid antud teemadel.
 • 2016. aasta jaanuaris jõudis lavalaudadele projekti esimene lavastus „Web Demon”(vanusegrupp: 14+), milles mängivad Elina Reinold, Liis Pokinen, Tanel Saar ja Ago Soots. 2017. aasta kevadel jõuab vaatajateni projekti teine lavastus, mis sünnib koostöös itaalia laste- ja noorteteatriga Elsinor ning kannab pealkirja „MISTER GREEN”.
 • Neljandat hooaega alustab koostöös Drakadeemiaga ilmavalgust näinud sündmustesari VAT EKSTRA . Esimene kohtumine leiab aset 2. detsembril 2016 ja kannab alapealkirja „Lavaproov 2: Kataloog”, mille raames kantakse Jim Ashilevi juhtimisel publikule ette Liis Seina näidend „Kataloog”.