07.03.2017

 

DonQuijote_400x250

7. märtsil esietendus lõbus kurbmäng „Don Quijote”. Lavastaja Aare Toikka on lavastuse aluseks oleva loo kirja pannud Cervantese loomingu ainetel ning Don Quijote koos oma kaaskondlastega seikleb seekord Tallinna Linnateatri Hobuveskis.

Eesti teatrivaataja teab mitut Mihhail Bulgakovi 1938. aastal ilmunud näidendi lavastust ja mäletab Dale Wassermanni ja Mich Leighi muusikali „Mees La Manchast“, kuid kordagi veel pole Eestis loodud Cervantese ammendamatust ainesest sõltumatut ja originaalset lavateost. Muidugi  parandab selle vea eesti teatriajaloos VAT Teater – teater, mis on alati ajast ees, nii nagu Cervantes oli ajast ees oma eluajal.

2017. aastal möödub 401. päikeseringi sellest, kui Cervantes oma kaasaegsete hulgast lahkus. Aega on üksjagu kulunud ja ühtteist on maailmas muutunud. Galeeriorjaks täna enam kedagi ei müüda, nagu juhtus ühe maailma suurima romaani autoriga, kuid piraadid pole kuskile kadunud. Meil on lennukid ja tuuleveskid toodavad elektrit. Maandume teistele taevakehadele ja sulatame mandrijääd. Cervantese teos aga oleks otsekui täna kirjutatud ja seda nii sisult kui vormilt. Kuulsus, au, arm ja rõõm, iha, kurbus, kadedus ning need teised kannupoisid saadavad iga Don Quijote't tema eluteel.

Aare Toikka ja trupp on loonud Cervantese loomingu ookeani täiesti uue saare, mille peal kõneldakse inimhinge igavesest võitlusest tuuleveskitega täiesti uudses keeles. Don Quijote on äratuntav, Sancho Panza on äratuntav, kuid see kõik sünnib enneolematul moel siin ja praegu Hobuveskis.

VAT Teatri „Don Quijote” autor ja lavastaja on Aare Toikka, kunstnik Kaspar Jancis ning valguskunstnik Sander Põllu. Lavastuse koreograaf on Marge Ehrenbusch, võitlusstseenid seadis lavale Tanel Saar, muusikalise kujunduse tegid Aare Toikka, Kaspar Jancis ja Peeter Rebane.

Osades: Ago Soots, Elina Reinold, Meelis Põdersoo ja Margo Teder ning Kuressaare Linnateatri näitlejad Lauli Otsar, Risto Vaidla ja Markus Habakukk.

Esietendus oli 7. märtsil kell 18 Tallinna Linnateatri Hobuveskis, selle hooaja jooksul etendub lavastus sealsamas veel vaid üheksa korda. 

 

« Tagasi

ÜLES