2015.Ideekonkurss “VEEB” uue lavastuse loomiseks

IDEEKONKURSS “VEEB” UUE LAVASTUSE LOOMISEKS

Alates 2015. aastast osaleb VAT Teater rahvusvahelises projektis Platform Shift+, mille eesmärk on luua uusi põnevaid ja puudutavaid näidendeid, lavastusi ning haridusprogramme noortele vanuses 14+.

Selle valguses otsis VAT Teater igasuguseid ideid seoses interneti ja kõigega, mis sellega kaasas käib. Internetist on saanud paljudele inimestele nii suur osa elust, et nad ei suuda seda enam hoomatagi. Veetes aga selles keskkonnas nii palju aega, puututakse kokku kõikvõimalike veidruste ja huvitavate seikadega. Ideekonkursi eesmärk oli jagada lugusid ja ideid ning juhtida tähelepanu teemadele, mis vajavad laiemat arutluspinda. Konkursile võis esitada nii tõestisündinud juhtumisi kui väljamõeldud lugusid. Ka vorm oli vaba: oma idee võis esitada kirjandina, lühijutuna, näidendina või kasvõi luuletusena.

Kuigi lugusid võis saata igal teemal, oli ette antud ka kaks võimalikku pealkirja:
a) „Kuidas ma saan/sain interneti abil rikkaks”
b) „Kohtumine veebi-deemoniga”.
Tööde esitamise tähtaeg oli 2. aprill 2015
Lugusid said esitada kõik vähemalt 14-aastased inimesed.

Loe siit Mihkel Seederi artiklit Õpetajate Lehes:
http://opleht.ee/21521-vat-teatris-surfatakse-netilainel/

TULEMUSED:
Kokku laekus 131 tööd 18 erinevast koolist, žanritena olid esindatud nii luuletused, lühijutud, esseed, näidendid kui ideekavandid. Lood keskendusid peamiselt kahele etteantud pealkirjale („Kuidas ma saan/sain interneti abil rikkaks” ja „Kohtumine veebi- deemoniga”), kuid esines ka enda poolt pakutud teemasid ja selliseidki lugusid, mida esmapilgul internetiga ei seostaks. Kuna konkursi eesmärk on koguda ideid ja tähelepanekuid järgneva nelja aasta jooksul loodavate lavastuste tarvis, siis on meie jaoks samaväärse kaaluga nii terviklood kui sütitavad ideekillukesed. Suureks rõõmuks leidsime mõlemaid! Rõõmustav on näha, et noored näevad internetis nii võimalusi kui ohte ning soovivad end selles keskkonnas
põhjalikumalt mõtestada. VAT Teater tänab kõiki õpetajaid, kes motiveerisid oma õpilasi konkursist osa võtma. Koolidest olid kõige aktiivsemad osavõtjad Viljandi Gümnaasium, Noarootsi Gümnaasium, Räpina Ühisgümnaasium, Saku Gümnaasium ja Saue Gümnaasium. 131 töö seast valis žürii välja kolm võitjat, keda ootab auhinnana tasuta teatrikülastus või töötuba tervele klassile.

Laureaadid on:

Lili-Marlen Liblik (Viljandi Gümnaasium) – „Kohtumine veebi-deemoniga”
Žürii kommentaar:
Põnev idee ajaorjusest – kui olla 12 tundi internetist eemal, saabub karistus. See selgitab õige hästi, miks üha enamatel inimestel on telefonid justkui käe külge kinni kasvanud. Autor loob huvitava ja puudutava teemaarenduse – kas võib olla tegelikult nii, et see, keda päriselus kardad, on ka su veebideemon? Lootusrikas lõpp aga annab innustust, et kui teha otsus, siis saab orjandusest ka välja.

Eva-Lotta Kooskora (Miina Härma Gümnaasium) – „Kukkumine”

Žürii kommentaar:

Tekst koosneb kahest osast: esiteks on osavalt personifitseeritud neli võimsat internetinähtust, teiseks esitab autor hingestatud üleskutse sellest süsteemist aeg-ajalt välja astuda. Mõlemad osad on võrdselt mõjusad ja panevad mõtteid mõlgutama. Autor jutustab nii lugu, kui annab omapoolse analüüsi, tehes seda põhjalikult ja sisukalt. Kirjutamisstiil on ladus ja humoorikas ning paneb kaasa elama.

Jaan Kasak (Tallinna Reaalkool) – „Kevad Tallinnas”

Žürii kommentaar:
Stiilipuhtaim lugu – ulmekas, mis uuenduslike vidinate asemel keskendub ikkagi inimestele ja nende mõttemaailmale. Huvitav tekst mitmete heade pakkumistega. Autori sõnaseadmise ja kujundite loomise oskus on väga hea. Loob kohati ka filmilikke pilte. Toob heade näidete ja metafooride kaudu esile pealiskaudsuse, nürisuse ja abituse, mida sõltumine tehnikast võib luua.

Palju õnne võitjatele!

Lisaks soovime esile tõsta järgnevaid kirjutajaid:
Mihhail Varušin (Noarootsi Gümnaasium) – „Kuidas ma sain interneti abil rikkaks”
Rosemary Pree (Hugo Treffneri Gümnaasium) – „Mina olen rikas”
Alexandra Tuuling (Tallinna Saksa Gümnaasium) – „Kohtumine veebi-deemoniga”
Tiina Teppo koos draamatrupiga Rõõm (Tartu Kivilinna Kool) – „Kogu tõde homo
interneticusest”
Karl-Thomas Kallasmaa (Saku Gümnaasium) – „Kohtumine veebi-deemoniga”
Karl Peetris (Läänemaa Gümnaasium) – „Temake”
Kristiina Raba (Viljandi Gümnaasium) – „Anonüüm”
Andreas Lätt (Tallinna Reaalkool) – „Kes on tõeline veebi-deemon?”
Anna Kaling (Viljandi Gümnaasium) – „Kohtumine veebideemoniga”
Aimar Kuva (Rakvere Reaalgümnaasium) – „Maailmaavarus”
Birgie Bligzna (Kadrina Keskkool) – „Minu kohtumine virtuaalse deemoniga”
Kai Markus (Noarootsi Gümnaasium) – „Kaeva, kaeva, ussike!”
Eva Paula Pukk (Viljandi Gümnaasium) – „Ma olen robot, ma olen internetirobot”.

Täname kõiki osavõtjaid võimsate ja inspireerivate kirjatööde eest!

Ideekonkursi žürii: Mihkel Seeder, Mari-Liis Velberg, Margo Teder