VAT Teatri „Vivaarium“ mängib tuleviku võimalikkuse ning valikutega

Foto: Rebeca Rosalie Parbus

Homme, 18. jaanuaril esietendub VAT Teatris tehnoloogia- ja osalusteatrilavastus „Vivaarium“, kus keskseks saab küsimus: kuidas märgata infomulli enda ümber ja mida teha, et see liiga ahistavaks ei muutu?

VAT Teater toob lavale eesti teatrimaastikul üsna ainulaadse lavastuse. Teatrisse saabudes avab külastaja oma nutitelefonis Vivaariumi veebilehe, mis hakkab teda läbi Sakala 3 Teatrimaja juhatama. Kas lihtsam ja kasulikum on tegeleda ellujäämisega väikeses grupis või suurema ühiskonnana? Kaua läheb aega, et indiviid aktsepteeriks suurema grupi seisukohti? Mis peab juhtuma, et inimene tahab lahti öelda oma maailmavaatest?

„Vivaariumi“ dramaturg Mihkel Seeder avab, et lugu räägib rahvusvahelisest firmast, mis on tootnud kõrgtehnoloogilise nullenergia-kapsli. „Teaduslikud arvutused on näidanud, et kui inimesed veedavad nendes kapslites kindla aja, suudab planeet ökoloogilise tasakaalu poole tagasi suunduda. Insenerid pole aga suutnud otsustada, mis omaduste alusel jagada inimesi kapslitesse nii, et seal kõik hästi sujuks. Jõutakse järeldusele, et see omadus peab olema maailmavaade,“ lisab Seeder.

Lavastaja Helen Rekkor toob välja, et lavastuse loomise algimpulss peitub ühiskonna soodumusest kapselduda kõlakodadesse. „Testpubliku osalusel korraldatud läbimängudel on selgunud, et lavastusele loodud struktuur on toimiv infomulli mõtestamiseks. Publik reisib läbi teatrimaja, kuid ühtlasi ka läbi iseenese sisekosmose pingevälja olukorras.“

„Vivaarium“ esietendub 18. jaanuar 2023 Sakala 3 Teatrimajas. Lavastaja Helen Rekkor (Teatriühendus Misanzen), osades Maarja Tammemägi, Merilin Kirbits (Improteater IMPEERIUM), Tanel Saar ja Meelis Põdersoo, dramaturg Mihkel Seeder, kunstnik Johannes Valdma, helilooja Villem Rootalu, valguskunstnik Rommi Ruttas, videokunstnik Sander Põldsaar ja arendaja Helena Väinmaa.

Lavastust mängitakse vaid 10 korda ja ainult jaanuarikuus.

Lavastus on loodud rahvusvahelise uusi tehnoloogiaid rakendava teatriprojekti “PLAYON!” raames ja  koostöös O Bando teatriga (Portugal). Lavastust toetab „Loova Euroopa“ programm.