NÄIDENDI- KIRJUTAMISE TÖÖTUBA

SIHTGRUPP: Alates 14. eluaastast
TOIMUB: Iseseisva sündmusena (aga võib olla ka seotud konkreetse lavastuse või näidendiga või nt kohustusliku kirjandusega).
KESTUS: 1,5 h (90 min)
KOHT JA TINGIMUSED: Klassiruum, kus igale osalejale on pind kirjutamiseks; paber või vihik ja kirjutusvahend; soovitatavalt projektoriga näitamise võimalus.
OSALUSTASU GRUPILE: 130 € (väljaspool Tallinna lisandub kütusetasu).

SISU: Igasugune loovkirjutamine võib esmapilgul tunduda hirmutav, rääkimata siis veel näidendikirjutamisest – mõjub see ju eriti spetsiifi lise kirjandusžanrina. Töötoa eesmärk on osalejaid julgustada ning nende jaoks näidendikirjutamise põnevat ja arendavat maailma avada.

Näidend on imeliselt kompaktne ja aktiivne tekst, mille puhul piisab tihti vaid lühikestest ridadest, et anda edasi haaravat lugu. Kuna näidend on tugevalt seotud lavastaja, näitlejate ja lavaruumiga, peab kirjutaja hakkama koheselt mõtlema mitmel tasandil. Uurime näiteks: Millest koosneb üks lugu? Kes on tegelased? Kuidas panna käima põnev situatsioon? Kuidas tajuda tervikut? Kuidas on võimalik paberil olevat lugu lava jaoks „ellu äratada“? Näidendikirjutamise töötuba on kasulik igaühele, kes soovib arendada endas loovust ja analüüsivõimet. See on hea täiendus kirjandustunnile ja arendab õpilase kirjalikku eneseväljendust, mida läheb vaja pea igas õppeaines ja eluvaldkonnas.

LÄBIVIIJA: Mihkel Seeder on loovkirjutamiskooli Drakadeemia juhataja ning juhendanud kirjutamiskursusi mitmes erinevas žanris. Ta on andnud kursusi ja töötube nii täiskasvanutele kui kooliõpilastele. Mihkel on ise aktiivne näitekirjanik. Tema näidendid on võitnud preemiaid riiklikel võistlustel. 2014. aasta suvel jõudis Eesti Maanteemuuseumis lavalaudadele tema kirjutatud „Vaga vend Vahindra“. Mihkli lühijutte on avaldatud ajakirjades Värske Rõhk ja ELLA.

Jätkukoolitused: Nendele, kes saavad töötoast innustust end tõsisemalt proovile panna, pakume ka edasiminekuvõimalusi interaktiivsest kirjutamisest analüüsiringideni. Huvi korral on võimalik võtta jätkukoolitusi.

Drakadeemia erakool korraldab loovkirjutamisega seotud kursusi ja üritusi ka täiskasvanutele. Nende kohta saab pikemalt lugeda siit.

---

Info töötubade ja teiste haridustegevuste kohta:
Mari-Liis Velberg
Haridustegevuste juht / mariliis@vatteater.ee

ORU PÕHIKOOLI ÕPILASTE TAGASISIDE TÖÖTOALE

NÄIDENDIKIRJUTAMISE TÖÖTOA VIDEO-TUTVUSTUS

KIILI GÜMNAASIUMI ÕPILASTE TAGASISIDE TÖÖTOALE

PIKEM TÖÖTUBADE MATERJAL (tingimused, sisu, läbiviijate soovitused)

TOETAV KÜSIMUSTIK, mida saab rakendada pärast mistahes etenduse vaatamist

ÜLES