PLATFORM SHIFT+

TEGEVUSED 2015/2016:

Üle-Euroopalise projekti Platform Shift + esimene hooaeg on läbi saamas. Tegemist on ettevalmistava aastaga. 10 teatrit erinevatest riikidest tegid uurimustööd ja otsisid näitlejaid, lavastajaid, kunstnikke ning autoreid, kellega järgnevatel aastatel koostööd teha.

Ka VAT Teater tegeles aktiivselt informatsiooni kogumisega. Kuna sel korral on teemaks Internet ja selle mõju, pöördus teater koolinoorte poole, kes seda keskkonda kõige põhjalikumalt tunnevad. Teatri haridus-töörühm (Mari-Liis Velberg, Margo Teder, Uku Valner, Piret Soosaar, Kadi Jaanisoo ja Mihkel Seeder) korraldas alates oktoobrist 2014 kuni maini 2015 kokku 13 töötuba üle Eesti, mille raames said õpilased jagada oma kogemusi ja arvamusi ning õppisid tundma uusi vahendeid (näidendikirjutamine, foorumteater), mille abil oma mõtteid sõnastada.

Lisaks leidis aset ideekonkurss „VEEB”, kuhu laekus 131 kirjutist. Rõõmustav oli näha väga erinevaid mõtteid ja seisukohti. Sotisaalmeedia ja nutivahendites nähti nii ohte kui võimalusi. Noorte jaoks on oluline mõtestada enda suhet veebiga. Paratamatult kahtlustasid mitmed, et on peaaegu märkamatult sattunud veebi mõju alla. Korduvalt esitati küsimus, kuhu see kõik välja võib viia – kas inimesed lõpetavad omavahel suhtlemise või püsitakse hoopis tihedamini kontaktis? Kui palju inimene neti abil või tõttu üldse muutub?

Platform Shift + esimene hooaeg lõppeb juunis Portugalis, kus partnerteatrid kohtuvad, et näidata oma töö esimesi vilju: veerandtunniseid esitusi, mis on ammutanud inspiratsiooni möödunud kuude uurimustööst. VAT Teater tutvustab oma nägemust internetikrimkast, loost, kus veebis on tegutsema asunud üleloomulikud kurjad jõud. Selle täispikka versiooni esietendus on planeeritud 2016. aasta jaanuarisse.

---

Projekti esimene samm, noortelavastus „WEB DEMON” esietendus 27. jaanuaril 2016. Internetikrimkale, milles mängivad Elina Reinold, Liis Pokinen, Tanel Saar ja Ago Soots, eelnes ligi aasta kestnud ettevalmistustöö. VAT Teatri haridus-töörühm (Mari-Liis Velberg, Uku Valner, Kadi Jaanisoo, Piret Soosaar, Margo Teder ja Mihkel Seeder) korraldas kooliõpiastele töötube, mis keskendusid internetile ja otsisid viise, kuidas rääkida veebist põneval ja tähenduslikul moel.

Lisaks korraldas VAT Teater kooliõpilastele ideekonkursi „VEEB”, kuhu laekus 131 pöörast lugu veebideemonitest ja muudest digimaailma nähtustest.

2015. aasta juunis esitasid teksti autor Mihkel Seeder ja lavastaja Margo Teder „WEB DEMONI” lühiversiooni „Platform Shift+” partneritele ja augustis algas täispika näidendi kirjutamine. Septembris hakkasid valmivat näidendit analüüsima ka 32. Keskkooli näitetrupi liikmed, kellest sai autorile oluline ekspertgrupp.

Tänu kogu sellele abile ja koostööle valmiski lavastus, mis toimib nagu internet – killustatud ja kirju maailm, mis on pungil nii paljudest viidetest, et kõigile ei pea ega saagi järgi jõuda.

„Platform Shift+” järgmine samm on kahe teatri ühistöö. Seega lähevad lavastused nüüd rahvusvaheliseks!

VAT Teater tänab kõiki õpilasi, õpetajaid ja huvijuhte, kes meiega koos neid teemasid mõtestasid. Töö jätkub ka tuleval hooajal, kui noored saavad veelgi konkreetsemalt rääkida kaasa nii näidendi kui lavastuse loomises. 

PROJEKTI TUTVUSTUS:

PLATFORM Shift+ on Euroopa Komisjoni Creative Europe kultuuritoetuste programmi raames ellu kutsutud suuremõõtmeline koostööprojekt, mille eesmärk on astuda vastu digiajastu väljakutsetele noorele vaatajale mõeldud teatris. Projektis teeb kaasa 11 partnerit 9-st riigist, ainsana Eestist osaleb projektis VAT Teater. 

Noored on digimaailma põlisasukad, kellele reaalse ja virtuaalse maailma vahel liikumine on loomulik. Selleks, et luua köitvat teatrit praegusele põlvkonnale ja tuua pealetulevaid põlvkondi samuti teatri juurde, peab teater ise uue reaalsusega kohanema. Intelligentset teatrikeelt kasutades on võimalik noortele tõestada, et teater on ka digiajastul unikaalne meedium.

VAT Teatrile on liitumine projektiga Platform Shift+ loomulik jätk teatri igapäevasele tööle. VAT Teater on tuntud ja tunnustatud tegija noore vaataja teatri alal ning ka digimaailma väljakutsed on teatri lavastustes käsitlusel olnud. Möödunud aastal koostöös Vaata Maailma SA, ja BCS Koolitus AS-iga loodud lavastus “Netis sündinud” (lavastaja Margo Teder) pälvis Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu tunnustuse kui Aasta Tegu 2013. Teatriprojekt „Netis sündinud“ tõsteti esile kui väga mõjus ja innovaatiline lahendus internetiturvalisuse alase teadlikkuse tõstmisel.

Nelja aasta pikkuse PLATFORM Shift+ projekti raames tuuakse Euroopas välja 40 uut noortelavastust, mis baseeruvad näidenditel ja/või ideedel, mis on viidud vastavusse digiajastu reaalsusega. PLATFORM Shift+ projekti partnerid planeerivad suuri investeeringuid teatritegijate professionaalsuse tõstmiseks rahvusvahelisel tasandil.

Selleks, et saaks sündida kunstiline dialoog, viiakse teatritegijad noortega kokku läbi 50 erineva tegevuskava. Projekti mitmekülgne programm soodustab kunstnike ja nende loomingu rahvusvahelist liikumist ning pakub treeningvõimalusi digitehnoloogiates läbi praktika ja rahvusvaheliste Loomefoorumite. Projekti lõpuks pakuvad 10 Future Networks Loomefoorumit üle Euroopa treeningprogramme ja -vahendeid tagamaks ja hoidmaks projekti saavutuste jätkusuutlikkust.

Projekti 10 partner-teatrit on kõik tuntud kui juhtivad noortele teatrit loovad tegijad omal maal:

1. Pilot Theatre Company York | Suurbritannia www.pilot-theatre.com

2. Teatro O Bando Palmela | Portugal www.obando.pt

3. Teatro Elsinor Milano, Forli, Firenze | Itaalia www.elsinor.net

4. Emergency Exit Arts London | Suurbritannia www.eea.org.uk

5. tjg. Theater Junge Generation Dresden | Saksamaa www.tjg-dresden.de

6. Teatret Vårt Molde | Norra www.teatretvart.no

7. Szinhaz Kolibri Budapest | Ungari www.kolibriszinhaz.hu

8. VAT Teater Tallinn | Eesti www.vatteater.ee

9. Theatre Massalia Marseille | Prantsusmaa www.theatremassalia.com

10. South Bohemian Theatre Ceske Budejovice | Tšehhi www.jihoceskedivadlo.cz

Projekti 11. partner, kultuurihariduse ja monitooringu ekspert, on Agderi Ülikool (Kristiansand | Norra / www.uia.no).


Projekti eestvedajaks on Pilot Theatre (York, Inglismaa), projekti produtsent on Mandy Smith (Pilot Theatre).

EU veebilink:

https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/selection-results/cooperation-projects-selection-results-2014_en

VAT on aastatel 2009-2013 töötanud sarnases Euroopa Komisjoni poolt toetatud teatrivõrgustikus, mis kandis nime PLATFORM 11+. Projektis osalemise tulemusena jõudsid VAT Teatris lavale tänaseni mängukavas olev Indrek Hargla näidend “Andromeda saar”, Mare Sabolotny ja Rein Aguri Salme Reegi preemiaga pärjatud teatritöö “Kirjaklambritest vöö”, koostöölavastused Ungari ja Slovakkia teatritega jpm.

Vt lähemalt:

http://www.vatteater.ee/et/projektid/3/platform-11.html

ÜLES