HAUAKAEVAJA -------------

nullteater esitleb:

"Hauakaevaja"
Andželika Roška näidend "Hamleti" motiividel
Tõlkija Aare Pilv

Lavastaja, heli- ja valguskujundus: Irakli Gogia (Gruusia)
Laval: Karl Edgar Tammi (Teater Must Kast), Mira Gaydarova (Bulgaaria)
Lava kõrval: Kalev Kudu
Kestus: 60 min
Produktsioon: nullteater
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Üliõpilasmaja, nullteater, Tartu Uus Teater, Tartu Üliõpilasteater
Piletid hinnaga 30€ (toetajapilet) / 14€ (täispilet) / 9€ (sooduspilet) saadaval Piletilevis ja pool tundi enne etendust kohapeal.

__

"Täna mängitakse teatris – lõpuks! - „Hamletit”. Hamlet - see on roll, mida ma olen kogu elu mängida igatsenud... Roll, mis pani mind maalimisest loobuma ja tõi teatri juurde. 
Ja täna mängin ma... hauakaevajat. Lõbus, eks ole? Te ootate minult hoopis midagi muud... Kas pole?"

__

Teatris esietendub W. Shakespeare'i "Hamlet". Noor Näitleja, kes on unistanud mängida Taani printsi, peab etendama episoodilist Hauakaevaja rolli.

Meie silme ees avaneb andekas, Shakespeare'i mõõtu näitleja, kellele pole antud võimalust ennast näidata. Hamleti kuulus küsimus "olla või mitte olla" asendub näitleja jaoks dilemmaga "olla või mitte olla laval".

Näitleja etendab oma dramaatilise loo, oma Opheliast /Mirast, oma tiibadest ja potensiaalist, mille elu ja teater lühemaks lõiganud.

See on näidend sellest kui halastamatult hävitatakse andekate inimeste elusid ja muudetakse nad omaenese elu hauakaevajateks.

Esietendus Tartu Uue Teatri väikeses saalis 2.mail 2018.a.

__


IRAKLI GOGIA:
Pärast edukat "Morfiumi" lavastust Genialistide klubis on Gruusia lavastaja Irakli Gogia taaskord Tartus. Gogia on õppinud klassikalise ja kaasaegse teatri lavastamist Shota Rustaveli nimelises teatri- ja filmiülikoolis Tbilisis (BA ja MA). Iraklil on töötanud Rustaveli rahvusteatris (Tbilisis), Marjanishvili rahvusteatris (Tbilisis), Griboedovi Riiklikus Vene draamateatris (Tbilisis), Vabaduse teatris (Tbilisi), Metekhi teatris (Tbilisi), Poti Riiklikus Draamateatris ja teistes.
Aastal 2003 asutas ta "Akhali Teatri" ("Uus teater"). Esimene väljatoodud lavastus oli "Veider teatrimaailm", mis põhineb prantsuse näitekirjaniku Marcel Mithoise teosel. Aastal 2004 sai ta auhinna aasta parima lavastaja tiitli lavastuse "Veider teatrimaailm" eest ja eriauhinna uue teatri loomise eest.
Pärast magistriõpingute lõpetamist 2006. aastal alustas Irakli Gogia tööd kunstilise juhina Shalva Dadiani Zugdidi Riiklikus Draamateatris. Selles teatris lavastas ta enam kui 10 etendust, 
millest kõige edukamad olid: "Auschwitz", Rahvusvahelise etenduskunsti festivali "High Fest" (Jerevan, 2009) laureaat ja draamalavastus "Zarathustra", millele anti peapreemia
Gruusia teatriliidu parima lavastaja ja parima lavastuse auhind. 
Hetkel on Gogia Sandro Akhmeteli nimelise Tbilisi Riikliku Draamateatri kunstiline juht.
Irakli Gogia samuti tegev erinevate kunstiprojektidega ning teeb doktorikraadi Euroopa teatrihariduse teemal.
2015. aastal koostöös Kalev Kuduga asutati Eesti-Gruusia Kunstikeskus, mis viib läbi kahe riigi vahelisi koostööprojekte. 

KARL EDGAR TAMMI:
Näitleja Karl Edgar Tammi on õppinud Viljandi Kultuuriakadeemia näitleja erialal (2011-2015) ning on täiendanud end Coventry ülikoolis Inglismaal (2014) ning füüsilise teatri stuudios Berliinis (2015-2016). Hetkel on ta Tartus tegutseva teatri Must Kasti näitleja lavastustes "Kaksismaa/ Kaksoismaa" (autor Anni Mikkelsson), "Kangelased" (trupitöö Peeter Volkonski juhendusel), Mowgli (autor Rudyard Kipling), "Prohvet" (autor Kaia M Kalvet).
Samuti tegutseb ta vabakutselisena teatri- ja filmiprojektides.


Loe lisa varasemast lavastusest:
https://kultuur.err.ee/300882/gruusia-lavastaja-toob-tartu-uliopilasteatriga-lavale-bulgakovi-morfiumi

__
nullteater:
„...eksistentsi nullolek, milles sisalduvad kõik tulevased võimalused, kuid ometi ei sisaldu midagi...Nõnda oli see ka enne nn. suurt pauku, kui kõik algas – tekkisid protsessid, sündisid asjad ja nähtused...” aga „... kõik protsessid jõuavad paratamatult tagasi null-olekusse, mida võiks ju tõepoolest nimetada ka vaibumiseks...- aine kas tõmbub kokku, et uuesti plahvatada, või hajub ruumi laiali lõputuks ja hõredaks, kuni aine omahoog peatub. Pole oluline , kas see on Maailma Lõpp, Nirvaana või Paradiis....” 
Katkend Ü. Mattheuse romaanist „ Läheb ega peatu”.

Alguses on Tühjus.

Tühi paberileht, tühi ruum, tühi/puhas meel. See on nullteatri lähtepunkt . Aegruum kus veel midagi pole, aegruum enne universumi, enne Sõna algust, aeg enne Suurt Pauku. Teiseks nullteatri lähtepunktiks on vaikus , on paus, teater mis uurib vaikust, pausi ruumis ning liigub pigem pausist vaikusesse („ütlematuse mõnu”) kui järgmisse sõnasse, stseeni või dialoogi (samas ei välista nullteater, et dialoog/müra võib samal ajal ka vaikus olla).
Harutatakse lahti (või ollakse lahti) meie aegruum(ist); mis nullteatrit huvitab siinses aegruumis on algus (sünd) ja lõpp (surm). Nullteater ei saa meie aegruumi absoluudiks ega tõeseks pidada , sellisel juhul võib kindlasti luhta minna, eksida. Meile teadaolev aegruum on nullteatri arvates kaduv, unenäoline, ebatõenäoline; igaljuhul pidevalt muutuv, transformeeruv ühest olekust teise. Nullteater vaid uurib, vaatleb miks inimesed on klammerdunud selles aegruumis kaduvatesse/igal hetkel muutuvatesse nähtustesse nagu elu, armastus, surm, kirg, kannatus, nauding, perekond, riik, varandus ning miks klammerdumine neid pigem kurvaks teeb, mitte ei rõõmusta ega vabasta.
Nullteater on Eesti lavastaja Kalev Kudu asutatud kutseline ja rahvusvaheline projektiteater, püsitu ja avatud kõigile professionaalidele; nullteater on teinud ja teeb koostööd kõigi professionaalsete loomeinimestega kellele nullteatri eetika ja esteetika lähedased tunduvad.

Ametlikult on nullteatri asutamiseaasta 2018, aga mitteametlikult 1992. aasta, mil etendus S. Becketti novelli järgi lavastus "Väljavisatu", Kalev Kudu monoetendus. Nullteatri esteetikat järgides on Eestis etendunud J. Liivi ja H. Visnapuu luuleeetendused , zenbuddistlikest koanidest rituaal- etendus "...lumi just on langenud üle Yoshino küla" ning etendus jaapani kyogennidest ( koostöös Tartu Lasteteatriga, Võru teatriga ning Tartu Üliõpilasteatriga).

Hauakaevaja.press.foto1__1_

Hauakaevaja.press.foto1__3_Hauakaevaja.press.foto1__2_

Hauakaevaja.press.foto1__4_

ÜLES