19.08.2017

 

uudise_suurem_pilt

Oktoobris etendub vaid 10 korda EV100 teatrisarja "Sajandi lugu" koostöölavastus "Sirgu Eesti"

--- 

Oleks võinud minna ka teisti

EV100 teatrisari "Sajandi lugu": Eesti Rahvusraamatukogu, Labürintteatriühenduse G9 ja VAT Teatri kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul.

Öeldakse, et ajalugu on võitjate kirjutatud. Napoleon leidis koguni, et ajalugu on vaid hulk valesid, milles on ühisele nõule jõutud. See jätab mineviku mäletamisest äärmiselt subjektiivse ja juhusliku mulje. Ometi põhineb ühe rahva enesekuvand suuresti just ajalookäsitlusel.

Labürintteatriühendus G9 ja VAT Teater juhatavad vaatajad läbi labürindilaadse Rahvusraamatukogu paralleelreaalsusesse - Eestisse, kus minevikku mäletatakse vaid kangelaslugudena. Uued riigiisad on võtnud oma pühaks eesmärgiks süstida rahvasse eneseusku. Nad on veendunud, et rahva positiivne enesekuvand tagab Eesti püsimajäämise veel paljudeks aastateks.

Välja ilmub aga noor Eduard, kes tahab inimesteni tuua ajaloolise tõe. Eduard ihkab rääkida murrangulistest 1930ndatest, kui majanduskriisist ja sisepoliitilisest kemplemisest kurnatud isamaal tõstis pead uus jõud - vastuolulised vabadussõjalased, kelle eesotsas noor ja karismaatiline advokaat Artur Sirk. Eduard tahab rääkida aastatest, mil põrkusid aated ja jõud, südametunnistus ja pragmaatiline kalkuleerimine. Ta tahab rääkida ajast, mil kogu Eesti oli sunnitud otsustama, millisel teel riigi ja rahvana jätkata.

Eduardi versioon tekitab uutes riigiisades rahutust, eriti, kuna ta eksib peamise reegli vastu: alati oleks võinud minna ka teisti. Aga on see nii? Saame me iga ajaloolise seiga ja fakti kahtluse alla seada või pea peale keerata? Kuidas me peaksime oma ajaloost rääkima? Mida tasub oma minevikust mäletada? Ja üleüldse, kes see Sirk õige oli?

NB! Etendus algab Rahvusraamatukogu fuajees, kulgeb läbi Rahvusraamatukogu erinevate ruumide ja lõpeb Suures Saalis.

Lavastuse esimeses osas liigutakse Rahvusraamatukogu erinevates ruumides ja teekond sisaldab treppe

NB! Hilinejad saali ei pääse ja piletiraha tagasi ei maksta!.

Esietendus 5. oktoobril 2017 Rahvusraamatukogus 
Etendused: 9., 10., 13., 14., 18., 19., 21., 23. ja 24. oktoobril kl 19.00 OSTA PILET SIIT

EV100 teatrisarja "Sajandi lugu" koduleht

 

« Tagasi

ÜLES