Õpetajatele: impro, foorum, lavavõitlus, loovkirjutamine

Täiskasvanutele mõeldud töötoad: improteater, foorumteater, loovkirjutamine ja lavavõitlus. Samuti tantsutöötoad ja “Lugu liikumises ja rütmis”.

  • IMPROTEATER

SIHTGRUPP: Õpetajad ja teised noortega töötavad inimesed. Ca 6-20 inimest.

TOIMUB: Iseseisva sündmusena.
KESTUS: 2,5 tundi (150 minutit).
KOHT JA TINGIMUSED: Klassiruum, kus saab toolid ja lauad seina äärde lükata või väiksem aula. Osalejad võiksid kanda pükse,siis on lihtsam harjutusi teha.
OSALUSTASU GRUPILE: 250 eurot (väljapool Tallinna lisandub kütusetasu).
SISU: Töötoas sukeldume improviseerimise maailma, kus kõike saab omal nahal järele proovida. Läbi mänguliste harjutuste tutvume improteatri pidepunktidega. Õpetame, kuidas enda ja oma partnerite otsuseid toetada ning jaatada. Improteatri võlu tekib märkamisest, kuulamisest, koosloomisest ning enda ja teiste usaldamisest. Luuakse erinevaid tegelaskujusid, keskkondi ja süžeesid. Töötoas on suur rõhk loomingulise mänguruumi avardamisel. Kõige tähtsam on improvisatsiooni juures aru saada, et siin on kõik õige, midagi valesti teha ei ole võimalik! Improteatri töötoa eesmärk on õppida ennast paremini tundma, üllatada ennast ja partnereid, leida endas avatud ja positiivne maailmavaade, õppida meeskonnatööd, saada juurde hulga uusi ja põnevaid ning harivaid harjutusi/mänge. Töötoale on võimalik juurde võtta jätkutöötuba, kus keskendume rohkem analüüsile ja improteatri õpetamisele. Uurime, kuidas improteatrit töövahendina kasutada ja kuidas impromänge edasi anda.

LÄBIVIIJAD:

Mairi Tikerpalu on kutseline näitleja ja Improteatri IMPEERIUM asutajaliige, kes lisaks IMPEERIUMile tegutseb vabakutselisena erinevates Eesti teatri-, tele- ja filmiprojektides. Lõpetanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia näitlejana. Läbinud improteatri koolitusi mitmete rahvusvaheliselt tunnustatud õpetajate käe all. Annab improteatri tunde NUKU teatri noortestuudios ja Von Glehni teatris. Töötanud nii laste, noorte kui ka täiskasvanutega erinevates improteatri töötubades, laagrites ja koolitustel.

Rauno Kaibiainen on kutseline näitleja ja Improteatri IMPEERIUM asutajaliige. Ta on lõpetanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia näitlejana ja läbinud improteatri koolitusi mitmete rahvusvaheliselt tunnustatud õpetajate käe all. Lisaks on ta läbinud koolitusi ka commedia del´arte ja maskiteatri valdkonnas. Tööalaselt tegeleb Rauno lisaks traditsioonilisele ja improvisatsioonilisele teatrile ka visuaal-, varju-, devise- ning nukuteatriga. Ta on õpetanud improteatrit erinevates laagrites ja koolitustel igas vanuses inimestele, lisaks annab ta improteatri tunde näitleja eriala tudengitele TÜ Viljandi kultuuriakadeemias.

FOTOD IMPROTEATRI TÖÖTOAST TÄISKASVANUTELE  JÄRVEOTSA GÜMNAASIUMIS

 

  • FOORUMTEATRI TÖÖTUBA

SIHTGRUPP: Õpetajad ja teised noortega töötavad inimesed, grupi suurus ca 15-30 inimest.

TOIMUB: Iseseisva sündmusena.
KESTUS: 2,5 tundi (150 minutit) (Pikemate töötubade ja koolituste osas lepime eraldi kokku).
KOHT JA TINGIMUSED: Klassiruum, kus saab toolid ja lauad seina äärde lükata või väiksem aula.
OSALUSTASU GRUPILE: 300 eurot (väljaspool Tallinna lisandub transporditasu).
SISU: Foorumteater on rõhutute teatri meetod, mis on loodud Augusto Boali poolt. Selle meetodi abil otsitakse lahendusi sotsiaalselt olulistele probleemidele läbi aktiveeriva, jõustava ja kaasava tegevuse. Foorumteatri haridustöötuba pakub ühte võimalikku mudelit, millest omandatud teadmisi õpetajad, noorsootöötajad ja teised spetsialistid saavad kasutada oma töös. Töötoas keskendume eelkõige foorumteatrile omastele teatraalsetele mängudele, harjutustele ja teistele kaasavatele tegevustele, mis arendavad dialoogi inimeste vahel. Eesmärgiks on ennekõike protsessi läbielamise võimaluse pakkumine nii osalejate grupile kui igale osalejale individuaalselt. Suurema huvi korral pakume ka jätkukoolituse võimalust, mille eesmärgiks on kogeda protsessi veelgi põhjalikumalt, et uurida lähemalt foorumteatri meetodi rakendamise võimalusi erinevates hariduskeskkondades. Töötoas saab infot ka foorumteatri õppematerjalide kohta.

LÄBIVIIJAD: VAT Teatri Foorumgrupi jokkerid.

FOTOD FOORUMTEATRI TÖÖTOAST PÄRAST “MÜLLER PEAB LAHKUMA!” 

 

  • LOOVKIRJUTAMISE TÖÖTUBA ÕPETAJATELE

SIHTRÜHM: Õpetajad ja teised noortega töötavad inimesed, grupi suurus max 20 inimest

TOIMUB: Iseseisva sündmusena
KESTUS: 3 ak tundi (2h 15 min)
KOHT JA TINGIMUSED: Ruum, kus igaühel on laud kirjutamiseks; projektorivõimalus.

OSALUSTASU GRUPILE: 250 eurot (väljapool Tallinna lisandub kütusetasu).

SISU: Loovkirjutamine võib olla õpetajale äärmiselt kasulik töövahend nii oma ainetundide rikastamisel, erinevate õpeainete ühendamisel kui oma töö üldisel mõtestamisel. Loovkirjutamise töötoa eesmärk on pakkuda osalejatele kasulikke ja mängulisi võtteid-harjutusi, mida oma töös rakendada. Töötatakse nii grupis kui individuaalselt, vahetatakse kogemusi ning inspireerutakse üksteise ideedest. See töötuba sobib hästi meeskonnatööpäevadeks või -koolitusteks, sest annab osalejatele võimaluse tutvuda üksteisega loomingulisest aspektist. Töötoas käsitletavad teemad: kuidas ergutada fantaasiat; inspiratsiooni leidmine ja arendamine; kirjutamisprotsessi erinevad etapid; tagasiside andmine õpilaste loovtöödele. Loovkirjutamise töötuba on mõeldud kõikide õppeainete õpetajatele, kes usuvad, et õpilased võiksid loovast lähenemisest nende aine raames kasu saada. Ootame osalema nii humanitaar-, sotsiaal-, reaal- kui loodusainete õpetajaid.
NB! Soovi korral saab valida töötoas ka suuna, mis keskendub ennekõike loovkirjutamisele endale – eesmärk on jõuda ühe või mitme tekstifragmendini, mida osalejad saaksid iseseisvalt edasi arendada.

LÄBIVIIJA: Mihkel Seeder on VAT Teatri dramaturg ja juhendaja loovkirjutamiskoolis Drakadeemia. Mihkel on lõpetanud Tartu Ülikoolis germanistika ja teatriteaduse eriala ning EMTA lavakunstikooli magistriõppes teatripedagoogika eriala. Ta on andnud kursusi mitmetes kirjutamise žanrites nii täiskasvanutele kui kooliõpilastele. Samuti on ta teinud töötube Eesti Lavastajate Liidu ja Eesti Kirjanike Liidu liikmetele. Mihkel on aktiivne näitekirjanik ja stsenarist. VAT Teatris on tema sulest publiku ette jõudnud lavastused „Web Demon”, „Mister Green” ja „Sirgu Eesti”. Tema kirjutatud telestsenaariumid on „Vabad mehed” ja „Restart”. VAT Teatris on tema tõlgetest lavale jõudnud „Müller peab lahkuma!” ja „Pilgatud pimedus”.

TÄISKASVANUTE LOOVKIRJUTAMISE TÖÖTOA VIDEO-TUTVUSTUS

 

  • LAVAVÕITLUSE TÖÖTUBA ÕPETAJATELE

SIHTGRUPP: Õpetajad ja teised noortega töötavad inimesed, maksimaalne grupi suurus ca 30 inimest.

TOIMUB: Iseseisva sündmusena.
KESTUS: 2 tundi (120 min).
KOHT JA TINGIMUSED: Klassiruum, kus saab toolid ja lauad seina äärde lükata või aula. Osalejad võiksid kanda pükse, siis on lihtsam harjutusi teha.
OSALUSTASU GRUPILE: 250 eurot (väljapool Tallinna lisandub kütusetasu).

SISU: Töötoa eesmärk on anda osalejatele ülevaade võrdlemisi uuest ning erilisest kunstiliigist – filmi- ja lavavõitlusest. Tegemist on vastuolulise ning maagilise valdkonnaga, mis paistab väljast jõulise ja vägivaldsena, kuid sisult on tegelikult ohutu ja plastiline. Lavalise võitlusega tegelemine annab esinemisjulgust, õpetab partnerit tunnetama ja usaldama ning väljendama oma emotsioone nii keha kui hääle kaudu. Lavaline võitlus annab võimaluse läbi mängida situatsioone, millesse päris elus õnneks tihti ei satuta. Näiteks võidelda 3-5 vastasega ilma valusate füüsiliste tagajärgedeta – ükskõik, kas võitlusest väljutakse võitja või kaotajana. Võitlus kui tants arendab ja ühendab osalejaid ning loob alati positiivse meeleolu. Töötuba kulmineerub osalejate omaloomingulise märulistseeni lavastamisega.

LÄBIVIIJAD:
Kalle Kõiv Põhjamaade Lavavõitluse Liidu sertifitseeritud instruktor. Eesti Lavalise Võitluse Liidu üks asutajatest. Ta on olnud sündmuste lavastaja ja läbiviija ettevõttes OÜ Valge Maja. On lavastanud mitmeid võitlusstseene nii festivalide, lavastuste, kui ka filmide jaoks.

Tanel Saar VAT Teatri näitleja ja mitmes lavastuses lavavõitluse stseenide koreograaf. Tanel on lavavõitlusega on tegelenud üle kümne aasta. Ta on teinud võitlusstseene paljudele eesti filmidele ning õpetab lavavõitlust ka koolides.

 

ALLALAETAV PIKEM TÖÖTUBADE MATERJAL HOOAEG 2022-2023