AVALIKUD FOORUMTEATRI ETENDUSED 2008

VAT Teatri Foorumgrupp on alates 1999.aastast loonud palju foorumetendusi üle Eesti. Esimesed foorumteatri etendused toimusid 1999. aastal Mustamäe Noorte Kultuurifestivalil “Vägivallata noorus”. Paljud foorumetendused on olnud konkreetsele sihgrupile või konkreetse sündmuse, projekti või koolituse raames. 2008.aastal tehti aga eksperiment luua avalike foorumite sari just VAT Teatri Teatrisaalis avatud publikule. Üks avalik foorumteatri etendust toimus sel aastal ka Tartus. Avalikke foorumetendusi, mis toonud esile erinevaid sotsiaalselt kriitilisi teemasid,on toimunud üksiksündmusena nii VAT Teatri saalis kui mujal enne ja peale seda aastat, mitmeid. Näiteks etendus „Rahvahääletus” (2019.a).

2008. aasta oli seega VAT Teatri Foorumgrupi jaoks teatraalsuse arendamine ja kunstilises suunas liikumine – toimus 6 avalikku foorumetendust Tallinnas ja Tartus – vaata avalike foorumetenduste fotosid siit. Etendustes mängisid VAT Teatri foorumgrupi ja kaasatud oli ka publik. Etendusi juhtis Jokker.

Foorumteatri meetod on üks osa rõhutute teatri (The Theatre of the Oppressed) tehnikate süsteemist, mille lõi Augusto Boal 1960ndatel aastatel Brasiilias. FOORUM oli Vanas Rooma ühiskonnaelus keskuseks, kus arutleti oluliste teemade üle. Rõhutute teatri ideoloogia baseerub usule, et kõigil inimestel on võime mõjutada sotsiaalset muutust ja et rõhutus ilmneb, kui inimeste vaheline kommunikatsioon ei toimi – kui dialoog muutub monoloogiks. Foorumteater on teatri ja kogukonnatöö kohtumispunkt.

VAT Teatri Foorumgrupi tegevustest läbi aastate saab lugeda siit.

Photos and videos