Mari-Liis Velberg

Leader of Educational Activities

VAT Teatri Foorumgrupi näitleja, jokker, projektide juht ja läbiviija alates 1999. aastast. Foorumteatri projektijuhina tööl VAT Teatris alates 2007.aastast. Varasemalt tegelenud aastaid sotsiaaltööga, olnud laste tugiisik ja samal ajal viinud läbi foorumteatri projektijuhina paljusid erinevaid sündmusi üle Eesti nii õpilastele kui täiskasvanutele. Sotsiaalprobleemide ennetustöö, foorumteatri meetodi osas teavitustöö ja teiste loovate meetodite rakendamise initsieerimine, et aktiveerida ja jõustada muutusi ühiskonnas, on olnud peamisi töösuundi.
Hetkel VAT Teatri haridustegevuste juht ja vabakutseline koreograaf ning tantsija.

Sündinud: 28.05.1981 Tallinnas
Õppinud:
1999-2006 – Tallinna Ülikool, Sotsiaaltöö osakond. Sotsiaaltöö eriala BA kraad (2004), Sotsiaalteaduste Magistrikraad (2006)
2012-2013 – Tallinna Ülikool, Koreograafia osakond, Avatud Ülikool
2013-2016 – Tallinna Ülikool, Koreograafia osakond. Koreograafia eriala, humanitaarteaduste BA kraad (2016)

Töötanud:
1999.a -…VAT Teatri Foorumgrupi projektijuht, näitleja, jokker, projektide läbiviija. Ametlikult tööl VAT Teatris alates 2007.aastast. Hiljem muutus nimetus VAT Teatri haridustegevuste juhiks.
Foorumteatri projektijuhina on olnud ülesandeks noortegrupi loomine, juhtimine, foorumteatri töötubade, etenduste ja koolituste juhtimine ja korraldamine koolides, noorteüritustel jm sündmustel üle Eesti. Oluline on olnud meetodit propageerivate ja õpetavate tegevuste organiseerimine nii lastele või täiskasvanuhariduses. Näiteks foorumteatri koolitused Tallinna Ülikooli sotsiaaltöö eriala tudengitele, Viljandi Kultuuriakadeemia huvijuht-loovhariduse juhi erala tudengitele, Eesti Kaitseliidu liikmetele, noorsootöötajatele, õpetajatele, Töötukassa töötajatele ja paljudele teistele sihtgruppidele. Mõned näited projektidest: Tartu Laste Turvakodus projekt „Loovusega pingetest priiks” (2005); Karepa teatrilaagris foorumteatri koolituse läbiviimine (2005); foorumstseenide lavastamine ja mängimine kinnipidamisasutustes (2005.a) ja projekt sõltuvusprobleemidega noortele Tallinna Laste Turvakeskuses (2004); projekti “Interaktiivne teater kui informaalne haridus” (2004) raames foorumteatri tegevused õpilastele ja noortega tegelejatele. Mitmete koolivägivalla ennetusprojektide juhtimine ja korraldamine – nt 12 vägivallateemalist töötuba ülikoolide sotsiaalvaldkonna tudengitele “Kõik noored vägivalla vastu!” (2004–2005), projekti „ValikuVabadus” raame foorumteatri etendused Tallinna koolides ja projekti „Valikuvõimalus – foorumteatri ID!”(2004-2007) raames foorumteatrit ja uut sõnaseletusmängu “ENTER” kui kahte loovat vägivalla ennetusmeetodit tutvustavad infopäevad ja seminarid 8 Eesti maakonnavalitsuse juures ning Tallinnas. 2005.a töötuba 8.kl õpilastele Vasalemma alaealiste komisjoni projekti „Sul on valikuvõimalus“ raames. 2009-2011Eesti I, II ja III foorumteatrite festivali korraldamine koostöös Lille Maja ja Lastekaitse Liiduga. Avalikud foorumteatri etendused päevakajalistel teemadel Rahvusraamatukogus, VAT Teatri Teatrisaalis, Tartus Genialistide Klubis (alates 2008 – …). Rohkem infot loodud tööde kohta: VAT Teatri Foorumgrupp
Haridustegevuste juhina arendab ja viib läbi loomingulisi haridustöötubasid, mis seotud näidendite ja lavastuste loomise eeltööga, toimuvad seotuna VAT Teatri lavastustega või iseisvate sündmustena. Vahendab infot õpetajate ja teatri vahel. Koostöö toimub ka rahvusvahelisel tasandil. 2009.a käivitus VAT Teatril Euroopa laste-ja noorteteatreid kaasav projekt Platform 11+, milleraames korraldas koolinoori (alates 11.a) kaasavaid tegevusi. 2015.a käivitus jätkuprojekt Platform Shift+, mille raames on valdkonnaks interneti-temaatika ohud ja võimalused noorte jaoks ning uuenduslikud lahendused teatris. Sihtrühmaks noored alates 14.a. Ta on antud projekti juures noori kaasavate tegevuste Eestipoolne juht. Infot haridustegevuste kohta: Õpetajale
1999-2000 – Eesti Raadios lastesaate „Trikatrei“ juhtimine
2001 – OÜ Memento Mare suvelaagris lastele ja täiskasvanutele eri loominguliste tegevuste organiseerimine.
2002-2003 – Tallinna Laste Tugikeskuse Varjupaik. Sotsiaalpedagoog. Töö riskilastega.
2003-2006/2008–2012 – Tallinna Laste Tugikeskus / Tallinna Perekeskus. Sotsiaaltöötaja-tugiisik Päevakeskuses. Töö alaealise asjade komisjonist suunatud lastega/õpilastega, laste ja vanemate nõustamine ja ringide läbiviimise töö.

Näitleja-, tantsija- ja lavastajatöid:
2007 Britta – “Mirr”, lav. Katrin Nielsen, VAT Teater
2009 Näitleja – labürinttteatri etendus „Food for the Gods” Walesis, lav. Iwan Brioc
2010/2011 Flamencotantsija – luule- ja tantsukava “Luuletus, kes tantsib”, kor. Lehti Kostabi
2012 Nõid – “Pöial-Liisi”, lav. Kadri Levand, Salme Teater
2012 Flamencotantsija – Vanalinna päevade raames flamenco-ja mustlastantsukava „Tähista elu tantsuga“, kor. Lehti Kostabi
2012 Tantsija ja näitleja – labürintteatri etendus „Metamorfoos” Serbias, lav. Iwan Brioc
2013 Mustlastantsija – muusikal “Arabella”, etendus Birgitta Festival 2013 raames. Lav. Margus Kasterpalu, kor. Oleg Titov.
2013 Flamencotantsija – kontsert “Sa näed minu südame taha” KUMU´s. Kor. Lehti Kostabi
2014 Tantsija – “Unfinished bisnes”, lav. Meelis Põdersoo, Martin Kõiv, kor. Kristjan Rohioja, VAT Teater
2014 Tantsija – „Naise arhetüübid”, tantsuetteaste koos muusik Madis Muuliga, Eesti Neijingi Kooli Feminoloogia seminaril
2016 Carmen – Tantsulavastuses “Carmeni avaldamata kirjad. Pihtimus naise silmade kaudu”. Kor. lav. ja kaasdramaturg Mari-Liis Velberg (TLÜ koreograafia eriala bakalaureusetöö), VAT Teater
2016 Flamencotantsija – „Eesti Flamenco 25” juubelikontsert Salme Kultuurikeskuses, tantsuetteaste koos muusik Tanel Rubeniga

Tantsukompositsioonitööde loomise kogemused Tallinna Ülikoolis koreograafia erialal õppides : “Kastist väljumise rituaal” (2013), “Naise arhetüübid” (2014), “Midagi on õhus” (kor. ja tants koos Marie Käige, Siim Praats ja Merje Liis Sepp, 2014). Tantsimine soolo ja grupitöödes: “Mäng” (kor. Tatjana Romanova, 2013), “Kookon” (kor. Külli Roosna ja Kenneth Flak, 2014), “Vastuvõtt” (kor. Karl Saks, 2015), Site specific etendus TLÜ hoonetes (2015).

Foorumteatri rollid ja lavastajakogemused sotsiaalteatri lugude loomisel paljudes foorumlugudes alates 1999.aastast. Sealhulgas etendused koolides, ülikoolides, noortekeskustes, kinnipidamisasutustes, konverentsidel, seminaridel, festivalidel ja mujal. Näiteks ETV saates „Rusikas” (2000) foorumteatri stseenides osalemine, Noorte kollaažlavastuses „M.E.I.E.“ foorumteatri jokkerina osalemine (2003). Lisaks väiksemad rollid teleprojektides, nt saates „Osoon”.

Lisainfo:
Tegelenud flamencotantsuga alates 2004.a, hiljem ka mustlastantsu ja ka mustlaslauluga. Esinenud mustlastantsu või flamencotantsu kavadega üle Eesti eri paigus ja sündmustel. Samuti osalenud mitmetes tantsulaagrites ja kursustel eri õpetajate juures nii Eestis kui ka Granadas (2012.a) ja nii eesti kui välisõpetajate juures.
Alates 1999. osalenud foorumteatri ja muude teatrivormide koolitustel ja meistriklassides nii Eestis kui välismaal. Mõned näited: Alates 1999 – Jouni Piekkari ja Calr Mickael Renlundi foorumteatri koolitused; 2007- 2008 – Foorumteatri koolitus edasijõudnutele Viljandi Kultuuriakadeemia juures projekti „Aktiivõppe meetodite rakendamine Eesti noorte ühiskonnas toimetulekuks” raames. Koolitaja Gill Dowsett; 2009 – Foorumteatri meistriklass Hollandis, Rotterdamis, Formaat. Teema: Psühholoogiline foorumteater, töötamine trauma üleelanud kogukonnaga ja selle sotsiaalse tervendamisevõimaluste otsingud. Läbiviija Hector Aristizabal; 2010 – Protsessraama koolitus Rakendusteatri konverentsil „Teater kogukonna hüvanguks”. Läbiviija: Allan Owens; 2011 – rõhutute teatri tehnika soovide vikerkaar (rainbow of desires) koolitus. Läbiviija Iwan Brioc. 2012 – ajalehe teatri meetodi koolitus. Läbiviija Uri Noy-Mer. 2009 ja 2012 – labürintteatri protsessis ja etendustel osalemine (Wales, Serbia, õpetaja Iwan Brioc).

Tunnustus:
2007 – Eesti Teaduste Akadeemia üliõpilastööde konkursi teine auhind magistritööga teemal “Foorumteatri rakendamise võimalusi koolivägivalla ennetustöö näitel”, juhendaja dotsent Anne Tiko.
2008 – Tunnustus foorumteatri töö eest „Suured Teod Tallinna Noortele”, pälvitud koos Piret Soosaarega
2016 – Mait Agu nimeline preemia (TLÜ Koreograafia). Stipendiumikomisjon soovis välja tuua bakalaureuse lavastuse “Carmeni avaldamata kirjad” isikupärast kontseptsiooni ja terviklikkust ning tõsta esile pühendumist kogu õpingute vältel.
2016 – VAT Teatri Haridustegevuste juhina Aasta Hariduse Sõbra nominent (Haridus- ja Teadusministeerium)
Foorumteatri tegemiste tunnustused